Центру інформації і документації НАТО в Україні – 20 років

 Травень 19, 2017

100415a-HQ28-007 NATO Headquarters Brussels.

Барбора Маронкова: «Ми не відповідаємо пропагандою на пропаганду: наша відповідь – це факти і правда».

Нещодавно Центр інформації і документації НАТО в Україні відзначив двадцяту річницю функціонування.

З нагоди цієї ювілейної дати кореспондент «Народної армії» зустрівся з директором Центру інформації і документації НАТО в Україні пані Барборою Маронковою та поспілкувався про інформаційну протидію російській агресії, розбудову стратегічних комунікацій та інші питання співпраці Україна – НАТО.

                 Барбора Маронкова

Барбора Маронкова

Пані Барбора! На чому зосереджена діяльність очолюваного Вами Центру?

–  Протягом двадцяти років НАТО співпрацювала і продовжує співпрацювати з українською громадськістю, представниками ЗМІ і членами Парламенту задля головної мети – підвищення обізнаності населення країни з НАТО та розвіянні міфів про Альянс.

Нині діяльність Центру інформації і документації НАТО в Україні спрямована на три основні напрями. Насамперед йдеться про висвітлення співробітництва Україна – НАТО, зокрема програм політичної і практичної допомоги Україні з боку НАТО у рамках шести проектів Цільових фондів й інших програм таких, як, наприклад, Програма сприяння доброчесності і Програма вдосконалення військової освіти. Також пріоритетним напрямком є діяльність у галузі громадської дипломатії покликаної роз’яснювати про НАТО різним верствам українського населення. Окрім цього продовжується підтримка українських владних установ щодо просування зусиль  у галузі інформування громадськості.

– Як доводиться протистояти різним дезінформаційним кампаніям проти Альянсу?

– Гібридна війна і пропаганда, на жаль, не вщухають, як власне в Україні, так і у світі загалом. НАТО часто стає об’єктом широкомасштабних кампаній дезінформації. Отже, спільно з державами – членами Альянсу та нашими партнерами ми докладаємо зусиль для вироблення передових методів у протистоянні цим явищам. Ми не відповідаємо пропагандою на пропаганду: наша відповідь – це факти і правда.

Нашими партнерами в Україні є різні гравці, як з урядових структур, так і представники громадянського суспільства, і ми прагнемо боротися з дезінформацією і підвищувати опір населення пропаганді, сфабрикованим новинам і дезінформації. 9 липня ми урочисто відзначимо двадцятиріччя Особливого партнерства Україна – НАТО. Отже, ми готуємося до високопосадового візиту в Україну Генерального секретаря НАТО і членів Північноатлантичної ради, щоб таким чином належно відсвяткувати цей вагомий етап у наших відносинах. З цієї нагоди Центр готує мультимедійну виставку для української громадськості, яка висвітлюватиме діяльність НАТО в Україні протягом останніх двадцяти років.

До того ж Центр інформації і документації НАТО, як і завжди, активно співпрацює з Відділом преси і ЗМІ штаб-квартири НАТО. Йдеться, зокрема, про спільну роботу із організації і проведення регулярних візитів українських журналістів до штаб-квартири НАТО, завдяки чому вони мають змогу висвітлювати засідання міністрів закордонних справ і оборони, а також саміти НАТО в українських засобах масової інформації. Це сприяє об’єктивній подачі інформації стосовно обговорень, що точилися, і рішень, які було згодом ухвалено, насамперед, коли йдеться про подальший поступ у розвитку партнерства Україна – НАТО.

Наскільки успішно йде зближення України з НАТО?

На Варшавському саміті НАТО було ухвалено Програму комплексної допомоги Україні реалізація якої дозволить запровадити необхідні реформи в Україні, насамперед реформувати структури безпеки і оборони. При цьому серед пріоритетних напрямів допомоги з боку НАТО було визначено стратегічні комунікації і протистояння гібридній війні.

У світлі Революції гідності і незаконної і нелегітимної анексії Криму Росією Україна стала об’єктом широкомасштабної кампанії дезінформації. Україна і НАТО зобов’язалися створити платформу у галузі протистояння гібридній війні, яка сприятиме запровадженню спільних заходів, спрямованих на поліпшення розуміння характеру гібридних загроз, розбудову потенціалу і зміцнення стійкості у цьому сенсі.

Україна і НАТО також домовилися співпрацювати з метою розвитку потенціалу у галузі стратегічних комунікацій, що піде на користь як урядовим структурам, так і громадянському суспільству, зокрема, завдяки запровадженню у життя Дорожньої карти партнерства у галузі стратегічних комунікацій. Зокрема Дорожня карта, що підписана між НАТО та РНБО у вересні 2015 року, є унікальним документом співробітництва, і Україна є єдиною державою-партнером, що має подібну угоду з НАТО. Дорожня карта має на меті активізувати й забезпечити більш ефективну взаємодію між українськими владними структурами з метою інформування про національні стратегічні завдання, урядову політику і поточні реформи, насамперед стосовно реформування структур національної безпеки і оборони.

– Які проекти стратегічних комунікацій вже опрацьовано?

Серед проектів, спрямованих на розбудову потенціалу стратегічних комунікацій, які було втілено протягом 2016 року, можна навести цілеспрямовані навчальні заходи і семінари, інформаційні візити за кордон, а також інші проекти, покликані сприяти міжурядовій і міжвідомчій співпраці завдяки залученню представників різних установ.

Протягом 2016 року у різних навчальних заходах і семінарах з тематики комунікацій, організованих НАТО і партнерами Альянсу, загалом взяли участь понад 200 посадовців з питань комунікації з урядових установ, зокрема, Міністерства оборони, Генерального штабу Збройних сил, Ради національної безпеки і оборони України, Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії, Міністерства закордонних справ тощо.

Центр інформації і документації НАТО також надає дорадчу допомогу у галузі стратегічних комунікацій. Фахівці Центру, зокрема, брали участь у виробленні цілей у галузі стратегічних комунікацій для оборонних установ України, що містяться у Стратегічному оборонному бюлетені. До того ж експерти НАТО і Центру відіграли активну роль і надали істотний внесок при розробці Концепції підвищення обізнаності громадськості з питань політики євроатлантичної інтеграції України на період 2017-2020 рр.

Що ж являє собою система стратегічних комунікацій в України?

– Стратегічні комунікації НАТО мають насамперед координуючу функцію і покликані забезпечити синхронізацію різних дисциплін у галузі комунікації з метою просування завдань уряду. Вони забезпечують узгоджене і належне застосування заходів і потенціалу НАТО у галузі комунікації на підтримку політики, операцій і діяльності Альянсу, а також мають на меті просування цілей НАТО завдяки включенню громадської дипломатії, зв’язків з громадськістю, зв’язків з громадськістю у військовій сфері, психологічних й інформаційних операцій тощо.

НАТО має досить чіткий підхід у цьому сенсі, який є єдиним для усіх членів Альянсу і поєднує політичні і військові структури організації. Щодо окремих країн, існують відмінності. Кожна країна має свою специфіку і потребує такої системи, яка віддзеркалювала б її національну самобутність і внутрішню ситуацію. Завдання, що нині стоїть перед Україною, є дуже непростим з огляду на поточний конфлікт на частині її території, з одного боку, і незаконну і нелегітимну анексію іншої частини її території.

Водночас в країні тривають необхідні, але болісні реформи. Усе це робить Україну унікальною з точки зору створення ефективної системи стратегічних комунікацій. Радники з НАТО і держав – членів Альянсу обмінюються з українськими колегами передовими методиками і набутим досвідом. Втім, саме Україна має згодом адаптувати їх до своєї внутрішньої ситуації.

Щодо поступу у запровадженні системи стратегічних комунікацій в Україні, хотіла б відзначити зміни в інституційному мисленні і процесах як найбільш значущий здобуток в цьому сенсі. Зокрема йдеться про включення цієї концепції до ключових документів національної політики у галузі безпеки і оборони, а саме Воєнної доктрини і Стратегічного оборонного бюлетеня.

Серед цілей, визначених у Стратегічному оборонному бюлетені, передбачається розбудова потенціалу у галузі стратегічних комунікацій національних оборонних установ у складі ширшої міжурядової  і міжвідомчої системи стратегічних комунікацій. Це також свідчення того, що стратегічні комунікації стають невіддільною частиною загального процесу оборонного планування.

Іншим чітким сигналом того, що Україна має стратегічне бачення майбутніх завдань у просуванні національних інтересів в інформаційній сфері і шукає системних і далекосяжних шляхів їх виконання стало затвердження на початку року Доктрини інформаційної безпеки України. Серед пріоритетів політики, окреслених у Доктрині, включено розбудову дієвої системи стратегічних комунікацій. У документі також викладено, якими мають бути її основні складові.

І, насамкінець, зауважу, що стратегічні комунікації – це насамперед активна позиція у просуванні власних національних інтересів і політики.

Як свого часу влучно висловився колишній Начальник об’єднаного комітету начальників штабів США адмірал у відставці Майк Маллен, «стратегічні комунікації – це, по суті, оркестр, який грає гармонійну мелодію».

Записав Вадим КОВАЛЬОВ

Схожi записи: