На захисті повітряного простору – «Ореанда». Фото

 Травень 30, 2017

Рисунок 2На переконання фахівців  кафедри Повітряних Сил інституту авіації та протиповітряної оборони Національного університету оборони України імені Івана Черняховського аналіз досвіду бойових дій останніх війн і збройних конфліктів переконує про необхідність існування в системі протиповітряної оборони країни технічних засобів, які дозволяють більш оперативно виявляти загрози з боку противника і, відповідно, більш адекватно реагувати на них.

Автоматизована система управління «Нейдж», яка входить до складу об’єднаної системи протиповітряної оборони НАТО в Європі вважається передовим рубежем виявлення і оповіщення. У РФ на оперативному рівні управління командний пункт і штаб об’єднання військово-повітряних сил та протиповітряної оборони оснащуються комплексом засобів автоматизації «Бастіон».

В нашій країні прийнята на озброєння автоматизована система управління «Ореанда» використовується з метою відображення повітряної обстановки над Україною та прилеглою до неї територією. Також вона автоматизує процеси управління бойовими діями з’єднань Повітряних Сил Збройних Сил України, командні пункти яких оснащені комплексом засобів автоматизації. Цю ж функцію система здійснює під час бойового чергування та веденні бойових дій при централізованому та децентралізованому управлінні.

Рисунок 1

При цьому експерти зауважують, що використані при створенні «Ореанди» нові інформаційні технології, її висока надійність та живучість дозволяють вирішувати завдання протиповітряної оборони держави в умовах мирного часу, у загрозливий період та під час повномасштабних бойових дій.

Вже на даному етапі розробки впроваджені у функціонування комплекси засобів автоматизації «Ореанда» забезпечують дійсно вражаючі можливості. Так вони дозволяють здійснювати автоматичне супроводження великої кількості повітряних об’єктів, обробляти просторові характеристики цілей, швидкість та висота польоту яких набагато перевершує можливості будь-яких літальних апаратів, що існують у світі.

Окрім того, система може передавати команди управління по приведенню в бойову готовність з’єднань та частин Повітряних Сил, надавати  інформацію про метеорологічну обстановку, просторове положення повітряних об’єктів, відстань від них до заданої точки, їх траєкторію та параметри польоту, які відображаються в реальному масштабі часу на фоні моделі карти місцевості. До  того ж система дозволяє здійснювати автоматизоване введення, передачу, прийом і контроль неформалізованих розпоряджень, команд, доповідей, донесень. Це, в свою чергу, надає можливість проведення автономних та комплексних тренувань бойової обслуги командного пункту без використання авіації (у режимі імітації повітряної обстановки) або по реальних цілях. Саме ця важлива функція надає можливість виконувати завдання з перепідготовки органів управління, змінювати стереотипи посадових осіб при використанні методів автоматизованого управління.

Рисунок 3Рисунок 4Тому на одному зі стаціонарних командних пунктів, який оснащений «Ореандою», зі слухачами Національного університету оборони України імені Івана Черняховського оперативно-стратегічного та оперативно-тактичного рівнів підготовки кафедрою Повітряних Сил інституту авіації та протиповітряної оборони запроваджено проведення відповідних занять та навчань.

Після прискіпливої перевірки, глибоко під землею, пройшовши через масивні залізні люки та повз системи життєзабезпечення, що можуть гарантувати безпеку особовому складу навіть при застосуванні противником зброї масового ураження, на одному з підземних рівнів опиняєшся у височенному просторому залі, основним з елементів якого є панорамне зображення всієї території України та повітряної обстановки над нею. Навпроти – робочі місця для посадових осіб, які у реальному часі можуть відслідковувати повітряну обстановку, її зміни та забезпечувати прийняття відповідних рішень.

Слухачі Національного університету оборони України зазначають, що при необхідності «Ореанда» дозволить оперативно викрити загрозу та початок нападу повітряного противника. Враховуючи напружену обстановку, що склалася поблизу кордонів України, своєчасне попередження про цей напад дасть змогу Повітряним Силам України надати гідну відсіч агресору і примусити його відмовитися від своїх планів або максимально зменшити наші втрати.

При цьому військові фахівці акцентують увагу на тому, що і в мирний час «Ореанда» допомагає у прийнятті рішень з управління черговими силами та засобами системи протиповітряної оборони України, а при необхідності – виконувати задачі з антитерористичної діяльності в повітряному просторі.

Завідувач кафедри Повітряних Сил
інституту авіації та протиповітряної оборони
Національного університету оборони України
імені Івана Черняховського

Юрій ГОРОБЕЦЬ

Схожi записи: