Міни в Чорному морі знешкоджуватиме багатонаціональний водолазний підрозділ

 Липень 6, 2017

5507_p_07_img_0001_1Росія цілком серйозно розглядає можливість застосування проти України на приморському напрямку мінної зброї. Український флот має адекватно реагувати на ці загрози

Застосування морських мін у воєнних конфліктах довело свою ефективність у виконанні як оборонних, так і наступальних завдань. З огляду на агресію Росії проти України і подальшу окупацію нею Криму, Чорне море тепер сприймається окупантом як «внутрішньоросійське», що містить відповідні загрози для національної безпеки нашої країни

Командуванням українських ВМС зібрано чимало фактів, які доводять здійснення РФ розвідувальних заходів щодо діяльності українського флоту в питаннях протимінної оборони, розміщення інфраструктури тощо. Це свідчить про те, що окупант цілком серйозно розглядає можливість застосування у війні проти України мінної зброї. Крім того, після Другої світової війни у водах Чорного моря залишилося чимало морських мін. Їх також треба знайти і знищити. Росія може використати міни або інші вибухонебезпечні предмети і заблокувати райони базування сил вітчизняного флоту, порти, протоки, вузини, внутрішні водні шляхи та окремі райони моря. Ворог може реально здійснювати підривну діяльність на рекомендованих морських шляхах цивільного судноплавства, що неодмінно призведе до обмеження морських перевезень та фінансових надходжень до держбюджету.

Щоб протидіяти можливим агресивним діям РФ на приморському напрямку, ВМС ЗС України мають діяти на випередження та створювати безпечні від мін райони плавання кораблів та суден у виключній морській (економічній) зоні України, її територіальних водах. Це завдання для кораблів мінно-трального комплексу. Також виникає необхідність створення багатонаціонального водолазного підрозділу, який займатиметься підводним розмінуванням. Він буде готовий у найкоротші строки реагувати на нештатну ситуацію, що може виникнути в Чорноморському регіоні.

Такий підрозділ вже формується. До нього увійдуть водолази військово-морських сил країн Чорного моря (зацікавлені сторони) — України, Румунії, Болгарії та Туреччини, а також фахівці із США, Великобританії і Канади. На практиці багатонаціональна водолазна група отримуватиме розпорядження вийти в заданий район, аби виявити, дослідити й ідентифікувати вибухонебезпечні предмети. За необхідності провести обстеження об’єкта і в разі неможливості транспортування здійснити підрив на місці. В ідеалі, звичайно, потрібно відбуксирувати міни та знищувати їх у безпечному місці, якомога далі від руху цивільних суден, розташування гідротехнічних споруд та інших важливих об’єктів.

Фінансування й матеріально-технічне забезпечення зведеного водолазного підрозділу візьме на себе НАТО. Військові водолази підвищуватимуть сумісність і водночас працюватимуть на сучасному водолазному спорядженні та обладнанні. Українські моряки застосовуватимуть у своїй роботі новітнє підводне обладнання країн-членів Альянсу для виявлення, ідентифікації та нейтралізації вибухонебезпечних предметів. Це підводні телекеровані роботи, гідролокатор бокового огляду, ручні сонари, антимагнітне водолазне спорядження, мобільна барокамера та інші сучасні інструменти й обладнання.

— Під час проведення цьогорічного водолазного компоненту українсько-американського навчання Sea Breeze ми спільно з нашими партнерами з ВМС країн Чорноморського регіону, США, Великої Британії та Канади відпрацюємо спільні дії під водою. Займатимемося спеціальними водолазними роботами, підводно-технічними роботами, прийомами підготовки до підводних занурень, практичними спусками під воду з виконанням конкретних завдань та організацією медичного забезпечення водолазних спусків і робіт. Водолази виконають завдання з підводного розмінування, — зазначає начальник пошуково-рятувальної служби Військово-Морських Сил ЗС України капітан 2 рангу Олексій Нестеров.

Для тренувань зведеної багатонаціональної групи на причальній стінці Практичної гавані Одеси розгорнуть спеціалізований водолазний полігон. Відпрацювання спільних заходів здійснюватимуть на тлі численних раптових ввідних від командування та зміни обстановки.

— Наприклад, перевірятимуться спільні практичні дії водолазів в умовах протиправних дій підводних диверсантів противника, — розповідає про майбутні дії водолазів військовослужбовець водолазного підрозділу українського флоту.

— У ВМС країн НАТО найголовніше в роботі водолазів — це мінімізація ризиків для життя військовослужбовців під час виконання небезпечних завдань під водою. Для цього, власне, і призначене новітнє підводне обладнання. Водолази вчаться оперативно знаходити об’єкт, визначають ступінь небезпеки й за допомогою підводних телекерованих роботів можуть дистанційно його знищити, — продовжує військовий моряк.

Інша ввідна — відпрацювання завдань з огляду підводної частини корпусів кораблів на наявність пошкоджень, вибухонебезпечних предметів, пошук та підйом затонулих об’єктів. Крім того, з води евакуйовуватимуть непритомного водолаза й застосовуватимуть мобільну барокамеру.

— США разом з нашими партнерами з Туреччини, Румунії, Канади, Великої Британії та Болгарії дуже зацікавлені у підвищенні безпеки в Чорноморському регіоні, у нарощуванні бойових спроможностей українських Військово-Морських Сил. Зокрема у підводному розмінуванні. Як передбачається, в межах програми міжнародної матеріально-технічної допомоги нам планують надати зразки сучасного водолазного спорядження та обладнання для забезпечення проведення водолазних робіт з пошуку, ідентифікації і знищення вибухонебезпечних предметів, — додає капітан 2 рангу Олексій Нестеров.

Отже, українські ВМС мають використовувати всі можливі варіанти ефективної взаємодії з країнами Альянсу. Застосування мінної зброї з подальшим виникненням нештатної ситуації, зважаючи на обстановку в Чорному морі, є вкрай актуальною проблемою сьогодення. І не тільки для України, але й для інших держав регіону. Тому треба навчитися правильно реагувати на ці виклики. І якраз співпраця у справі підводного розмінування дозволить частково вирішити питання протимінної боротьби в Чорноморському басейні.

Віталій ПАНЧИШИН

 

У Другій світовій війні 20 відсотків кораблів підривалися на вибухонебезпечних предметах

Досвід війн і воєнних конфліктів, зокрема в ХХ столітті, показує актуальність застосування морських мін і зростання їхньої ролі у збройній боротьбі на морі. Так, якщо під час Кримської війни 1853–1856 рр. у Чорному морі було встановлено майже 2600 мін, то в роки Першої світової війни кількість мін сягала 308 775 одиниць, а в ході Другої світової — понад 700 тис., що спричинило втрату понад 20% від усіх кораблів і суден воюючих країн. Мінна зброя може ефективно використовуватися й у сучасних воєнних конфліктах. За приклад можна взяти війну в Перській затоці (1990–1991 рр.). Тоді виставлені Іраком у прибережних районах Кувейту 11 оборонних мінних загороджень з понад 1200 мін змусили керівництво США та їхніх союзників відмовитися, попри повну перевагу на морі, від проведення підготовленої морської десантної операції.

 

Гідролокатор — найефективніше водолазне спорядження

На озброєнні військово-морських сил провідних країн світу стоїть сучасне водолазне спорядження та обладнання. За відгуками експертів, високу працездатність та функціональність має, наприклад, гідролокатор бокового огляду. На даний час це найбільш ефективний засіб для проведення підводно-технічних, водолазних й пошуково-рятувальних робіт. Гідролокатор дозволяє обстежити великі ділянки дна, вести пошук вибухонебезпечних предметів і затонулих об’єктів та отримувати дані незалежно від прозорості води. Він працює однаково добре як у прісній, так і в солоній воді. Ефективно використовується в озерах, річках, затоках, морях і у відкритому океані. Основна перевага гідролокатора бокового огляду — отримання в реальному часі високоякісного акустичного зображення дна на великих глибинах незалежно від типу водойми.

Схожi записи: