Обережно: лисиці, змії, гризуни, комахи

 Липень 17, 2017

5508_p_20_img_0003Улітку значно підвищується ймовірність їхніх укусів.  Особливо це стосується Донецької та Луганської областей, розташованих у лісостеповій і степовій природних зонах

Про небезпеки з боку тваринного світу, які чатують на українських військових у районі антитерористичної операції, розповідає заступник начальника Центру санітарно-епідеміологічного управління Міністерства оборони України підполковник Андрій Рожков, який нині виконує обов’язки епідеміолога відділу медичного забезпечення штабу АТО

— Андрію Володимировичу, чи є в Україні змії, унаслідок укусу яких можна померти?

— Так, в Україні живуть гадюки, отрута яких становить загрозу для здоров’я людини. Але варто пам’ятати, що внаслідок їхнього укусу помирають лише в поодиноких випадках, якщо вчасно не надати медичну допомогу та якщо організм не впорався з отрутою. У нас такі випадки не зафіксовано. А от на кілька днів дістати пропасницю та лихоманку після невдалої зустрічі зі змією можна. Якщо вчасно не звернутись до лікаря, то наслідком укусу може стати порушення серцевої діяльності, роботи нирок тощо. Ускладнення можуть залишитися на все життя.

5508_p_20_img_0002Не залишайте відкритого доступу до їжі. Харчі на столі стануть запрошенням для щурів і мишей. Пам’ятайте, гризуни є джерелом поширення інфекцій, які можуть призвести до захворювання на лептоспіроз і туляремію. Наслідком цих хвороб є гарячка, загальна інтоксикація, ураження різних систем організму. Для боротьби з гризунами подавайте заявки, і спеціальні епідеміологічні цільові групи здійснять відповідні заходи.

— Військовослужбовців кусали гадюки?

— Так. У травні, наприклад, стався випадок, коли боєць знімав маскувальну сітку й випадково порушив спокій змії. Та відреагувала миттєво: устромила зуби йому в руку. Результат — чоловік опинився в лікарні. 2016 року в Збройних Силах зареєстровано один випадок укусу змій, 2015-го — два, 2014-го — три. Серед цивільного населення за останні три роки реєстрували від 30 до 50 випадків укусів гадюк.

— То що ж робити, якщо вкусила змія? Чи правильними є поради накласти джгут вище за місце укусу, щоб отрута не поширилася по організму, а потім вичавити або відсмоктати отруту?

— Відсмоктування отрути, припікання місця укусу, накладення джгута тільки ускладнюють перебіг інтоксикації. Наприклад, коли накладають джгут, створюються умови для блокування циркуляції рідини в організмі, а це може призвести до того, що отрута почне місцево знищувати тканину. Довжина зубів гадюки сягає 1,2–1,5 см, тому отрута проникає на значну глибину в тканинах. Тож постраждалий просто не зможе нічого «дістати».

Натомість ушкоджену кінцівку слід знерухомити, наклавши шину на найближчі до місця укусу суглоби. Якщо змія вкусила за руку, то потрібно зняти всі каблучки та браслети, оскільки вони діятимуть як джгути. Укушеному треба пити багато рідини (у жодному разі не алкоголь!), тоді отрута швидше виводитиметься через нирки. Людям, чутливим до алергічних подразників, потрібно вжити антигістамінні засоби (лоратадин, тавегіл тощо). Постраждалого внаслідок укусу змії треба направити в стаціонар.

— Як уникнути нападу змії?

— Якщо зустрінете змію, зберігайте спокій. Не намагайтеся взяти її в руки, ударити ногою чи сфотографувати з невеликої відстані, не провокуйте та не панікуйте, а мирно розійдіться. Пам’ятайте: гадюка ніколи не нападає першою. Вона тільки обороняється, відчувши агресивні настрої людини.

5508_p_20_img_0001Будьте пильними стосовно кліщів. Наслідком їхнього укусу може стати хвороба Лайма, яка за відсутності своєчасного лікування призводить до інвалідності (утрата зору, параліч, захворювання серця та суглобів). Носіть одяг із довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла, і головний убір. Оглядайте себе самі на наявність кліщів і послуговуйтеся допомогою товаришів. Застосовуйте рідини та аерозолі, які відлякують цих павукоподібних.

Якщо присмоктався кліщ, звертайтеся якомога скоріше по медичну допомогу.

— Кого ще слід остерігатися?

— Мало хто очікує підступності від домашніх улюбленців — котів та собак. А дарма. Наприклад, нещодавно собака, який має господаря, але не щеплений, зірвався з ланцюга й покусав військовослужбовця. Чоловіка доправили в лікарню. У таких випадках питання призначення курсу вакцинації вирішують за результатами спостереження за собакою. Адже тварина, у якої розпочались клінічні прояви сказу, здатна максимально прожити 10 днів. На 11-й, якщо все гаразд, укушеного відпускають додому. Якщо тварина померла, то хворому призначають курс вакцинації. У разі якщо вкусив дикий звір, зокрема щур, білка, лисиця, вакцинотерапію призначають одразу.

— А були такі випадки в Збройних Силах?

— Так, були. Цього року лисиця вкусила військовослужбовця. Розпізнати хворого дикого звіра неважко. Здоровий звір ніколи не підійде до людини. Якщо лисиця підійшла до вас і стала ластитися, то це є ознакою сказу. Навіть найменший контакт зі слиною зараженої тварини є небезпечним. Небезпека полягає в тому, що лікування сказу не існує. Якщо вчасно не здійснити курс вакцинотерапії, то людина помре. А коли ввести спеціальний препарат, то в організмі виробляються антитіла, здатні знищити цей вірус. Смертельних випадків через зараження сказом у Збройних Силах не було. В Україні достатньо вакцини, щоб надати допомогу. Головне — вчасно звернутися до лікаря.

— Яких заходів уживає епідеміологічна служба в районі АТО, щоб убезпечити військовослужбовців від укусів тварин?

— Насамперед це своєчасне надання медико-санітарної допомоги. Також постійно відбувається санітарно-просвітницька робота. Обізнаний — озброєний. Медики постійно розповідають особовому складу про всі ризики та негативні наслідки укусів тварин, надають рекомендації, як цьому запобігти.

Оксана УРЕТІЙ

Схожi записи: