«Закінчіть цю війну, щоб перестали литися материнські сльози»

 Травень 17, 2017

5500_p_12_img_0001Вона втратила на Сході єдиного сина, якого виховувала сама. У 14 років хлопець пообіцяв, що мамі ніколи за нього не буде соромно. І він став її гордістю — у 17 стояв на революційному Майдані, у 18 захищав Україну на Донбасі…

Завсідники київського парку давно помітили подвійний возик із малюками і немолоду, але завжди привітну, лагідну жінку біля них. «Мама чи молода бабуся?» — перешіптувалися жінки. Але коли помічаєш, як ця жінка світиться, дивлячись на діток, розумієш, що вона їм таки мама. Справжня, щира, найрідніша людина для маленьких Германа та Лізи. А ще — дуже смілива і сильна, адже народила їх у 48 років. Колись вона їм розповість про старшого брата — справжнього героя, борця за свою країну, за її гідність, незалежність і цілісність, вірного друга і люблячого сина для матері, якого їм, на жаль, не довелося знати…

Все почалося з Революції гідності. У розпал січневих протистоянь, раніше повертаючись з роботи, Тетяна зустріла сина біля будинку із захисними щитками в руках (він займався тхеквондо). На запитання, куди він йде, відповів, що скоро повернеться. Зрозуміла — пішов на Майдан.

— Я прийшла додому розгублена, сину було лише 17 років. Хоча й іншого від нього не сподівалася, він завжди був борцем за справедливість… — згадує Тетяна.

Удома на столі жінка знайшла записку: «Мамо, я знаю, ти будеш сердитися. Але я маю допомогти Україні й усім хлопцям, які прийшли на Майдан заради кращого майбутнього. Знаю, ти зрозумієш і пробачиш. Повернуся завтра».

Але «завтра» тривало з 22 січня по 5 березня. За кілька днів Георгій пішов у тренувальний табір добровольців, а наприкінці квітня вже був під Слов’янськом. Умовляння залишитися вдома не подіяли.

— Він мене запитував: «Хто ж буде захищати країну?» Що мені залишалося? Тільки підтримати його та чекати… — згадує Тетяна Тороповська.

У травні Георгій повернувся додому, аби скласти шкільні іспити та ЗНО. А після останнього тестування того ж дня поїхав до Десни, ще за два дні — на Схід.

Де воює і як, мамі не розповідав, беріг. Як вона його оберігала, виховуючи сама. Тетяна завжди хотіла, щоб він виріс справжнім чоловіком. Таким він і став.

— Якось у 14 років пообіцяв, що мені ніколи не буде за нього соромно. Так і сталося. Мій син — моя гордість, — говорить Тетяна.

Далі була засідка під Мар’їнкою, поранення. Потім Іловайськ. У серпні 2014-го група Георгія прикривала вихід наших бійців із оточення. Тетяна ледь не божеволіла, дивлячись новини, бо вже тиждень не було зв’язку із сином. Вона обривала телефони всіх можливих служб, знайомих, намагаючись хоч щось дізнатися про його долю. Жінка навіть помітила співчутливі погляди сусідів. Попри те, трималася. Всім серцем вірила, що з її сином усе буде гаразд. Однієї ночі задзвонив телефон, номер — незнайомий. Це Жора скористався телефоном командира: «Тут справжнє пекло, багато вбитих і поранених, але я вистою, молися за нас». І жінка молилася, просила Бога за свою дитину, якій у 18 років довелося побачити жахіття війни, і за синових товаришів.

Після Іловайська Георгій кілька разів бував удома, завжди підбадьорював маму, підтримував, допомагав по господарству і знову вирушав на Схід. Попри юний вік, він став дорослим, мужнім чоловіком — сміливим і відважним. Таким, яким вона його виховувала. Тетяна пишалася сином і хоч як хвилювалася, щоразу проводжала сина на Схід з усмішкою. Інакше не мала права. Адже розуміла, як важко сину бачити її сльози та біль. Тож мала бути сильною і терплячою. Заради нього.

Та одного разу Тетяна не провела його в дорогу, не змогла вирватися з роботи. А наступного дня їй повідомили, що син загинув… Тепер це її мука. Адже жінка переконана, що материнське благословення має величезну силу, воно оберігає і захищає дитину, як би далеко вона не була. А тоді вона не встигла поцілувати сина на прощання.

— Якось моя знайома сказала, щоб заспокоїти мене, що я маю дякувати Богу, що він дав мені такого сина, який, хоч і не надовго, але зробив мене щасливою, — ділиться Тетяна.

Жінка опанувала себе, знайшла сили жити далі. Заради пам’яті сина. У листопаді минулого року народила двійнят — Германа і Єлизавету. Вони наповнили її життя сенсом, додали в нього яскравих барв.

— Навряд чи я забуду про втрату сина — ця рана назавжди залишиться в моєму серці. Однак, коли дивлюся, як мирно сплять Герман і Єлизавета, як вони мило позіхають, як дивляться на мене своїми великими оченятками, моя душа наповнюється безмежним щастям. Я завжди казала, що діти — це творчість, а материнство — це покликання. І, народивши двох янголяток, не змінила своєї думки, — запевняє Тетяна.

Іменем її сина названо дві вулиці: в Борисполі, біля школи, де хлопець навчався, й у столиці, де родина жила останні роки. Колись нею ходитимуть до школи її малюки. У кімнаті Георгія серед особистих речей жінка зберігає осколок, що поранив сина, і його нагороди — «За мужність», інші відзнаки. І молодших дітей Тетяна виховуватиме так само, як їхнього старшого брата.

Після загибелі Георгія його друзі запитали жінку, чи можуть їй чимось допомогти. Вона їм відповіла:

— Можете. Закінчіть цю війну, щоб перестали литися материнські сльози.

Ольга МОСЬОНДЗ

 

Схожi записи: