Майбутні військові моряки спочатку повинні показати себе на вітрильнику

 Січень 8, 2017

5481_p_10_img_0001Море має свої закони, і майбутні флотоводці повинні добре засвоїти їх під час навчання

«Особовому складу бойових частин корабля приготуватися до морського походу й підняти якорі! Корабельним бойовим розрахункам зайняти свої пости! Штурманам прибути на головний командний пост і розпочати штурманське прокладання!» Саме з таких команд починаються практичні заняття курсантів-штурманів в Інституті Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія». У недалекому майбутньому військово-морські фахівці цього напрямку підготовки вміло керуватимуть будь-яким класом корабля в морі. Та поки що вони інтенсивно вчаться й здобувають необхідний досвід і знання в стінах флотського вишу.

За партами, схилившись над навігаційними картами, напружено працюють курсанти, позначаючи олівцем лінії курсу корабля.

— Рухаємося вздовж узбережжя Одеської області в напрямку гирла річки Дунай, — каже третьокурсник Володимир Ломов своєму напарникові, — перебуваємо на відстані восьми миль від населеного пункту Лебедівка. Ось ми наносимо на карту безпечну траєкторію шляху суден цивільного судноплавства. У нашій справі все має бути відміряно, як мовиться, до міліметра. Жодних помилок.

Допомагає курсантам і викладачам у якісному засвоєнні навчального матеріалу нещодавно відкритий на базі закладу сучасний морський тактичний комп’ютерний тренажер Dangerous Waters. За його допомогою курсанти в складі корабельних бойових розрахунків тренуються керувати кораблем, здійснювати бойові дії та обороняти його в морі від швидких атак противника. Крім того, поява у навчальному закладі нового штурманського класу для практичного відпрацювання занять із навігації, загального кораблеводіння й тактичного маневрування сприяє удосконаленню навчального процесу.

Ази військово-морської справи майбутні штурмани освоюють у морських походах на шлюпках, ялах та під час стажування на вітрильниках. Техніка технікою, але й сьогодні, як і сотні років тому, перемагати стихію можуть тільки сміливі та рішучі люди. Плавання (у моряків — ходіння) під вітрилами є вищою школою мореплавства, оскільки на вітрильнику курсанти набагато гостріше, ніж на будь-яких інших суднах, кожним нервом відчувають взаємодію судна, вітру й хвиль.

За словами курсантів, плавання на вітрильних суднах, шлюпках чи ялах, як ні на яких інших, має велике виховне значення.

— Немає кращого способу загартування характеру справжнього моряка, ніж вітрильна практика, — продовжує Володимир Ломов, згадуючи, як він сам іще першокурсником брав участь у такому поході. — Працюючи пліч-о-пліч з товаришами, майбутній моряк на власному досвіді переконується в необхідності залізної дисципліни, злагодженої роботи, дружньої взаємодопомоги. Поодинці тут нічого не зробиш, адже в екстремальних умовах помилка одного може дорого коштувати всім членам екіпажу.

На старших курсах майбутні корабельні офіцери під час стажувань на кораблях ВМС в акваторії Чорного моря вчаться застосовувати зброю та використовувати технічні засоби, одночасно відпрацьовуючи прийоми боротьби з бойовими й аварійними пошкодженнями, освоюють способи радіаційного, хімічного та біологічного захисту. Також у складі корабельних бойових розрахунків відпрацьовують дії в складних умовах: під час плавання корабля в умовах обмеженої видимості, у шторм, у районах інтенсивного судноплавства, під час виконання спільного маневрування та взаємодії з іншими кораблями, суднами, літаками та вертольотами.

Віталій ПАНЧИШИН

Схожi записи: