Контрактів «до закінчення особливого періоду» вже не буде

 Січень 11, 2017

DSC_0619aaaПрезидент Петро Порошенко підписав Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення порядку проходження військової служби». Реалізація цього закону дасть змогу внормувати деякі питання, пов’язані з прийняттям громадян на військову службу, продовженням служби та звільненням із неї. Зокрема, військовослужбовці, які проходять військову службу за різними видами контрактів у особливий період, за власним бажанням зможуть продовжити військову службу за новим контрактом або звільнитися

Разом із тим Президент звернув увагу на те, що заміна особового складу відбуватиметься поетапно. Законом встановлено, що право на звільнення з військової служби набувають військовослужбовці, які проходять військову службу за контрактом, дію якого було продовжено понад установлені терміни на період до оголошення демобілізації та які вислужили не менше як 18 місяців із дати його продовження. Також звільнитися мають право військові, що уклали контракт на термін до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію та прослужили не менше як 24 місяці військової служби за контрактом.

5482_p_03_img_0001Дмитро ТИМЧУК, народний депутат України:

— Закон, згідно з яким військовослужбовцям надано право звільнятися по закінченні контракту навіть в особливий період, насправді є багатостраждальним. У початковій версії його було спрямовано на захист прав добровольців, які підписували контракти навесні 2014 року. Тоді, з початком російської агресії, люди йшли у військкомати, щоб стати на захист своєї країни, але ніхто й не думав, що АТО затягнеться на роки. Усі сподівалися, що це справа тижня або місяця. Оскільки на той час було заборонено звільнення в особливий період, добровольці стали заручниками ситуації.

Підписавши контракт до кінця особливого періоду та прослуживши більше як два роки, вони не мали перспективи на звільнення. Тому для захисту їхніх прав і розробляли проект цього закону, який підтримав профільний комітет Верховної Ради України після тривалих консультацій із Міністерством оборони та Генеральним штабом ЗС України.

Тепер, після того, як його підписав Президент країни, якщо у військовослужбовців відповідної категорії закінчився контракт і вони вислужили відповідний термін в особливий період, то протягом року вони можуть звільнитися. Та, на мою думку, абсолютна більшість із них залишиться боронити країну від агресора.

Окрім того, законом установлено зарахування до оперативного резерву першої черги всіх категорій військовослужбовців, які звільняються з військової служби в особливий період.

Водночас законом запроваджено військову службу за призовом терміном на 18 місяців осіб офіцерського складу, які закінчили у вишах військові кафедри, але не служили у війську.

5482_p_03_img_0002Полковник Марк Андрусяк, заступник начальника Головного управління персоналу Генерального штабу ЗС України:

— За положеннями цього закону, процес звільнення розпочнеться з квітня 2017 року й триватиме рік. Сам механізм реалізації положень закону має такий вигляд. Усі військовослужбовці, які підпадають під дію документа та мають бажання піти в запас, повинні подати командуванню своєї частини відповідні рапорти. До речі, це можна робити вже зараз.

Військова частина зобов’язана у визначений для неї термін сформувати поіменний список тих, котрі виявили бажання звільнитися, і подати його вищим органам військового управління, де їх буде перетворено на відповідні плани-графіки. Необхідні розпорядження вже надійшли у війська.

З квітня цього року помісячно рівними частками всіх, котрі висловили бажання завершити службу, буде звільнено та зараховано в резерв першої черги.

У контексті порушеного питання треба сказати про те, що два місяці тому ми здійснили у військових частинах соціологічне опитування. Воно засвідчило, що серед діючих військовослужбовців кількість охочих завершити згідно з новим законом контракт не перевищує 10 відсотків. Генеральний штаб порівняв опрацьовані дані з динамікою помісячного надходження до війська нових контрактників 2016 року й дійшов висновку: ми маємо всі шанси не тільки повноцінно компенсувати військовим частинам кількість тих, що звільняться, новими військовослужбовцями за контрактом, а й створити кадровий резерв.

Упевненості додають іще два фактори.

Перший: відповідно до цього ж таки закону, віднині за аналогією зі строковою службою до війська призиватимуть офіцерів запасу віком до 43 років, які закінчили у вишах військові кафедри, але військової служби не проходили. Призов відбуватиметься в обов’язковому порядку. Їх кількість буде визначена остаточно після затвердження Міністром оборони України планів-графіків звільнення офіцерів за цим Законом.

Другий — це деякі зміни в строках, на які з набуттям чинності нового закону можна укладати контракти та скасовувати форми контрактів із формулюванням «до закінчення особливого періоду», і можливість автоматичного продовження будь-яких контрактів. Це посилить умотивованість наших військовослужбовців. До кінця 2017 року військовослужбовці, які уклали такі контракти, мають визначитися, чи будуть вони служити далі. Охочі продовжити службу укладатимуть контракти на такі строки: рядовий склад — на три роки, сержантський — від трьох до п’яти, офіцерський — від двох до десяти.

На думку розробників цього закону, він дасть змогу поетапно замінити контрактників, які чесно виконали свій обов’язок перед Батьківщиною, але не мають змоги або не бажають продовжувати військову службу, на не менш мотивованих і свідомих військовослужбовців.

Віктор ШЕВЧЕНКО

Схожi записи: