Кар’єрне зростання військового буде залежати й від фізичної форми

 Лютий 10, 2017

5486_p_06_img_0002Війна змусила переглянути систему фізпідготовки нашого солдата

В Управлінні фізичної культури і спорту  МО України планово розробляється механізм стимулювання та відповідальності військовослужбовців за рівень їхньої фізичної готовності. Передбачається, що він буде сумісним із стандартами провідних армій НАТО, у яких від результатів із фізпідготовки залежить, зокрема, службове зростання військовослужбовця або його призначення на певну посаду

Начальника управління фізичної підготовки та спорту оборонного відомства полковника Юрія Фіногенова застаю за роботою над проектом наказу Міністра оборони про участь ветеранів АТО в «Іграх нескорених», які відбудуться восени цього року в Торонто. П’ятнадцять учасників бойових дій на Сході України, котрі дістали там важкі поранення, представлятимуть Україну серед десятків команд інших армій світу.

— Юрію Семеновичу, — цікавлюся, коли офіцер закінчив роботу з документом, — чув, що у фізичній підготовці нашого війська мають відбутися великі зміни. Із чим це пов’язано?

5486_p_06_img_0001— Саме війна змусила нас по-іншому поглянути на всю систему підготовки солдата. Раніше як було? Прийшов солдат у військо, послужив рік і навчився виконувати деякі комплексні вправи ранкової зарядки. Це досягнення? А що казати про окремих офіцерів, які в 30 років мали живіт «бемолем» та виснули на перекладині ганчіркою? Їм це не дуже заважало в кар’єрі, коли складали залік хоча б на «трієчку». Надалі все буде інакше.

— У травні минулого року затверджено нову Концепцію розвитку фізичної підготовки у війську на період до 2020 року. Що принципово нового вона передбачає?

— Насамперед змінюється підхід до фізичної підготовки. Нині ми її розцінюємо не тільки як складову, а більше як основу бойової підготовки. Це логічно, бо, наприклад, ти не зможеш ефективно діяти на полі бою та влучно стріляти після марш-кидка на 25 кілометрів, коли ти не тренований. Бачили на фронті саморобні спортивні майданчики? Хлопці їх облаштовують не знічев’я. Війна потребує доброї фізичної форми. Російська агресія вже вкотре довела, що головною метою фізпідготовки солдата була й буде здатність перемагати й виживати в бою.

Тому відбудуться зміни у відборі кандидатів на контрактну службу, в кількості та якості занять і нормативів. Потребують уваги кадрова політика й розвиток матеріальної бази. Ці заходи багато в чому наблизять нас до системи фізпідготовки в багатьох провідних арміях світу.

В арміях Альянсу відбір контрактників на кожну військову спеціальність конкурсний. Наприклад, щоб стати в армії США рейнджером, треба пройти спеціальні двомісячні курси. Там у програмі перевірки кандидатів — залікове виконання більш як 35 гімнастичних швидкісних вправ, плавання зі зброєю в спорядженні, подолання чотиристаметрової смуги перешкод тощо. Крім того, курсанти здійснюють марш-кидки пересіченою місцевістю завдовжки 10 кілометрів з вантажем 20 кілограмів. Водночас виконання нормативів на «відмінно» не гарантує прийняття до рейнджерського складу, бо серед претендентів добирають найкращих.

Подібна система відбору діє в наших Силах спеціальних операцій. Наразі ССпО екзаменує третю хвилю кандидатів, які хочуть служити в цьому виді військ. У перших двох хвилях відбору серед охочих, а це переважно добре підготовлені фізично військові з бойовим досвідом, пройти конкурс удалося тільки 20 відсоткам.

Певну надію покладають на введення в програму фізпідготовки елементів кросфіту. Нагадаємо читачам: кросфіт — це спосіб інтенсивних тренувань, які включають у себе елементи важкої атлетики, гімнастики, гирьового спорту тощо. Для занять використовують штанги, гантелі, турніки, скакалки, гирі, кулі, вагу власного тіла й підручні предмети. Цікаво, що до чогось подібного без будь-яких підказок дійшли наші бійці на лінії зіткнення. Зі старих труб, колод і палиць, мішків і бутилів із піском вони зводять саморобні спортмайданчики буквально на нульових ВОПах.

Розвиток матеріальної бази насамперед стосуватиметься облаштування смуг перешкод завдовжки 400–500 метрів у ППД окремих частин, польових таборах і полігонах. Першу таку смугу буде побудовано на базі львівської окремої аеромобільної бригади. Окрім того, планують закупівлю мобільних спортивних комплексів для підрозділів, які виконують бойові завдання в районі АТО.

— Серед багатьох новацій одним із пріоритетних завдань є підготовка фахівців із кваліфікацією «інструктор із фізичної підготовки й спорту — інструктор із рукопашного бою» для батальйонної ланки, — розповів Юрій Фіногенов. — При Військовій академії в Одесі заплановано створити спеціалізований коледж. У ньому два з половиною роки готуватимуть таких фахівців з-поміж сержантів для всіх силових відомств.

Віктор ШЕВЧЕНКО

Як змінилася система фізпідготовки в армії CША

До завершення війни у В’єтнамі серед американського генералітету була вельми популярною теорія «війни машин», за якою на перше місце ставилася технічна та вогнева підготовка солдата, а фізичній відводилася посередня роль.

Однак новий характер бойових дій у складних кліматичних умовах Азії примусив керівництво армії відмовитися від цих хибних поглядів. Із посібників з фізичної підготовки навіть вилучили термін «фізична придатність» і замінили його на адекватний «фізична готовність до бойових дій», що докорінно змінювало психологічну установку на кінцеву мету фізичної підготовки бійця.

Особливу увагу американські фахівці почали приділяти трьом складовим підготовки: розвитку сили, витривалості і психологічній готовності діяти в умовах, наближених до бойових. Насамперед у навчальних і практичних програмах значно збільшили кількість військово-прикладних вправ. Було введено щоденний біг на 2 милі до сніданку, щотижневий заліковий біг на 3,5 милі і щоквартальний марш-кидок на 25–50 миль у повній викладці (32 кілограми), силові курси фізичних вправ і рукопашний бій. Відповідно збільшився й час, відведений на заняття як у розкладі, так і на самопідготовку.

Майже всі заняття з фізпідготовки американці тепер роблять комплексними. Приміром, навики рукопашного та близького бою солдати відпрацьовують на штурмовій смузі завдовжки більше ніж 400 метрів із 18-ма різними перешкодами. Долаючи насипи і рови, колючий дріт і вогонь, воду, канатні шляхи і щити, особовий склад одночасно стріляє по мішенях.

В американській армії система заохочення до фізичних занять проста, однак ефективна. Скажімо, при перевищенні нормативної ваги тіла солдата більш ніж на 22 відсотки його безпосередній командир порушує питання про доцільність продовження цим солдатом служби. А офіцер, який не склав залік із фізичної підготовки, не може бути призначений на вищу посаду або отримати чергове військове звання.

Інф. НА

Схожi записи: