Наші зброярі створили великокаліберну снайперську гвинтівку під натовські набої

 Квітень 20, 2017

5496_p_22_img_0001Її загальна довжина — 1200 мм, довжина ствола — 750 мм, прицільна дальність — до 2,5 км

В Україні розробили далекобійну великокаліберну снайперську гвинтівку калібру 12,7 мм під набої стандарту НАТО. Ця зброя нагадує відому американську Barrett і вже надійшла в підрозділи українських силових структур

Експерти, звісно, вітають появу в Україні потужної вітчизняної гвинтівки власного виробництва. Проте вони відзначають, що ефективність будь-якої стрілецької зброї залежить від якості боєприпасів. А із цим у нас поки що є проблеми. Та про це пізніше.

Нову далекобійну снайперську гвинтівку розробив харківський концерн ХАДО. Вона дістала назву Rhino Hunter, і її випускатимуть під брендом Snipex. Уперше цю новинку було продемонстровано на торішній виставці «Зброя та безпека». Тоді виробники заявляли, що мають у своєму розпорядженні два прототипи гвинтівки: під радянський калібр патрона 12,7х108 і під західний — 12,7х99 (перша цифра позначає калібр, друга — довжину гільзи патрона). Зрештою зупинилися на західному варіанті під патрон .50 BMG, оскільки ми активно переходимо на стандарти НАТО.

Виробники відзначають, що всі елементи гвинтівки повністю виготовлено з українських комплектуючих. Вартість новинки становить близько 150 тис. грн.

Слід зазначити, що концерн ХАДО — не перший вітчизняний виробник, який виготовляє великокаліберні гвинтівкі. Сьогодні наші силовики вже мають гвинтівку СГМ калібру 12,7 мм, виготовлену на столичному заводі «Маяк» під патрон 12,7х108.

Однак замало налагодити виробництво лише стрілецької зброї — потрібні патрони з хорошими характеристиками. Луганський патронний завод, який виготовляв боєприпаси для стрілецької зброї, як відомо, залишився на тимчасово окупованій території, звідки його виробничі потужності вивезли в Росію.

Утім, навіть якби нам удалося вивезти верстати з луганського «патронника», все одно постало б питання модернізації цього виробництва. «Якби сьогодні в Україні існував Луганський патронний завод, він виготовляв би набої 7,62 та 5,45 мм із тими ж бойовими властивостями, які на війні вже є вчорашнім днем. І попри те, що ми шкодуємо, втративши цей завод, розуміємо: він має технології ще Радянського Союзу, тоді як світ рухається вперед», — висловився із цього приводу військовий експерт Сергій Згурець.

У липні 2016 року керівник Держконцерну «Укроборонпром» Роман Романов заявив, що проектна документація й кошторис нового заводу в Україні з виробництва боєприпасів перебувають на розгляді уряду. Очікують, що новий завод не тільки виготовлятиме боєприпаси для потреб Збройних Сил України, а й постачатиме свою продукцію на експорт. Проте й досі актуальне питання будівництва сучасного патронного заводу так і не вирішено.

— Усю лінійку снайперських боєприпасів доводиться купувати за кордоном із дуже великими проблемами, — пояснює Сергій Згурець, — оскільки західні партнери не дуже хочуть нам їх продавати.

За його словами, крім боєприпасів калібру 12,7 мм, Україна купувала за кордоном патрони 7,62х67 типу .300 Winchester Magnun і .338 Lapua Magnum калібру 8,6 мм. Це дорогий товар. Наприклад, для нарізної мисливської зброї патрон .338 Lapua Magnum коштує близько 200 грн. А для якісної підготовки лише одного снайпера потрібно відстріляти кілька тисяч патронів, потім для підтримання належного рівня він має постійно тренуватися в стрільбі.

Утім українські фахівці здатні створювати сучасні якісні боєприпаси для стрілецької зброї. Приміром, вітчизняна компанія «Стілетто», яка входить до складу міжнародної інжинірингової фірми Stiletto Systems Ltd, розробила унікальні за своїми властивостями патрони. Як інформують розробники цих патронів, під час випробувань гвинтівки калібру 7,62 мм патрон Stiletto пробив 22-міліметровий елемент броньованого захисту однієї з бронемашин (бронювання корпусу радянських БМП, які використовують у бойових діях на Донбасі, не перевищує 20 мм). Випробування також засвідчили, що патрони 7,62х54 до гвинтівки Stiletto з відстані 60 м пробивають найдосконаліші бронежилети 6-го класу захисту.

Сергій Згурець наголошує, що створення нової стрілецької зброї — це лише півділа: треба вирішувати питання власного патронного виробництва. І лише побудувати патронний завод недостатньо. Потрібно або придбати, або самим розробити необхідну документацію й технологію для виробництва сучасних патронів, зокрема для далекобійних снайперських гвинтівок.

 

Barrett M82A1 має прицільну дальність до 2 км

5496_p_22_img_0003Снайперська гвинтівка Barrett M82A1 — серійна версія, яку розробила компанія Barrett Firearms Manufacturing Inc. 1982 року її було прийнято на озброєння армії США, корпусу морської піхоти, частин спеціального призначення та антитерористичних підрозділів.

Гвинтівку може бути використано з 10-разовим оптичним прицілом моделі МОЗ фірми Leopold & Stevens або моделі М11 фірми Swarovski, що забезпечують прицільну дальність стрільби до 2000 м. Створено кілька модифікацій гвинтівки. Ще 2014 року було закуплено невелику партію снайперських гвинтівок модифікації Barrett M82 для частин спеціального призначення Збройних Сил України. Гвинтівку застосовують для виконання завдань у районі проведення антитерористичної операції.

 

Falcon зроблено за схемою BULLPap

5496_p_22_img_0002Цікаві снайперські гвинтівки калібру 12,7 мм виготовлено в Словаччині. Компанія Technopol International (м. Братислава) розробила снайперську гвинтівку Falcon у двох варіантах: ОР96 під патрон 12,7×108 і ОР99 під патрон 12,7×99 (.50 Browning). По суті вони є ідентичними, з тією лише різницею, що в моделі 96 використовують патрон калібру 12,7 мм радянського зразка, а в моделі 99 — зразка НАТО, що, природно, накладає відбиток на їхні фізичні параметри. Наприклад, ОР99 має довжину ствола 927 мм, що збільшує не тільки довжину зброї, а й вагу.

Подача набоїв обох великокаліберних снайперських гвинтівок здійснюється з невідокремленого магазина ємністю два патрони. До того ж є можливість його блокування, що робить зброю однозарядною. Гвинтівку виготовлено за конструктивною схемою bullpap. Зразки повністю уніфіковано, за винятком патронників.

Підготував Ярослав МЕЛЬНИЧУК

Схожi записи: