«IZBA-читальня» по-маріупольськи

 Липень 1, 2017

5506_p_19_img_0002Вже більше року в Маріуполі працює унікальне кафе «IZBA-читальня». Його власником є молодий вимушений переселенець з Донецька  та ветеран АТО Богдан Чабан

— 2012 року я відкрив у Донецьку кав’ярню «IZBA-читальня». Згодом вдалося зробити з неї творчий майданчик, де молодь могла зустрічатися, спілкуватися і слухати хорошу музику, вірші тощо. Проіснував цей заклад до літа 2014-го, оскільки сепаратисти вирішили, що йому не місце в Донецьку. Почалися постійні погрози, тож ми були змушені припинити свою діяльність, — розповідає Богдан.

Про війну хлопець розповідає неохоче. Віком трохи більше 20 років він потрапив до добровольчого підрозділу «Шахтарськ». Богдан побував у найгарячіших точках району АТО — в Іловайську, Пісках, Мар’їнці. А після повернення з війни вирішив відродити кав’ярню-читальню.

— 2015 року я після бойових дій опинився в Маріуполі й зрозумів, що такий проект дуже необхідний цьому місту, і є сенс його там відновити. Територія, прилегла до району АТО, має розвиватися, і має бути місце, де б могла збиратися молодь, — переконаний чоловік.

Богдан почав шукати можливості для фінансування цього проекту. І натрапив у Інтернеті на гуманітарну програму від ООН. Йому вдалося виграти грант на 222 тисячі гривень. Ремонт, меблі та деякі речі довелося робити самотужки, завдяки чому вдалося зекономити кошти.

— Перед відкриттям кафе в Маріуполі я на своїй сторінці у Facebook написав пост про те, що нам необхідно поповнити нашу бібліотеку, бо книги є невід’ємною складовою закладу. Ми даємо можливість людям просто читати книжки, — розповідає Богдан.

На цей пост відгукнулося багато людей в Україні, і за досить короткий час вдалося зібрати 450 кілограмів книжок (Богдан, усміхаючись, пояснив, що книги вимірює кілограмами, бо отримував їх на «Новій пошті», де кожну посилку зважували). Зараз у кафе вже дуже велика бібліотека. Є українська, іноземна та сучасна література.

— Час від часу в нас відбуваються різні концерти, поетичні вечори. Харківські музиканти до нас приїжджають. Також у нас був письменник Сергій Жадан та подарував декілька ящиків книжок, — говорить Богдан.

Відвідувачі закладу можуть скуштувати смачних страв, випити коктейлі чи каву. Ціни там досить демократичні. Приміром, філіжанка кави коштує від 14 гривень.

Можливість відкрити власну справу є в кожного, головне — вірити в свої сили та йти до поставленої мети.

Олена КРУГЛЄНЯ

Схожi записи: