У разі повторного встановлення чи зміни групи інвалідності понад дворічний строк після попереднього одноразова грошова допомога не надається

 Серпень 20, 2017

5513_р_17_img_0001Протягом 2015–2016 років значно зросла кількість судових справ, предметом спору в яких є призначення одноразової грошової допомоги громадянам, які проходили строкову військову службу в країнах, де велись бойові дії, з 1981 по 1989 рік. На розгляді судів перебуває 622 адміністративні справи зобов’язального характеру цієї категорії, по яких винесено 223 судових рішення.

У зв’язку з цим у Міністерстві оборони України триває робота із захисту інтересів держави та вдосконалення законодавства з питань виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовцям, військовозобов’язаним та резервістам, які призвані на збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі — одноразової грошової допомоги).

На підставі пропозицій Міністерства оборони України в грудні 2016 року Верховною Радою України ухвалено Закон України, а урядом — постанову від 18.05.2017 р. № 335 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України», якими внесено відповідні зміни до статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та до постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 р. № 975 (застосовуються з 1.01.2017 р.).

Зокрема передбачено порядок виплати одноразової грошової допомоги військовослужбовцям строкової військової служби, військовозобов’язаному або резервісту, якого призвано на збори чи для проходження служби у військовому резерві, в разі інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного при виконанні обов’язків військової служби або служби у військовому резерві, або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби, закінчення зборів, проходження служби у військовому резерві, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження строкової військової служби, цих зборів, служби у військовому резерві.

У разі повторного встановлення (зміни) групи інвалідності, причин її виникнення або ступеня втрати працездатності понад дворічний строк після первинного встановлення інвалідності одноразова грошова допомога не надається (абзац другий пункту 8 Порядку).

Зміни в грошовому забезпеченні, які відбулися вже після звільнення особи з військової служби до моменту встановлення їй інвалідності при обчисленні одноразової грошової допомоги не враховуються, оскільки розмір грошового забезпечення визначається на день звільнення, виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія), одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Таку ж правову позицію висловив Вищий адміністративний суд України в ухвалі від 2 листопада 2016 року по справі № К/800/54334/15 при розгляді аналогічного спору.

За інформацією, розміщеною на офіційному веб-сайті військового відомства, робота щодо удосконалення законодавства та захисту інтересів Міністерства оборони України триває.

Ви запитували

На запитання читачів «Народної армії» відповідає підполковник юстиції Леонід Рибалко, Управління правового забезпечення Генерального штабу ЗС України

Іван Врадий:

— Я військовослужбовець за контрактом, курсант університету. У нас на першому курсі навчаються хлопці віком від 17 до 30 років. Під час оцінювання за предметом «фізична підготовка» — жодної вікової диференціації! Тридцятирічному чоловікові потрібно здавати крос у 3 км за тими ж нормативами, як і сімнадцятирічному… Але ж відомо, що у військах під час оцінювання з ФП всіх військових поділяють на категорії за віком! Чи планують переглянути оцінювання фізпідготовки у військових вишах?

— Питання, яке ви порушили, регулює Тимчасова настанова з фізичної підготовки в Збройних Силах України, затверджена наказом Генерального штабу Збройних Сил України від 11.02.2014 № 35.

Для курсантів вищих військових навчальних закладів (відповідного курсу) встановлено нормативи оцінювання загальної фізичної підготовленості військовослужбовців, які не містять жодної диференціації за віковим цензом.

На сьогодні розглядають питання щодо оцінювання фізичної підготовки військовослужбовців за контрактом, які вступили в навчальні заклади з військових частин відповідно до визначених нормативів для вікової групи, до якої їх віднесено.

Разом із тим, цілком логічно, що, вступаючи у вищий військовий навчальний заклад, людина має оцінювати своє здоров’я та фізичну підготовку адекватно, із запасом на багаторічну військову службу, з характерними їй навантаженнями, також і фізичними.

Володимир Сікорський:

— Я — пенсіонер, учасник АТО. Після звільнення зі Збройних Сил звернувся в Подільський соцзабез м. Києва, однак у мене не прийняли довідку про те, що я проходив військову службу з 21 травня 2015 року до 4 квітня 2016 року в районі АТО. Цей документ, як мені пояснили, надає право на зарахування одного місяця за три в трудовий стаж. Пояснювати ніхто нічого не став. З посмішкою відфутболили: мовляв, дайте нам таку довідку, у якій буде зазначено населені пункти, де ви воювали. Допоможіть з’ясувати це питання! До речі, для того, щоб оформити пенсію учасника АТО мені довелося звертатися на гарячу лінію Кабміну! Підкажіть, куди звертатися в цьому разі.

— Згідно зі статтею 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», ваші права, пов’язані з проходженням служби, щодо зарахування часу перебування на військовій службі в термін страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також стажу державної служби, а також стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, повністю захищено. У разі якщо в органі соціального захисту населення відмовляються прийняти ваші документи, належним чином оформлені, вимагайте письмової відповіді щодо відмови або надішліть свої документи в установу рекомендованим листом із повідомленням. У разі отримання офіційної відмови у вирішенні питань, які ви порушили, звертайтеся зі скаргою у вищі органи або звертайтесь у прокуратуру чи суд щодо захисту порушених прав.

Схожi записи: