Безпілотний комплекс Spectator-M перевіряють у районі АТО

 Липень 14, 2017

5508_p_08_img_0001_1Комплекс становлять три літальні апарати, наземна станція, панелі радіоуправління, комплект батарей, антен та рюкзаків для транспортування

Безпілотний авіаційний комплекс БпАК-МП-1 Spectator-M, подолавши п’ятнадцять кілометрів над територією окупованої Луганщини вже знижувався перед заходом на посадку, коли оператор цього комплексу помітив, що координати польоту апарата різко змінилися. За інформацією, що висвітилася на дисплеї, безпілотник за декілька секунд перемістився на три кілометри північніше, а ще через півхвилини знову двічі поміняв своє місцезнаходження. Стало зрозуміло, що ворог за допомогою засобів радіоелектронної боротьби намагається втрутитись у навігаційну систему БпЛА.

Цей хакерський прийом, відомий як спуфінг або ж містифікація, часто застосовується противником, щоб збити з пантелику нашого оператора. Його суть — за допомогою фіктивних координат ввести в оману не сам апарат, а людину, яка ним керує. У такій ситуації оператору слід не панікувати та своєчасно зрозуміти підступні наміри ворога. Оператор поступово та делікатно зменшив висоту польоту свого «птаха», ведучи Spectator-M уже в мануальному (тобто ручному) режимі. Адже відеоканал дозволяє йому орієнтуватися на місцевості, а рівна робота командно-телеметричного каналу ніби зв’язала невидимою ниткою його руки з літальним апаратом. Віртуально він був на борту безпілотника…

Коментар фахівця

Тарас Потягач, полковник, начальник управління безпілотної авіації штабу Командування Повітряних Сил Збройних Сил України:

— Серед переваг Spectator-M є його зручність у транспортуванні: розміщується в трьох ранцях. Щоб скласти безпілотник та підготувати його до запуску, достатньо п’ятнадцяти хвилин, що важливо в умовах бойових дій. Проте доцільним було б включити до складу комплексу й автомобіль, що зробить БпАК Spectator-M мобільнішим.

Маленька цятка, що з’явилась на горизонті, заспокоїла всіх. Уже за три хвилини розкрився червоний парашут, який плавно опустив неушкоджений апарат на зелену галявину. Ще один день підконтрольної експлуатації БпАК-МП-1 Spectator-M завершився успішно.

З початку агресії російські війська розгорнули на окупованій території Донбасу сучасні системи ППО і РЕБ. Противник фактично встановив над нею безпольотну зону і намагається повністю закрити її для аеророзвідки.

— Під час підконтрольної експлуатації БпАК-МП-1 Spectator-M ми почали його доопрацьовувати. І вже багато чого вдосконалили з урахуванням вимог військових, — говорить заступник голови правління ВАТ «Меридіан» ім. С.П. Корольова Валерій Ярошенко. — Попри активне застосування ворогом засобів РЕБ, ми не втратили жодного безпілотного апарата. Spectator-M продовжує успішно виконувати завдання.

Комплекс обслуговують три людини. Він складається з трьох літальних апаратів, наземної станції, панелі радіоуправління, комплекта батарей, антени та рюкзаків для транспортування. За таких, здавалося б, невеликих розмірів БпАК-МП-1 має двадцятикілометровий радіус дії відео- та радіоканалів. Командно-телеметричний канал передає інформацію про положення, параметри польоту і координати цілей, а також забезпечує програмування системи автоматичного керування. Швидкісний діапазон польоту БпАК Spectator-M — від 40 до 120 км/год. Це дозволяє за короткий проміжок часу дістатися необхідного району та на невеликій швидкості проводити детальну розвідку.

На модернізованому зразку якість зображення, передана з відеокамери, достатньо чітка, щоб розпізнавати та ідентифікувати техніку та живу силу ворога в режимі онлайн. А за ціною Spectator-M, як зазначає Валерій Ярошенко, навіть із модифікованим модулем корисного навантаження та навісним устаткуванням є значно дешевшим за імпортні аналоги, що виконують ті ж функції.

Ярослав МЕЛЬНИЧУК

Схожi записи: