Житло лейтенантам — одразу після випуску

 Серпень 12, 2017

5512_р_12_img_0001Проблему безквартир’я планують розв’язати за рахунок фонду службового житла та іпотечного кредитування. Зараз іде робота над проектом запровадження штатно-посадового житла.

Нині в черзі на отримання житла перебуває близько 45 000 сімей військовослужбовців. Така цифра красномовно свідчить про те, що ця соціальна проблема є задавненою. На жаль, за всі роки незалежності кардинальним чином поліпшити ситуацію з безквартир’ям серед військовослужбовців так і не вдалося. Цьому сприяло багато чинників, основний з яких — недостатній фінансовий ресурс, який було надано з державного бюджету на розв’язання цієї проблеми.

Напередодні Дня будівельника, який відзначають другої неділі серпня, наш кореспондент зустрівся із заступником начальника Головного квартирно-експлуатаційного управління Збройних Сил України Юрієм Каюном і поцікавився в нього, який поточний стан справ із забезпеченням житлом військовослужбовців та які перспективи розв’язання проблеми безквартир’я серед захисників України.

— Поточного року з державного бюджету в межах комплексної програми забезпечення житлом Міноборони надано 751 млн грн: 600 млн грн із загального фонду, решту — зі спеціального. З них 332 млн грн спрямуємо на добудову об’єктів із високим ступенем готовності, 389 млн грн — на закупівлю житла на вторинному ринку, 30 млн грн — на компенсацію за неотримане житло. Для порівняння: торік на це Міноборони отримало на 61 млн грн менше.

Найбільша черга безквартирних — близько 8000 осіб — у столичному гарнізоні. Гостро стоїть житлова проблема в Одеському гарнізоні — понад 3000 осіб, у Вінниці та Харкові — 2500 осіб, а також у Дніпрі, Миколаєві, Рівненському та Хмельницькому гарнізонах. До кінця поточного року в межах наданого фінансового ресурсу ми плануємо здати в експлуатацію в Одеській області три будинки із загальною кількістю 154 квартири, у Миколаєві — три будинки із загальною кількістю 216 квартир для військових моряків, яких було виведено з тимчасово окупованого Криму на материкову частину України. До того ж стосовно цих об’єктів ми започаткували пілотний проект.

— Розкажіть про це докладніше.

— Кожен із чотириповерхових будинків матиме зовнішнє утеплення, у підвальному приміщенні встановимо загальнобудинкові лічильники обліку води й тепла. До речі, для опалення використовуватимуть не природний газ, а електроенергію. Відповідно кожну квартиру буде обладнано індивідуальним електричним котлом, що дасть змогу регулювати температуру в помешканні.

Та основна новація полягає в тому, що буде призначено людину, яка особисто відповідатиме за своєчасну здачу цих об’єктів в експлуатацію. Тобто вона контролюватиме графіки виконання робіт, складатиме щотижнево звіти про їх виконання. Таким чином ГоловКЕУ матиме змогу спрогнозувати остаточний термін завершення будівництва й відповідно спланувати заселення. До речі, охочих обійняти цю посаду чимало, тож кандидата визначатимемо під час конкурсного відбору.

— Це що стосується зведення житла на підставі укладання нових договорів із підрядними організаціями. А який стан справ із добудовою раніше початих об’єктів?

— Зокрема, плануємо здати в експлуатацію два 40-квартирні будинки в Чугуївському гарнізоні (смт Башкирівка Харківської області), перший — у вересні, другий — у жовтні поточного року. Також плануємо переобладнати казарму під житло на Яворівському полігоні та здійснити реконструкцію під 44-квартирний будинок у Володимирі-Волинському.
Крім того, на кошти, надані на закупівлю житла, плануємо загалом придбати близько 500 квартир. Зокрема, в Одесі, Львові, Харкові, Полтаві, Житомирі та для решти гарнізонів, де найбільш напружена ситуація. Для порівняння: торік закупили близько 460 квартир. До речі, 2017 рік єдиний за останні п’ять років, коли ми розподілили та заселили всі придбані торік квартири протягом першого кварталу.

У нас не залишилося жодних проблемних об’єктів, які були в попередні роки, коли квартири закуповували, але з певних причин не могли їх заселити. Переважно через безвідповідальне ставлення деяких посадових осіб до здачі будинку в експлуатацію. Зокрема, «забули перевірити» наявність документації на під’єднання будинків до центральних мереж електро- та водопостачання. Тому нині маємо проблеми із заселенням у деяких містечках Київщини та Одещини. Щодо останнього гарнізону, то, відповідно до укладеного договору, підрядній організації, що здійснювала будівництво, Міноборони ще 2015 року перерахувало обумовлену суму коштів. Але будівельні роботи й досі там не розпочато, і мотивують це тим, що кошти заблоковано на рахунку в одному з банків, який визнано неплатоспроможним. Як на мене, це абсолютно надуманий привід для виправдання підрядником своєї бездіяльності. Адже суб’єкт господарської діяльності самостійно вибирає фінансового регулятора, а не за нашою порадою. Приблизно така ж ситуація в селищі Михайлівка-Рубежівка, що на Київщині, де ще 2015 року загалом було придбано 109 квартир. Нині щодо цих об’єктів відбуваються судові розгляди, Міноборони змушене доводити в суді право власності на ці квартири.

— Юрію Володимировичу, які ви бачите шляхи пришвидшення процесу забезпечення житлом безквартирних військовослужбовців?

— Нині ми активно працюємо над проектом запровадження штатно-посадового житла. Його суть полягає в тому, щоб військовий, який починає служити, одразу отримав службове житло відповідно до займаної посади. Воно перебуватиме в його власності без права приватизації, допоки він не звільниться. Але водночас він отримує грошову компенсацію пропорційно до вислуги років. Тобто поступово переходитимемо на монетарну схему, яку передбачаємо запровадити орієнтовно з 2022–2023 року, звісно, за умови відповідного фінансування. Додам, що штатно-посадове житло має бути відокремлено від казарменого, але зведено поблизу військової частини. Це дасть змогу військовому заощаджувати час на прибуття як до місця служби, так і за тривогою.

Також один зі шляхів, який нам дасть змогу пришвидшити розв’язання цієї гострої соціальної проблеми, може стати закупівля житла для потреб військових державною іпотечною установою. Після цього його передадуть військовому в користування відповідно до укладеного договору, скажімо, терміном на 20 років. Передбачено, що протягом цього часу буде погашено повну вартість квартири. До речі, на це військовий може спрямовувати й компенсацію за піднайом житла, на яку ми щороку витрачаємо близько 300 млн грн. Тобто це ті кошти, які він виплачуватиме не орендодавцю, а, так би мовити, за вже власне житло. Навіть якщо військовослужбовець звільниться зі Збройних Сил України, придбане для нього житло залишиться за ним, і він продовжить виплачувати відсотки.

— Дякую за бесіду.

Розмову вів Сергій ВОРОНКОВ

Схожi записи: