Небезпечне море

 Березень 18, 2017

5491_p_11_img_0002Росія далі нарощує бойовий потенціал Чорноморського флоту в Криму

У сучасних умовах організація ефективної оборони з морських напрямків має вирішальне значення для незалежності України та розвитку її як морської держави

Наразі ми спостерігаємо стійку тенденцію щодо нарощування спроможностей противника та реалізації його агресивних планів на території Кримського півострова та в прилеглих до нього морських акваторіях. Експерти вважають, що й надалі для досягнення власних довготермінових цілей Росія поширюватиме дестабілізаційний вплив на Україну з використанням морських напрямків, як це було у 2014–2016 роках. Про виклики й загрози на морських рубежах, спроможності України протистояти ворогові розповів кореспондентові «Народної армії» капітан 1 рангу, начальник кафедри Військово-Морських Сил Національного університету оборони України імені Івана Черняховського Степан Яким’як.

5491_p_11_img_0001— Степане Володимировичу, чи зміниться тактика ворога в морських акваторіях у найближчому майбутньому?

— Пригадаємо, як захоплювали Крим. Використовуючи угоди про базування Чорноморського флоту в Криму та постійно нарощуючи його сили, Російська Федерація здійснила вдалу багаторічну інформаційну кампанію та, перекинувши морем основні запаси й найбільш боєздатні війська, захопила півострів.

Чи відмовиться вона від такої вдалої тактики в майбутньому? Цілком імовірно, що в разі досягнення успіху в розхитуванні суспільно-політичної обстановки на Одещині, Миколаївщині та Херсонщині противник може знову здійснити блокування наших Військово-Морських Сил уже в нових місцях їхнього базування. Крім того, у разі потреби він може перекинути морем і висадити морську піхоту та інші війська на нашому узбережжі, як це зробили росіяни 2008 року в Грузії.

— Кримський півострів у Чорноморсько-Азовському регіоні займає стратегічне положення. Очевидно, що бойовий потенціал міжвидового угруповання військ і сил у Криму, основою якого є, безумовно, Чорноморський флот, РФ буде нарощуватися?

— У складі Чорноморського флоту є сім великих десантних кораблів проектів 1171 і 775, кожен з яких бере не менше як 12 середніх танків і понад 150 військовослужбовців морського десанту. Також ворог має три десантних катери, із них два — новітнього проекту 11770 типу «Серна». Ці катери спроможні здійснювати перевезення одного танка або понад 100 осіб морського десанту в мілководних районах зі швидкістю 30 вузлів. Також треба мати на увазі, що сім катерів цього типу зі складу Каспійської флотилії будь-якої миті й без зайвих труднощів може бути переведено з Каспію в Азовське море. Таким чином, застосуванням десантних катерів ворог здатний раптово висадити штурмові підрозділи десанту.

Сьогодні до складу цього оперативно-стратегічного об’єднання входить 21 бойовий корабель із керованою ударною ракетною зброєю. Тільки протягом 2015–2016 років Чорноморський флот збільшив свій ударний потенціал щодо ураження берегових цілей більше як удвічі! За згаданий період до складу об’єднання увійшло сім бойових кораблів — носіїв керованої ракетної зброї. Їхній сумарний умовний ракетний залп становить 40 ракет комплексу «Калібр». Цими ракетами, що мають дальність стрільби 1500 кілометрів по наземних цілях, може бути уражено важливі державні та військові об’єкти в будь-якій точці України.

— «Калібр» активно застосовували під час Сирійської кампанії. Наскільки ефективною є ця ракетна зброя?

— Недавні події в Сирії підтверджують значні ударні можливості комплексу «Калібр». Починаючи із жовтня 2015 року Росія неодноразово завдавала удари по наземних об’єктах на території Сирії з акваторій як Середземного, так і Каспійського морів! 2015 року росіяни чотири рази застосовували ракети комплексу «Калібр» по цілях на сирійській території.

Треба зазначити, що кожний такий залп обходиться в кругленьку суму російським платникам податків, адже, за даними контракту з продажу цієї зброї в Індію, вартість однієї ракети становила 6,5 млн доларів США. Окрім того, варто додати, що у фахівців існують значні сумніви стосовно реальної ефективності комплексу «Калібр», який є радянською розробкою 80-х років минулого століття. За даними іноземних експертів, частина ракет залпу, здійсненого 7 жовтня 2015 року з Каспійського моря, взагалі не долетіла до районів розташування цілей і території Сирії, а точність влучання в ціль не досягла й 50 відсотків.

— Чи все так гладенько, як звітують російські пропагандистські ЗМІ, у військах РФ?

— У противника виникали й продовжують виникати проблеми з нарощуванням складу ударного угруповання надводних сил Чорноморського флоту РФ. Наприклад, у травні — червні 2016 року замість прибуття в Севастополь підводний човен «Краснодар» був на ремонті після навігаційної події (натрапив на підводний об’єкт) під час випробувань у Балтійському морі. У жовтні 2016-го фрегат «Адмірал Ессен», замість того щоб здійснювати перехід на Чорне море, зазнав пошкодження гвинтів і валопроводів і перебуває протягом майже двох місяців на судноремонтному підприємстві Балтійського флоту. Наступні три кораблі цього ж проекту, які будували для Чорноморського флоту, планують продати в Індію, що було зумовлено відмовою України надавати головні двигуни для цих кораблів після початку агресії Росії проти України. Навіть, за повідомленням російських ЗМІ, для російських кораблів передбачають закупівлю двигунів… у Китаї! Цей факт є дуже промовистим, адже досі на пострадянському просторі ще не було відомо подібних фактів. Це свідчить про суттєві втрати Росії в суднобудівній галузі, тож виникає питання стосовно можливостей противника із забезпечення замкненого циклу будівництва бойових кораблів.

Однак, бачачи проблеми противника в розвитку спроможностей, не слід недооцінювати такий важливий засіб збройної боротьби на морі, яким є ударна ракетна зброя корабельного базування. Сучасні ракетні комплекси є однією з вирішальних складових перемоги на морі. Слід зауважити, що на сьогодні стан війни з Росією не оголошено, і будь-який бойовий корабель або судно допоміжного флоту противника, користуючись нормами міжнародного морського права, може постійно перебувати зовсім близько коло наших берегів: на віддалі 12 морських миль (трохи більше ніж 22 км) від наших берегів, що становлять ширину смуги нашого територіального моря. Отже, у разі потреби противник може майже миттєво наблизитись до нашого узбережжя й висадити десант або завдати ураження нашим бойовим кораблям і катерам, цивільним суднам і портам. Виникає питання: чи готові ми до цього та як протидіяти такому агресорові?

— Тож якою повинна бути наша відповідь агресивним діям ЧФ РФ на морі?

— Сьогодні вже відновлено технічну готовність значної кількості бойових кораблів, катерів, суден забезпечення, літальних апаратів, іншого озброєння та військової техніки Військово-Морських Сил Збройних Сил України, здійснено інші заходи з нарощування військово-морських спроможностей України для адекватного реагування на загрози з морського напрямку.

Уперше за всю новітню історію України для національних Військово-Морських Сил було закладено, побудовано та 6 грудня 2016 року прийнято до бойового складу флоту два малих броньованих артилерійських катери «Аккерман» і «Бердянськ». 2016 року на ПАТ «Завод «Ленінська кузня» на замовлення Міністерства оборони України було закладено ще чотири таких катери й два десантно-штурмових. Відновлено будівництво корвета, що є локомотивом кораблебудівної промисловості та фундаментом морської могутності держави в майбутньому.

Однак потрібно визначити, наскільки ефективними та своєчасними є заходи із забезпечення нарощування наших спроможностей щодо здійснення оборони держави з морських напрямків у сучасних умовах.

— І як ви вважаєте, чому треба надавати пріоритет?

— Створенню угруповання сил і засобів ВМС на Азовському морі. Із часу утворення новітньої Української держави й до сьогодні, хоча війна триває вже третій рік, ми не спромоглися створити таке об’єднання сил флоту. Надводний компонент сил там представлено лише катерами Маріупольського загону морської охорони Державної прикордонної служби України.

До складу угруповання мають увійти протидиверсійні катери, рейдові тральщики, гідрографічні катери, бойові катери типу «Гюрза-М», які можна перекинути в Азовську акваторію по внутрішніх шляхах тощо.

До речі, для підвищення ефективності міжвидових дій Чорноморський флот було завчасно оперативно підпорядковано Південному військовому округу. Організовано створення так званої «Азовської військової флотилії» терористичного угруповання «ДНР», яка має у своєму складі низку катерів «з легким озброєнням». Тож створення угруповання сил ВМС ЗС України на Азовському морі має вирівняти градус протистояння на цьому, на мій погляд, найзагрозливішому напрямку.

— Наскільки є важливим потужний бойовий флот для сучасної України?

— У британців є давній вислів «Флот є — і нічого не відбувається!» Він означає: якщо держава ще в мирний час створила військово-морські сили, спроможні відбити напад противника, то державі нічого не загрожує: ні конфлікти, ні війни!

Правдивість цього британського вислову, на жаль, підтвердив і наш досвід сучасної війни з Росією. Допустивши тривале базування російського Чорноморського флоту в Криму та не забезпечивши створення належних військово-морських спроможностей України за два десятиліття незалежності держави, ми не змогли ефективно протидіяти російській агресії на початку 2014 року.

Бесіду вів Руслан СЕМЕНЮК

Схожi записи: