«Сі Бриз-2017»: десантні й морські операції та бій за аеродром

 Липень 26, 2017

5510_p_04_img_0001_1Багатонаціональний підрозділ «Сі Бризу-2017» здійснив дві висадки морського десанту, форсував Дністровський лиман, провів пошуково-рейдові дії в степах Бессарабії та знищив незаконні збройні формування поблизу Болграда

Незаконні збройні формування захопили окремі райони півдня Одеської області. У першу чергу, терористичні угруповання взяли під контроль важливі об’єкти інфраструктури, у тому числі аеродроми, головні автотранспортні магістралі. Своїми протиправними діями вони дестабілізували обстановку в регіоні. Противник чекає на прибуття додаткових сил…

Ось так розпочиналася кульмінаційна фаза берегової компоненти навчання «Сі Бриз-2017». Завдання сил багатонаціонального підрозділу — подолання водних перешкод, висадка морського десанту на узбережжі Чорного моря й березі річки Дунай, здійснення пошуково-рейдових дій у степах Бессарабії, звільнення аеродрому, вогневе ураження та знищення незаконних збройних формувань.

Десантно-штурмовий підрозділ українських морських піхотинців на штатній техніці в умовах, максимально наближених до бойових, відпрацював подолання водної перешкоди через Дністровський лиман. Перетнувши його в стислі терміни, морпіхи зайняли нові позиції та взялися прочісувати територію.

5510_p_05_img_0002_3У цей час середній десантний корабель «Юрій Олефіренко» з морськими піхотинцями на борту зайшов у гирло Дунаю. У супроводі малих броньованих катерів «Аккерман» і «Бердянськ», катерів морської охорони «Юрій Олефіренко» піднявся вверх по водній магістралі. Українські катери забезпечили вогневу підтримку морської десантної операції. Вони також створили своєрідну димову завісу, щоб ворог не помітив десантування морпіхів на «Хамерах» неподалік населеного пункту Орловка Ренінського району.

— Морпіхи, чудова робота! Берег Дунаю взято! Вся техніка в строю. Наступне завдання — висунутись у район Болграда. За попередніми даними наших розвідувальних підрозділів, незаконні збройні формування захопили аеродром та диспетчерський пункт, — дає вказівки командир багатонаціонального підрозділу підполковник Сергій Куз.

Тим часом морські піхотинці України, США та Туреччини успішно здійснили десантування з турецького десантного корабля TCG Karamurselbey в районі населеного пункту Миколаївка та зайняли позиції на чорноморському узбережжі. Завдання цієї тактичної групи — вести пошуково-рейдові дії в Білгород-Дністровському, Саратському, Арцизькому та Татарбунарському районах. При виявленні збройних терористичних угруповань виконати їх блокування й вогневе ураження.

…Здіймаючи пилюку, морпіхи на «Хамерах» мчать у напрямку Болграда.

— «Чорні берети» мають використати елемент несподіваності й у разі чого вступити в бій. Завдяки злагодженим і рішучим діям ми зможемо швидко збільшити свою перевагу на полі бою й заподіяти значних втрат незаконним збройним формуванням, — пояснює алгоритм виконання завдань морпіх із позивним «Бізон».

Попереду видніється аеродром. Терористи закріпилися на вогневих рубежах по периметру стратегічного об’єкта, вміло розставили вогневі точки та кулеметні гнізда. Відразу морпіхам туди не підійти.

— Бойовим розрахункам мінометної батареї розгорнутися та приступити до вогневого застосування. Ворога треба знищити! — лунає команда по рації.

Міномети відпрацювали на славу. Нанесено прицільні вогневі удари по бронемашинах ворога. Поблизу диспетчерського пункту паніка. У противника значні втрати. За лічені хвилини з неба два літаки Су-25 атакувала терористів, водночас морпіхи з трьох боків оточили аеродром. Рішення приймалися блискавично, адже необхідно було показати мобільність десантно-штурмових груп та їхню спроможність здійснювати адекватний натиск на ворога.

Для підтримки сил української морської піхоти на вертольотах Мі-8 на місце події прибув взвод грузинських десантників. Таким чином, багатонаціональному підрозділу вдалося взяти аеродром у кільце. Вцілілі терористи огризалися, автоматними та кулеметними чергами змушували «чорних беретів» нервувати. Але це тривало недовго: морпіхи дуже швидко нав’язали супротивнику свою «гру». Вони повністю перехопили тактичну ініціативу й разом із грузинськими партнерами блокували ворожі угруповання і нанесли їм потужний вогневий удар.

— Основні сили терористів нейтралізовано. Провести зачистку території! — не змусила себе довго чекати наступна команда.

— Дві групи противника з пораненими роблять спробу вирватися на машинах з аеродрому. Ви знаєте, що з ними робити…

Морпіхи кинулися виконувати завдання.

— Плюс! — впевнено доповідають про успішне закінчення практичних дій «чорні берети».

Тим часом набирала шалених обертів морська фаза «Сі Бризу». Тактичні групи кораблів у визначених районах Чорного моря виконували завдання в режимі free play. Так у межах проведення ембаргової операції проведено захоплення судна-порушника, здійснено заходи щодо патрулювання прибережної зони. Малі броньовані артилерійські катери «Аккерман» і «Бердянськ» у районі острова Зміїний провели огляд підозрілого судна.

Після проведення відповідної процедури судно попрямувало визначеним курсом. У морі фрегат «Гетьман Сагайдачний» взаємодіяв із вертольотами Ка-27 морської авіації. Було відпрацьовано спочатку зліт, а потім посадку гелікоптера на вертолітну палубу корабля, який рухався. Окрім того, кораблі-учасники провели пошуково-рятувальну операцію з надання допомоги судну, що зазнало лиха, навчання з протичовнової, протикорабельної та протиповітряної оборони.

— Учасникам цьогорічного «Сі Бризу» вдалося розширити формат навчання на морі, на суші,

в повітрі та під водою, — підкреслив на церемонії закриття навчання командувач ВМС ЗС України віце-адмірал Ігор Воронченко. — Однією з особливостей маневрів стало те, що під час заходів було апробовано морський операційний штаб, аналог якого вже наприкінці поточного року планується впровадити в організаційно-штатній структурі національних ВМС.

За словами віце-адмірала, українські ВМС у ході цих навчань зробили ще один великий крок щодо відпрацювання сумісності та переходу на стандарти НАТО.

Додамо до цього, що в ході «Сі Бризу-2017» корабельним складом пройдено понад 5 тисяч морських миль, виконано 60 спільних вправ та елементів. Сухопутною компонентою здійснено 850 стрибків з парашутом, 6 висадок морського десанту. Авіація провела понад 310 літако-вильотів — її загальний наліт складає 240 годин. А дайвери здійснили близько 300 занурень — загальний час їхнього перебування під водою склав 75 годин.

Віталій ПАНЧИШИН

Схожi записи: