Допомогу в підготовці ЗСУ за стандартами Альянсу нам надають 14 країн-партнерів

 Січень 25, 2017

5483_p_09_img_0001Збройні Сили України активно впроваджують стандарти підготовки армій країн Північноатлантичного альянсу

Відповідно до Стратегічного оборонного бюлетеня та в рамках реалізації Плану дій щодо впровадження оборонної реформи у 2016–2020 роках в Україні передбачено набуття силами оборони до кінця 2020 року визначених оперативних (бойових, спеціальних) спроможностей, зокрема повної сумісності з арміями країн НАТО. Це, своєю чергою, передбачає загальний перехід українського війська у сфері підготовки й навчання на стандарти НАТО. У Збройних Силах України триває інтенсивне реформування системи підготовки військ відповідно до сучасних норм і стандартів провідних країн Альянсу.

І справді, на практиці процес удосконалення й реформування системи підготовки українського війська за найкращими світовими зразками, зокрема армій країн НАТО, на сьогодні видається досить переконливим. Особливо там, де створюються нові структури війська. Наприклад, у новостворених Силах спеціальних операцій (ССпО).

Протягом 2016 року в Збройних Силах України було налагоджено й відпрацьовано відбір і підготовку особового складу в новостворених Силах спеціальних операцій за стандартами НАТО в рамках кваліфікаційного курсу спеціальних операцій із залученням інструкторів зі США, Латвії, Литви, Естонії, Великої Британії. Крім того, з особовим складом низки підрозділів ССпО було проведено спеціалізовані «Курси тактики малих підрозділів» у рамках роботи Об’єднаної багатонаціональної тренувальної місії Альянсу «Україна». До того ж досить успішно пройшов цикл командно-штабних і тактико-спеціальних навчань і тренувань з органами управління та частинами ССпО відповідно до процедур в арміях країн НАТО.

Загалом у рамках реформування системи підготовки вітчизняного війська за стандартами НАТО в Збройних Силах України на сьогодні реалізується низка широкомасштабних проектів. Наприклад, із травня 2016 року у Високомобільних десантних військах (ВДВ) триває підготовка бойової батальйонної групи за програмою «Страйкер», а із середини листопада 2016-го на базі однієї з механізованих бригад ініційовано пілотний проект бойового злагодження (відновлення навченості), під час якого на всіх рівнях та етапах підготовки з’єднання буде впроваджено стандарти, адаптовані до стандартів (нормативних документів) НАТО. Це має стати, на думку нинішнього керівництва Збройних Сил України, своєрідним шаблоном для подальшого реформування системи підготовки військ і в інших частинах та з’єднаннях українського війська.

Таким чином, українські військові, як безпосередньо особовий склад частин і підрозділів, так і органи військового управління, що, власне, і займаються організацією та проведенням підготовки військ, здобувають не тільки знання з методики підготовки своїх західних колег, а й практичний досвід із цього питання. Одна річ, коли про це розповідають і показують, і зовсім інша — коли сам готуєшся й вчишся за цими нормами.

Загалом, відповідно до комплексної програми навчання та підготовки українського війська в рамках роботи Об’єднаної багатонаціональної тренувальної місії Альянсу «Україна», за словами начальника Генерального штабу ЗС України генерала армії України Віктора Муженка, протягом 2016 року за стандартами Альянсу було підготовлено п’ять підрозділів рівня батальйону.

Показово, що в процесі реформування системи підготовки українського війська активну участь беруть не тільки Альянс і США як одна з держав — ініціаторів підтримки України (до 400 військовослужбовців-інструкторів на ротаційній основі), а й окремі країни НАТО на двосторонній основі. Наприклад, восени минулого року під час переговорів між Міністром оборони України й державним секретарем оборони Великої Британії Майклом Феллоном останній анонсував збільшення кількості українських бійців, які зможуть пройти підготовку за стандартами Альянсу з допомогою британських військовиків. 2017 року буде підготовлено 5000 військовослужбовців України за стандартами НАТО — це нова мета тренувальної місії Великої Британії в Україні.

Зважаючи на той факт, що Велика Британія вже підготувала за стандартами Альянсу близько 2,5 тис. українських військовослужбовців, цей показник є досить красномовним щодо темпів реформування системи підготовки українського війська відповідно до норм армій НАТО.

Не менш амбітною нині видається військова навчально-тренувальна місія Канади в Україні. У квітні 2015-го уряд цієї країни вирішив направити в Україну майже 200 військовослужбовців для проведення військових навчань та підготовки військовослужбовців наших Збройних Сил. Як зазначив посол Канади в Україні Роман Ващук, залежно від типу навчань канадські військові експерти перебувають в Україні як на постійній, так і на періодичній основі. Вони проводять навчання з українськими військовиками (як безпосередньо з особовим складом відповідних підрозділів, так і готуючи інструкторів із визначених напрямків діяльності) щодо цілої низки ключових питань військово-професійної підготовки. Приміром, навчання з розмінування та знешкодження вибухонебезпечних предметів, утилізації боєприпасів, навчання військової поліції, медиків, навчання з безпеки польотів та оновлення системи військової логістики. Ця місія триватиме до березня нинішнього року.

Своєрідним «підштовхувальним» фактором у процесі адаптації підготовки українського війська до стандартів НАТО стало відновлення участі підрозділів Збройних Сил України в Процесі планування та оцінки сил Альянсу, у Концепції оперативних можливостей та Силах реагування НАТО. На сьогодні до цих заходів залучено 13 підрозділів Збройних Сил України. Тож зрозуміло, що підготовка цих підрозділів уже також багато в чому відбувається за нормами та стандартами Альянсу.

Не менш важливим питанням у сфері впровадження в бойову підготовку українського війська стандартів НАТО є навчання сучасних методик підготовки військ інструкторського складу з-поміж українських військовиків. Лише протягом минулого року в Збройних Силах України за різними програмами та спеціальностями відповідним чином було підготовлено понад 700 інструкторів. Загалом допомогу в навчанні та підготовці військ за стандартами Альянсу сьогодні Україні надають 14 країн-партнерів.

Костянтин МАШОВЕЦЬ

Довідково

До участі в Процесі планування та оцінки сил Альянсу, Концепції оперативних можливостей і Силах реагування НАТО з українського боку залучено:

підрозділ військової поліції;

роту спеціального призначення;

посилену аеромобільну роту;

батальйонну тактичну групу ЛИТПОЛУКРБРИГ;

інженерно-саперну роту;

роту РХБ захисту;

два важкі транспортні літаки Іл-76МД;

літак аеромедичної евакуації Ан-26 «Віта» з групою аеромедичної евакуації;

фрегат «Гетьман Сагайдачний» із корабельним вертолітним комплексом;

батальйон морської піхоти;

рятувальну парашутно-десантну групу;

бойову тактичну команду (команду боротьби з підводними диверсійними силами та засобами).

Об’єднану багатонаціональну групу підготовки «Україна» (JMTG-U) було розгорнуто на базі Міжнародного центру миротворчості та безпеки наприкінці 2014 року для сприяння в підготовці особового складу та підрозділів Збройних Сил України за стандартами НАТО.

Багатонаціональну тренувальну групу «Україна» (англ. — Joint Multinational Training Group-Ukraine) українська сторона розглядає як найефективнішу форму практичної допомоги Збройним Силам нашої країни. Діяльність групи полягає в підготовці підрозділів ЗСУ відповідно до стандартів та принципів НАТО. Поетапне навчання здійснюється на ротаційній основі за безпосередньої участі підрозділів та інструкторів від збройних сил країн-партнерів у Міжнародному центрі миротворчості та безпеки в Яворові. 2016 року за цією програмою інструктори США підготували понад 4000 військовослужбовців ЗС України.

 

Схожi записи: