Від танків та «Градів» до терактів

 Липень 5, 2017

5507_p_04_img_0001Кремль у гібридній війні проти України розширює арсенал своїх методів

Уранці 27 червня в Києві прогримів потужний вибух, під час якого на перехресті вулиць Солом’янської та Механізаторів був підірваний легковий автомобіль, в якому перебував полковник Максим Шаповал, військовослужбовець Головного управління розвідки (ГУР) вітчизняного оборонного відомства. Внаслідок вибуху офіцер Збройних Сил України, який керував одним з підрозділів спеціального призначення ГУР МО України, загинув

А вже наступного дня в районі населеного пункту Костянтинівка Донецької області в районі проведення антитерористичної операції (АТО) дуже схожим засобом було підірвано авто зі співробітниками СБУ. В результаті — один співробітник української спецслужби загинув, ще троє поранені. Про це вітчизняним ЗМІ повідомили у прес-центрі СБУ вранці, а згодом представники Служби безпеки України поінформували, що під час виконання службових обов’язків у підірваному автомобілі загинув полковник СБУ Юрій Возний, який обіймав посаду начальника одного з відділів у Департаменті контррозвідки СБУ.

Окрім того, напередодні Україна зазнала широкомасштабної кібернетичної атаки. Протягом 26–27 червня електронний вірус-шифрувальник DOS/Petya.A через мережу Інтернет атакував в Україні низку інфраструктурних об’єктів — банки, поштові оператори, енергетичну систему, державні організації та інституції, включаючи Кабінет Міністрів, Державну фіскальну службу та Національний банк, а потім і компанії по всьому світу. Вже до вечора 27 червня американська інформаційна агенція Reuters повідомила, що цей вірус атакував компанії та організації не тільки в Україні, а й у Великій Британії, Австралії та Індії.

Своєю чергою Департамент зі зв’язків з громадськістю та ЗМІ Кабінету Міністрів України у зв’язку з масштабною кібератакою на Україну повідомив: «Комп’ютерні мережі центральних органів влади зазнали масштабної хакерської атаки. Наразі були заражені системи Міністерства інфраструктури, Укртелекому, Укрпошти, «Нової пошти» та низки банківських установ. Сервери Кабінету Міністрів України не постраждали, проте окремі персональні комп’ютери зазнали нападу».

Водночас у Кабміні наголосили, що майже 150 стратегічних для економіки країни підприємств, мережі яких підключені і контролюються фахівцями Державної служби спецзв’язку (ДССЗІ), зокрема АЕС і підприємства, пов’язані із забезпеченням безпеки держави, від цієї зухвалої кібератаки не постраждали.

28 червня Секретар РНБО України Олександр Турчинов заявив, що вбивство командира підрозділу спецпризначення Головного управління розвідки Максима Шаповала і масштабна кібератака збіглися зовсім не випадково. Це була цілеспрямована, ґрунтовно підготовлена і системно організована гібридно-терористична атака. За його словами, воєнно-політичне керівництво нашої країни у зв’язку з цими подіями запровадило у Києві та певних регіонах України низку заходів щодо посилення контртерористичного і контррозвідувального режиму.

Нагадаю, що напередодні цих подій співробітниками СБУ були затримані російські диверсанти, які намагалися підірвати головний офіс однієї з українських політичних партій та скоїти замах на командира однієї з частин спеціального призначення ЗС України.

Будемо відверті, останнім часом, завдяки досягнутим Україною успіхам у справі відбиття російської гібридної агресії багато хто дещо заспокоївся. Зокрема успішні візити нашого Президента до США і Західної Європи (включаючи домовленості щодо «посилення українсько-американської військово-технічної співпраці», також і з можливістю поставок летального оборонного озброєння), отримання безвізового режиму для громадян України стосовно відвідування країн — членів Шенгенської зони, практична реалізація заходів з енергетичної безпеки країни, ухвалення парламентом США нового пакета санкцій проти РФ і продовження країнами — членами ЄС попереднього санкційного пакета проти кремлівського режиму, виграш Україною в Стокгольмському суді мільярдного у доларах США позову до російського газового монополіста «Газпром», зміцнення вітчизняного війська та ще ціла низка досягнень України створили в українському суспільстві останнім часом певне враження, що… «війна йде у правильному руслі».

Як виявилося, це не зовсім так. Ворог ще достатньо сильний, здатний на підступні та раптові удари. До того ж він зовсім не відмовився від своїх агресивних планів і намагань встановити над нашою країною «зовнішнє управління» з-за кремлівського муру. Тож на сьогодні маємо цілком очевидний перехід агресора до нової форми ведення гібридної війни. Після «перегрупування» та осмислення своїх прорахунків та невдач останнього часу ворог вирішив перейти в контрнаступ. І обрав для цього, як йому здається, нову виграшну стратегію — поєднання внутрішньополітичного тиску на українську владу із відвертим тероризмом і диверсіями. Головна його ціль — добитися в Україні стану хаосу та безладу, аби застосувати цілий арсенал методів «примусу» нашої держави до капітуляції на умовах Кремля.

Технічно, за задумом путінського «політбюро», диверсії та терористичні акти проти старших офіцерів українського війська та вітчизняних спеціальних служб мають деморалізувати їхній особовий склад та знизити здатність чинити опір агресивним зазіханням Кремля передусім у сфері антитерору, спеціальних дій та операцій в інтересах національної безпеки і оборони країни.

До речі, зовсім не випадково замах на життя полковника Максима Шаповала було здійснено відверто демонстративно — білої днини, майже в центрі Києва і за допомогою вибухівки, щоб створити у ЗМІ лячну «картинку». Так само, як й підрив автомобіля із співробітниками Департаменту контррозвідки СБУ. Нагадаю, що це не перша акція «залякування» українських військових і співробітників СБУ, які мають безпосереднє відношення до протиборства із розповзанням «руского міра» на Донбасі та його стримування на теренах України. Заступник начальника відділу контррозвідки управління СБУ в Донецькій області полковник Олександр Хараберюш загинув 31 березня 2017 року внаслідок підриву його машини радіокерованою магнітною міною. І це також була зовсім не випадково жертва.

Полковник СБУ Олександр Хараберюш був одним з найефективніших українських контррозвідників за час військового конфлікту з Росією і мав безпосереднє відношення до протидії російським диверсантам і терористам на території України.

На його рахунку — близько 80 затримань російських агентів і терористів, у більшості з них він особисто брав участь. Саме він відіграв ключову роль у виявленні і викритті трьох зрадників у донецькому СБУ. Крім того, Хараберюш брав участь у гучній операції із затримання та захоплення диверсійної групи «Мангуст», що 9 травня 2014 року організувала атаку на міське управління міліції в Маріуполі і спровокувала масові заворушення в місті.

Тож ці вбивства та вибухи зовсім не були випадкові, і очевидно, чиїх вони рук справа. Тут йдеться зовсім не про «мирних шахтарів та металургів», які здатні самостійно змайструвати або провезти на територію України такі специфічні предмети, як радіокерована магнітна міна. Мова про тих, хто планує, організовує та втілює у життя ці терористичні задуми. А головне — про їхню кінцеву мету…

А вона є цілком зрозумілою — нейтралізація шляхом фізичного знищення тих людей, які можуть безпосередньо ефективно протидіяти гібридно-терористичній загрозі Кремля. Агресор у такий спосіб прагне розхитати внутрішньополітичну та соціально-економічну ситуацію всередині України, добитися хаосу та безладу. Саме так потрібно сприймати поєднання терору з кібератаками на інфраструктуру країни. Якщо ворогу вдасться досягти в цьому бодай якогось успіху, то «політичне оформлення» зміни влади у країні на більш лояльну до Кремля та слухняну або примушення нинішньої до капітуляції стане лише питанням «техніки».

Тому наше завдання на сьогодні — зірвати ці явно далекосяжні плани кремлівського режиму…

Костянтин МАШОВЕЦЬ

Схожi записи: