Впровадження військової поліції та військових судів мають забезпечити недопущення випадків упередженого ставлення до підсудних військовослужбовців

 Серпень 11, 2017

IMG_4874_новый размер

На цьому було наголошено під час брифінгу, що відбувся в прес-центрі Міністерства оборони України під час якого розглядалися актуальні питання забезпечення конституційних прав та соціальних гарантій військовослужбовців, обвинувачених у вчиненні злочинів.

У заході взяли участь представники Військової служби правопорядку у Збройних Силах України та Головного управління морально-психологічного забезпечення Збройних Сил України, військові експерти.

Як зауважувалося на брифінгу останнім часом до Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України надходять звернення членів сімей військовослужбовців, волонтерів, представників громадських організацій щодо порушення прав військовослужбовців, які обвинувачені або підозрюються у вчиненні злочинів та утримуються під вартою у слідчих ізоляторах державних установ виконання покарань та гауптвахтах. Нині таких військовослужбовців понад 120, з них близько 100 перебувають в слідчих ізоляторах Донецької та Луганської областей.

– Деякі військовослужбовці скаржаться на безпідставне затримання, інші на порушення їх прав під час затримання, упередженість суддів та дискримінації під час утримання у слідчих ізоляторах державних установ виконання покарань. Також є звернення з пропозицією щодо затримання військовослужбовців лише у присутності представника Військової служби правопорядку. Одним із шляхів вирішення зазначених проблемних питань ми вбачаємо у створенні Військової поліції. Цей правоохоронний орган зможе забезпечити законність і правопорядок не тільки серед військовослужбовців Збройних Сил а й інших силових відомств України, – зазначив представник Військової служби правопорядку Збройних Сил України полковник Сергій Частюк.

IMG_4878_новый размер

Він повідомив, що у Міністерстві оборони України спільно з групою народних депутатів України розроблено проект Закону України “Про Військову поліцію України”, який знаходиться на узгодженні. На Військову поліцію буде покладена функція досудового розслідування карних справ військовослужбовців Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, СБУ, Державної спеціальної служби транспорту, Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації України.

– Цей законопроект розроблений з урахуванням досвіду провідних країн Європи та світу, в яких функціонують правоохоронні органи з військовим статусом (військова поліція, жандармерія, карабінери), наділені повноваженнями на досудове розслідування злочинів, вчинених військовослужбовцями, а також окремими правами національної поліції для забезпечення правопорядку в районах ведення бойових дій. За оцінкою представників Збройних Сил США та Канади український законопроект відповідає вимогам та стандартам НАТО, – розповів офіцер Управління правового забезпечення Генерального штабу Збройних Сил України полковник юстиції Юрій Бобров.

IMG_4891_новый размер

Щодо відтворення системи військових судів було зауважено,  що на сьогодні вже створений та відпрацьований фахівцями відповідний законопроект та у вересні поточного року його мають розглянути у профільному комітеті Верховної  Ради України.

За уточненням полковника юстиції Юрія Боброва система військових судів включатиме 12-14 військових судів гарнізонів , один апеляційний суд та військову палату у складі касаційного кримінального суду.

На переконання фахівців зміни чинного законодавства, впровадження військової поліції та військових судів мають забезпечити недопущення випадків упередженого ставлення до підсудних військовослужбовців з боку представників правоохоронних та судових органів, персоналу місць примусового тримання, розміщених на території Донецької та Луганської областей. Окрім того, потреба створення військових судів обумовлюється забезпеченням об’єктивного та оперативного розгляду справ по суті.

Як зауважувалося під час заходу зазначені проблемні питання не перебувають у компетенції ЗС України, проте їх вирішення в цілому позитивно вплине на забезпечення правових гарантій військовослужбовців, дотримання об’єктивності і неупередженості в ході досудових розслідувань, а також безпосередньо в судах.

Окрім цього було зауважено, що вирішення нагальних питань потребує невідкладного розгляду Верховною Радою  України низки законопроектів про Військову поліцію та Військові суди, уваги та підтримки суспільства щодо дотримання законних прав та соціальних гарантій військовослужбовців.

Вадим КОВАЛЬОВ

Схожi записи: