«Серце воїна» звільняє від стресу війни

 Квітень 21, 2017

5496_p_16_img_0002Бійці важко йдуть на контакт із психологами. Їм легше довіритись людям, які пройшли такі ж випробування

Після повернення індіанських воїнів з війни їх обов’язково селили в окремому таборі. І байдуже, здобули вони перемогу або зазнали поразки. Шаман проводив ритуал очищення від духів війни, і лише після цього вирішувалося, чи готовий чоловік повернутися додому. Адже воїн, який не звільнився від духу війни, приносив до оселі лише руйнування

— За давньою легендою, таких індіанських воїнів називали «людьми мудрості», — розповідає тренер благодійної організації «Серце воїна» Тарас Ковалик, — адже вони були на межі між життям і смертю. Саме як людей мудрості, котрі знають ціну життєво важливих рішень, я і сприймаю своїх побратимів, що приходять по допомогу на тренінги нашої організації.

БО «Серце воїна» активно надає допомогу з психосоціальної адаптації з лютого 2015 року. Її засновником є Роман Торговицький, громадянин США, випускник Гарварду, росіянин за походженням, який вперше відвідав Україну в революційну зиму 2014-го. Тоді він був вражений: «Ніколи й ніде я не зустрічав такої кількості людей, готових у мороз ночувати просто посеред Майдану, аби їхні діти жили у кращій країні. Таким неможливо не перейнятися». Коли на Сході України почалися бойові дії, Роман вирішив допомагати бійцям, які повернулися з війни. Так поступово сформувалася команда однодумців.

На відміну від багатьох програм психологічної реабілітації, система кількарівневих тренінгів БО «Серце воїна» побудована за принципом «Рівний — рівному»: ветерани підтримують ветеранів. Як пояснює Роман Торговицький, бійці важко йдуть на контакт із психологами. Їм легше довіритись людям, які пройшли такі ж випробування.

5496_p_16_img_0001Військові та демобілізовані не вважають себе психічно нездоровими, не хочуть звертатися по допомогу. У більшості випадків вони не вірять, що сторонні люди можуть їм допомогти та не розраховують на розуміння з боку психологів і соціальних працівників. Водночас ветерани активно спілкуються в межах ветеранських об’єднань, знаходячи там психологічну розраду. Тому досить ефективною є психологічна реабілітація бійців самими ветеранами, які пройшли спеціальну підготовку.

Один із таких ветеранів-тренерів Тарас Ковалик, боєць «Айдару», був чи не найпершим пораненим цього підрозділу. На щастя, лікарі врятували йому ногу. А ось душа хлопця болить за побратимів і нині.

— Страшно бачити, як бійці після демобілізації згасають, як у стані агресії роблять невластиві їм речі, як людей вбивають наркотики, алкоголь. Тому і загорівся ідеєю допомагати їм налаштуватися на мирне життя, — говорить Тарас. — Ми мотивуємо ветеранів звертатись до нас, тобто до мене як до побратима. Усе відбувається за принципом поголосу: хтось десь почув, що ми працюємо, я працюю, що це допомагає. Так хлопці передають контакти один одному.

Найбільшим поштовхом отримати психологічну допомогу є усвідомлення ветераном того, що з ним щось негаразд. Колишні бійці починають страждати, у них виникають проблеми зі сном, втрачається контроль над емоціями, з’являється агресія у спілкуванні вдома з рідними, на роботі з начальством.

— Вони питають, що робити, бо відчувають себе розгубленими, хочуть повернутися на війну, бо тут собі місця знайти не можуть, — веде далі Тарас Ковалик. — І тоді я часто розповідаю про свого мисливського собаку. Це особлива порода псів, які мають контакт із здобиччю. Після відчуття смаку крові в них щось змінюється всередині. Так і в солдатів після першого ж натискання на спусковий гачок змінюється характер, у них пробуджуються програми, які раніше не були активними. Такими є інстинкти воїна. Коли мені вдається донести до хлопців, що з цією програмою треба працювати по-іншому, вони готові приходити на наші тренінги і вчитись.

Команда «Серце воїна» працює по всій Україні, зокрема у Львові, Харкові, Дніпрі, Одесі, Хмельницькому, Києві. Учасниками тренінгів є демобілізовані військові, волонтери, цивільні особи, що отримали травми війни. За два роки через тренінги пройшло 2 500 ветеранів. Із них 28 самі стали тренерами-інструкторами і тепер проводять заняття для своїх товаришів, застосовуючи також систему Soma System.

«Серце воїна» проводить серію тренінгів. Спочатку ветеранів у групах навчають певних інструментаріїв для роботи зі своєю психікою і тілом. Якщо в людини виявляється глибша проблема, її направляють до психологів, котрі знають, як професійно працювати з ветеранами із шоковою травмою. Такий підхід дозволяє надавати допомогу значно більшій кількості людей, ніж у моделі, коли один ветеран приходить до одного психолога. По завершенні занять ветеран повертається додому, маючи план на наступні п’ять років. Це дає почуття впевненості та розуміння того, що з ним відбуватиметься далі.

Приєднатися до програми «Серце воїна» чи зв’язатися з її тренерами можна на сайті за адресою www.sercevoiina.org або у Facebook на сторінці Wounded Warrior Ukraine.

Оксана УРЕТІЙ

 

Методика «Рівний — рівному»

 Суть методики полягає в тому, що допомогу учасникам бойових дій надають їхні ж побратими, які пройшли війну, мають поранення і зуміли адаптуватися в мирному житті. Професійна допомога психологів за цим проектом не виключається — вона є наступним, уже свідомим кроком.

Розробником методики є Дітте Марчер з Данії, директор Bodynamic International, громадський діяч, правозахисник, тілесно орієнтований психотерапевт із багаторічним стажем, співавтор методики для роботи із шоковою травмою, рекомендованої ООН для застосування в гарячих точках. Упродовж 20 років ця жінка співпрацювала як психолог і фахівець із розв’язання конфліктів з миротворчими силами ООН, організацією «Лікарі без кордонів» на Близькому Сході, у країнах, що входили до складу Югославії, та в Африці. Вона заснувала в Данії реабілітаційну програму для військових, що потерпають від наслідків психологічних травм, отриманих під час бойових дій у гарячих точках планети.

Перший тренінг їз подолання бойової травми від Wounded Warrior Ukraine під керівництвом Дітте Марчер був проведений в Україні в лютому-липні 2015. Він тривав п’ять місяців і завершився випуском 19 бійців-інструкторів та чотирьох тренерів-бодинамістів.

— Ветерани — уже фахівці. Людина із серцем, яка не боїться страхів іншої людини, здатна до емпатії, здатна створювати спільноту і має на це час, тобто здатна лікувати. Багато ветеранів готові говорити із тими, хто так само був на війні, хто може підтримати їх, повернутися з ними у спогадах у те місце. То ж ми просто повинні дати їм правильний інструментарій для допомоги один одному, — стверджує Дітте Марчер.

 

Система Soma System

5496_p_16_img_0003Soma System — тілесно орієнтована оздоровча система психофізіологічної реабілітації, розроблена Романом Торговицьким.

Як зазначає Роман, коли людина приходить з війни, в неї виникає чимало проблем. У результаті порушується сон, рівень її енергії знижується. Коли бракує енергії, то можна довго про щось говорити, вирішувати, що «я завтра піду встану і зроблю це», але в тебе зранку знову немає сил, і нічого робити не хочеться. Тілесні ж практики допомагають підвищити рівень енергії людини.

Практикою, яка найбільш швидко дає ефект, є розробка м’язових затискачів. Це найпростіше, що можна робити в домашніх умовах, використовуючи кути стін, спираючись на стінки, застосовуючи різного роду м’ячики. Такі вправи можуть за п’ять-десять хвилин збільшити рівень енергії, а якщо їх виконувати перед сном, допомагають поліпшити його якість. Комусь вдається інтуїтивно робити це добре, але багатьох доводиться навчати. Зокрема й того, як правильно діяти на нервову систему методом розробки м’язових затискачів. Тобто це відрізняється від стандартних методів масажу і мануальної медицини, бо специфіка роботи полягає в тому, щоб змінити стан нервової системи і внутрішній емоційний стан через фізичну розробку м’язів.

Схожi записи: