У Національному музеї історії України в Другій світовій війни відкрилася виставка «Український Схід»

 Лютий 17, 2017

DSC_6035Експонати виставки присвячені героїчним захисникам нашої держави, які три роки тому розпочали давати відсіч збройній агресії Російської Федерації проти України.

За словами генерального директора музею Івана Ковальчука, мовою бойових реліквій передано ідею нової експозиції. Її відображено в рядках Державного гімну України: «Душу й тіло ми положим за нашу свободу».

Це вже другий музейний проект, який висвітлює війну на Сході України. Перший, під назвою «Україна. Реалії сучасної війни», складався з десятьох виставок. За два з половиною роки працівники музею зібрали понад чотири тисячі автентичних предметів. Половину з них експонують уперше. Про велику цікавість людей до подвигів учасників АТО свідчить такий факт: з експонатами виставки вже ознайомилося більше як один мільйон відвідувачів музею.

Центральна експозиція нової виставки під назвою «Хресний шлях» уособлює жертовність захисників України, яку вони поклали на вівтар свободи й незалежності нашої держави. А в основі експозиції – карета швидкої допомоги 17-го батальйону 57-ї окремої мотопіхотної бригади. Разом із військовослужбовцями вона пройшла «гарячими місцями» Луганської й Донецької областей. Військові медики вивезли на ній із поля бою та врятували життя сотням бійців. На жаль, не всім удавалося надати допомогу. Праворуч від санітарної «таблетки», покритої траурною сіткою, – дерев’яна табличка з написом «Невідомий український військовослужбовець, який загинув 28.10.2014 року». Про героїчні подвиги своїх підлеглих розповів у виступі під час презентації виставки командир цієї бригади полковник Микола Красильников.

Поруч із цією експозицією – закривавлений одяг полеглих 2014 року Героїв України генерал-майора Сергія Кульчицького та командира легендарної «афганської сотні» Олега Міхнюка. Тут також можна побачити речі загиблих цієї зими Героя України капітана Андрія Кизила, розвідника Леоніда Проводенка, санінструктора Наталії Хоружої, сержанта Володимира Крижанського та інших.

Структурно виставка складається з розповідей про участь українців у різних військових формуваннях, добровольчих батальйонах у бойових діях на Сході України впродовж 2014-2017 років. Також тут представлено реліквії, які розповідають про участь у війні волонтерів, капеланів, медиків, військових журналістів. Є тут експонати представників «іноземного легіону» – грузинів, білорусів, чеченців, які разом з українськими патріотами боронили землю України від проросійських окупантів.

Усі експонати виставки передали в музей учасники АТО. Поповнення її відбулося й під час презентації. Наприклад, капелан Збройних Сил України отець Костянтин, який був на передовій із 2014 року, передав молитовний хрест, Біблію, кропильницю та інші предмети, якими благословляв на ратні подвиги захисників України. А Світлана Нагорна, журналістка ТСН каналу «1+1», який є одним із партнерів організації виставки, передала в музей прапор, який подарували їй українські військовослужбовці, – він майорів на териконі однієї з донбаських шахт.

На відкритті виставки були присутні учасники антитерористичної операції, дружини загиблих героїчних захисників України. Зі спогадами виступили міністр культури України Євген Нищук, начальник Київського військового ліцею імені Івана Богуна Герой України генерал-майор Ігор Гордійчук, кавалер ордена «Народний герой України» Ярослав Жилкін та інші учасники війни на Сході України.

Володимир ЧІКАЛІН. Фото: Богдана ДЕРЕШ

DSC_5821 DSC_5917 DSC_5727 DSC_5943 DSC_5988 DSC_6026

 

Схожi записи: