Торік в Україні демонтували 1320 пам’ятників Леніну, перейменували 50 тисяч міст, селищ і вулиць

 Лютий 4, 2017

5485_p_19_img_0001(1)План декомунізації виконано на 90 відсотків

Інститут національної пам’яті України підбив підсумки виконання закону про декомунізацію у 2016 році. Дія цього закону поширюється на символи, пов’язані з комуністичним минулим. За словами директора Інституту національної пам’яті Володимира В’ятровича, план декомунізації виконано на 90 відсотків. А все, що поки що не встигли зробити, завершать 2017 року. Зокрема, буде вирішено ті питання, навколо яких точаться суперечки. Прикладом того є пам’ятник Миколі Щорсу в Києві. Якщо з перейменуванням міста в Чернігівській області не виникло проблеми, то пам’ятник Щорсу Міністерство культури України вважає культурною цінністю й виступає за його збереження. Додатковий обсяг робіт із декомунізації виникне у зв’язку з відзначенням 100-річчя жовтневої революції, яка поділила світ на два непримиренні табори — прихильників і супротивників. Рудименти жовтневого заколоту ще існують, тож є потреба очистити новітню історію від їх наслідків.

Декомунізація торкнулася й Збройних Сил України. Зокрема, ідеться про перейменування військових частин, вищих навчальних закладів, установ. Президент України Петро Порошенко своїм Указом від 18 листопада 2015 року затвердив перелік тих із них, які зберігатимуть почесні найменування та найменування яких уточнюють. Це стосується більше як 100 військових частин. Наприклад, окремий Київський ордена Червоного Прапора полк Президента України нині називається окремим Київським полком Президента України. А уславлена 24-та окрема механізована Самаро-Ульяновська Бердичівська Залізна ордена Жовтневої Революції, тричі ордена Червоного Прапора, орденів Суворова і Богдана Хмельницького бригада імені князя Данила Галицького має таку назву: 24-та окрема механізована Бердичівська залізна бригада імені князя Данила Галицького. Відбулися зміни й у назвах інших військових частин, установ Збройних Сил України. Але декомунізація не торкнулася назв нагород українців, якими їх було удостоєно за ратні подвиги в роки Другої світової війни, а також — пам’ятників загиблим воїнам, меморіалів.

Декомунізація розпочалася понад півтора року тому й мала мирний характер, без проявів протистояння. Це, за словами директора Інституту національної пам’яті України, стало можливим завдяки широкій підтримці на місцях виконання цього закону. Переважній більшості українців давно вже обридли вожді минулої епохи та їхні утопічні комуністичні гасла. Практично в нас немає жодної родини, якої б не торкнулося лихоліття комуністичної доби. Одні знайшли мученицьку смерть унаслідок Голодомору й катування в сталінських таборах, інші загинули у війнах і воєнних конфліктах, спровокованих колишньою владою. Тому зрозуміло, чого із самого початку боротьби з ідеологічними ідолами в Україні не було проявів масової підтримки «справи товариша Леніна».

Пригадую подію, яка відбулась 12 вересня 1991 року на столичному майдані Незалежності. Колега з відділу новин повідомив: «Є можливість стати свідками історичної події». Ми поклали в кишені блокноти, озброїлися фотоапаратом і через півгодини були на місці. Ось потужний кран нахилив стрілу над пам’ятником Леніну та легко підняв у повітря багатотонну фігуру вождя світового пролетаріату й поклав її на платформу вантажівки. Пролунали поодинокі оплески. Ніхто з присутніх не висловив жодного слова обурення. Якось по-буденному просто відбулося перше знесення пам’ятника вождю революції. Пізніше цей процес набув поширення на всіх теренах України.

Із цього приводу пригадав вислів: не створюйте собі ідеологічних вождів, щоб потім завзято з ними боротися. Гадаю, що кожен українець має свій рахунок зі «збільшовиченою ерою», яка колись панувала на одній шостій земної суші. У мене це відбулося через низку обставин, одна з яких бере виток із дитинства. Десь у п’ятому класі подивився кінострічку «Я — Котовський!». Для мого покоління цей кінообраз на десятиріччя став уособленням героя громадянської війни. І так було доти, доки в Галузевому державному архіві МО України я не побачив історичний документ того часу. Серед членів «розстрільної п’ятірки» надзвичайної комісії був підпис і Котовського, який таким чином «узаконив» без суду й слідства розстріл численної групи вояків армії УНР. Уже цей факт викликав у мене схвальне ставлення до перейменування назв вулиць, населених пунктів, названих на честь Котовського. Тож декомунізація — це ще й привід учитися на своїх помилках щодо сприйняття колишніх вождів, героїв минулої історичної доби.

Володимир ЧІКАЛІН

 

Як відбувалась декомунізація  на просторах колишнього соцтабору

1991 року я прибув до рідного Львівського вищого військово-політичного училища приймати випускні іспити. На той час уже вилучили з Конституції СРСР статтю про керівну роль компартії. Схоже, одними з перших зробили певний висновок слухачі училища — представники армій країн Варшавського договору. Нам, членам державної екзаменаційної комісії, уже в липні 1991-го не довелось перевіряти підготовку німців, чехів, словаків, поляків, болгар та інших, як тоді казали, братів по класу та зброї. Вони відмовилися від дипломів радянського політичного вишу, які для них уже нічого не були варті й могли стати приводом для люстрації після повернення додому. Приймали ми іспити лише в «стійких марксистів» — випускників з Афганістану та деяких країн Африки.

Як склалися долі офіцерів колишніх братських армій — випускників військових вишів СРСР та чи позначилася декомунізація на їхній подальшій службі? Пригадую розмову за круглим столом, що відбулася в штаб-квартирі НАТО. Там обговорювали проблемні питання щодо вступу країн колишнього Варшавського договору в Північноатлантичний альянс. Поцікавився в підполковника Бундесверу, що сталося з офіцерами армії колишньої НДР після об’єднання Німеччини? «Усіх, починаючи з полковників, звільнили. Бо вважали, що їхнє комуністичне минуле вже не дозволить їм бути корисними на службі в нашій армії. Жорстоко вчинили? Можливо. Але іншого шляху не було».

Свого часу мені випало бути свідком того, як декомунізація суспільного життя колишньої Чехословаччини позначилася на розвінчуванні радянських тоталітарних символів. Не раз бував на одній із площ Праги, де спостерігав, як вдячні жителі столиці покладали квіти до радянського танка. На ньому екіпаж на чолі з українцем лейтенантом Марченком одним із перших 1945 року увірвався в центр Праги. Однак 1991 року бойову машину зняли з постаменту й сховали в закутку місцевого військово-історичного музею. Таким чином із початком декомунізації чехи відплатили колишньому СРСР за окупацію їхньої столиці радянськими танками в серпні 1968 року. Пізніше, 2008-го, було повернуто бойову машину на колишнє місце. Але встановили її так, начебто цей символ слави прямує… у землю. Це вже був своєрідний натяк Путіну через його нову імперську політику.

 

Фідель Кастро  не стане кубинським Леніним

Здавна на честь правителів споруджували піраміди, величні мавзолеї, пам’ятники, меморіальні комплекси. Бувало, що зі зміною влади скидали з монументів учорашніх вождів і возвеличували нових. А чи можна зупинити процес вождизму?

Із цього погляду мудро вчинили на Кубі. Нещодавно Національна асамблея народної влади (однопалатний парламент) держави ухвалила закон, який регламентує використання імені вождя Кубинської революції Фіделя Кастро після його смерті. Він пішов із життя 25 листопада 2016 року, залишивши заповіт. Зокрема, Фідель просив не називати його іменем установи, вулиці, населені пукти. Він не хотів, щоб йому після смерті встановлювали пам’ятники, бюсти, випускали на його честь монети, нагороди. Усе це кубинські законодавці врахували під час ухвалення закону про вшанування пам’яті вождя Кубинської революції. Отже, відтепер на Кубі Фідель Кастро не стане місцевим Леніним.

Можна сподіватися, що це візьмуть за приклад і в інших країнах світу. Як то кажуть, для цього багато не потрібно: була б політична воля вищого керівництва й народна підтримка.

Інф. «НА»

Схожi записи: