Призовника знайдуть за електронним «досьє»

 Травень 18, 2017

5500_p_15_img_0001Створення електронного реєстру у військкоматах, до якого заноситимуть дані військовозобов’язаних віком від 18 до 60 років, кардинально покращить військовий облік та проведення мобілізації (у разі потреби) і призов строковиків

Нещодавно Президент України підписав Закон «Про Єдиний державний реєстр військовозобов’язаних». Ним визначено створення єдиної автоматизованої інформаційно-телекомунікаційної системи, де зберігатиметься інформація про всіх військовозобов’язаних (призовників). Про те, для чого потрібен цей реєстр, що він собою являє та як працюватиме, — у нашому матеріалі

— Аналіз проведення шести хвиль мобілізації виявив певні прогалини в системі військового обліку. Основною проблемою, з якою зіштовхнулися військові комісаріати, були неточні дані військовозобов’язаних. Так сталося через те, що нерідко громадяни нехтували вимогами закону, не надаючи в семиденний термін інформацію про зміну своїх персональних даних — освіту, стан здоров’я, сімейний стан тощо. Наприклад, громадянин ніколи не служив або служив років двадцять тому. Останні дані про нього у військкоматі були актуальні, коли він отримував приписне свідоцтво. Відтоді він змінив місце проживання, роботи тощо. Тож розшукати цю людину практично неможливо. А з уведенням Єдиного державного реєстру ми отримаємо про цю особу всі дані і зможемо викликати чоловіка у військкомат, — говорить тво військового комісара Київського міського військкомату полковник Валентин Кожуховський.

Загалом створення електронної бази військовозобов’язаних кардинально покращить військовий облік, скоротить терміни обробки інформації. Своєю чергою це дозволить значно покращити планування, проведення мобілізації, призову строковиків та набору контрактників, а також усунути певні корупційні чинники у військових комісаріатах (можна буде відстежувати діяльність усіх посадовців, пов’язаних із призовом) і виключити ухилення громадян від мобілізації та призову.

До реєстру заноситимуть як персональні, так і службові дані військовозобов’язаних віком від 18 до 60 років. Це прізвище ім’я та по батькові, дата народження, місце народження та проживання, стать, реквізити паспорта, місце роботи, цифрове фото обличчя особи, дані про виїзд за межі України, відомості про освіту, спеціальність тощо. Цю інформацію до бази буде перенесено із ЦВК, Держприкордонслужби, Міносвіти, міграційної та фіскальної служб.

До службових даних військовозобов’язаного належать відомості про виконання ним військового обов’язку та військово-облікові ознаки. Цим займатимуться працівники військкоматів.

При цьому згідно із законом згода громадян на обробку їхніх персональних даних не потрібна. Власником усієї інформації виступатиме Міністерство оборони, а розпорядником — Генеральний штаб.

Електронні бази даних Єдиного державного реєстру військовозобов’язаних будуть доступні посадовцям, пов’язаним із призовом, тільки в межах їхньої компетенції. Наприклад, у районних військкоматах зможуть оперувати даними лише стосовно свого району. А от на рівні Генерального штабу можна буде отримати доступ до всієї інформації, але не скопіювати її.

Головні ж сервери перебуватимуть на території об’єкта Збройних Сил, а мережі передачі даних функціонуватимуть окремо від загальних телекомунікаційних систем та Інтернету. Тому викрасти дані про мобілізаційний ресурс України буде фізично неможливо. Доступ до формування реєстру матимуть тільки відповідні посадові особи за допомогою спеціальних електронних ключів.

Уже розроблено належне програмне забезпечення й систему поступово апробують у практичній діяльності. У травні в декількох військових комісаріатах розпочався експеримент із впровадження електронного реєстру військовозобов’язаних. Під час нього відбудеться тестування системи електронного обліку громадян. Таке випробування реєстру дозволить на ранніх етапах експлуатації виявити можливі недоліки у програмі й виправити їх. Заплановано, що електронний облік має бути створений у всіх військкоматах до 2019 року.

— У деяких військкоматах згадана система вже впроваджена. Ми вже отримали спеціальну техніку і після підготовки операторів впроваджуватимемо електронний реєстр і в себе, — каже полковник Валентин Кожуховський. — При цьому паперові документи як дублюючий елемент залишатимуться протягом певного часу. Адже треба передбачити можливу відсутність електропостачання та хакерські атаки, навіть попри надійний захист системи. Також варто бути готовими й до того, що на початку виникнуть проблеми з технічним обслуговуванням цієї системи.

Насамкінець хочу сказати, що на перетин українськими громадянами кордону, як пишуть деякі інтернет-видання, ця електронна база аж ніяк не вплине. Інформація з Державної прикордонної служби, яка там зберігатиметься, необхідна лише для того, щоб військові комісари чітко розуміли, можна розраховувати на певну особу чи ні, якщо вона за межами нашої країни.

Роман ВУС

 

Кодекс України про адмінправопорушення передбачає адміністративну відповідальність за порушення військовозобов’язаними чи призовниками правил військового обліку

Неявка їх на виклик до військкомату без поважних причин або несвоєчасне подання в обліковий орган, де вони перебувають на військовому обліку, відомостей про зміну місць проживання, роботи, посади, освіти тягне за собою накладення штрафу від 5 до 7 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого ч. 1 цієї статті або ч. 1 ст. 211 цього Кодексу, за яке особу вже піддавали адміністративному стягненню, тягне за собою накладення штрафу від 10 до 15 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Кримінальну відповідальність за ухилення від призову окреслюють такі статті Кримінального кодексу України:

Ст. 335 Ухилення від призову на строкову військову службу карається обмеженням волі на строк до 3 років.

Ст. 336 Ухилення від призову за мобілізацією карається позбавленням волі на строк від 2 до 5 років.

До речі, відповідно до чинного законодавства, роботодавець зобов’язаний повідомляти військкомат про своїх працівників призовного віку (ст. 34 Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу»).

 

У США існує п’ять категорій призовників

Військовий облік у США здійснюється за допомогою так званої системи військового обов’язку для окремих громадян (Selective service system). Американські збройні сили комплектують винятково на контрактній основі з 1973-го, коли було скасовано призов, однак на випадок його відновлення Міністерство оборони веде постійний військовий облік чоловіків віком від 18 до 25 років — як громадян США, так і власників посвідки на проживання.

Постановка на військовий облік є обов’язковою. Громадяни, які не перебувають на ньому, ризикують потрапити під чималі штрафні санкції — до 250 тисяч доларів, або їм відмовлять у наданні низки пільг, стане неможливим вступ на державну службу тощо. Іммігрантам, які своєчасно не стали на військовий облік, можуть відмовити в наданні громадянства в разі подання заяви на його отримання.

Згаданий облік у США ведеться за категоріями придатності. До першої категорії належать особи, придатні до військової служби як комбатанти і некомбатанти (буквений індекс А, А-О), ті хто має відтермінування від призову на час навчання (SH, SC), придатні до альтернативної громадянської служби тощо. До другої категорії відносять осіб, які не підлягають призову першої черги через їхню професійну діяльність (зайнятість в оборонній промисловості, на державній службі або в сільському господарстві). Третя категорія включає тих, хто не підлягає призову першої черги як годувальник сім’ї. Четверту категорію становлять ті, хто відслужив у збройних силах США чи інших держав та особи з подвійним громадянством. Облік громадян не припиняється з досягненням ними граничного віку. Старших за 25 років обліковують за п’ятою категорією.

Схожi записи: