Бюджет Міноборони-2017: на технічне підсилення війська спрямують 18% коштів, а «бойові» доплати зростуть до 6 тисяч

 Січень 4, 2017

5481_04_p_mig_aaВійськовий гаманець збільшився, але від розмірів фінансування багатьох передових армій Європи ми ще добряче відстаємо

Ситуація на Сході докорінно змінила підхід до формування оборонного бюджету нашої країни. Підтвердженням цього вже другий рік поспіль є рекордні за всю історію українського війська бюджетні видатки на оборону. У Законі України «Про Державний бюджет на 2017 рік» на потреби Міністерства оборони передбачено 64,4 млрд грн. На що буде спрямовано цей фінансовий ресурс, які пріоритетні статті видатків та як оцінюють передбачені видатки на оборону деякі експерти, дізнавалася наша кореспондентка

Неготовність війська на початку війни протистояти ворогові — результат хронічного недофінансування армії протягом десятиріч. Навіть починаючи ще з 2008 року, за сталого зростання валового внутрішнього продукту, видатки на потреби оборони, навпаки, зменшувались і не перевищували 1% від ВВП. У 2010–2013 роках за станом витрат на «оборонку» Україна посідала передостаннє місце серед країн Європи.

Сьогодні, вже третій рік поспіль, ми спостерігаємо тенденцію збільшення оборонного бюджету. Минулого року видатки Міноборони становили 55,948 млрд грн, або 2,46% від ВВП (без коштів від конфіскату). На 2017-й передбачено 64,466 млрд грн, що становить 2,49% від ВВП.

Як же розподілено ці кошти та які статті видатків збільшено порівняно з минулим роком?

За даними Департаменту фінансів Міністерства оборони України, 62,1 млрд грн заплановано витратити за загальним фондом, 2,3 млрд грн — за спеціальним, з яких 0,5 млрд грн становитимуть кошти від конфіскату. Крім того, заплановано надходження й за рахунок надання державних гарантій на суму 4,65 млрд грн.

Цього року видатки Збройних Сил збільшено практично за всіма основними напрямками. Проте найбільше зросло фінансування (порівняно з торішніми показниками) на потреби розвитку озброєння. На створення новітніх зразків ОВТ, проведення НДДКР і розробку новітньої військової техніки спрямують 18% від оборонного бюджету, а це — 11,7 млрд грн, що майже на 3,6 млрд грн більше, ніж торік. Важливо, що Міністерство фінансів України під час розрахунків цієї статті врахувало заплановані показники необхідного фінансування для реалізації Програми розвитку ОВТ на період до 2020 року. Тож можна стверджувати, що план уже в дії, а не просто на папері.

Проте, як стверджують деякі експерти, поточний рівень забезпечення навіть за таких обсягів фінансування дасть ЗСУ змогу хіба що продовжувати модернізацію й ремонт старих зразків радянської техніки з подальшим введенням її в експлуатацію, аби максимально забезпечити підрозділи в районі проведення антитерористичної операції. Водночас, експерти прогнозують в українській армії появу нових видів техніки та озброєння.

Передбачені у Держбюджеті війську кошти забезпечать виконання визначених на 2017 рік завдань і в частині соціального захисту особового складу Збройних Сил. Цьогорічні видатки на утримання ЗС України порівняно з минулим роком збільшено на 4,9 млрд грн.

Дехто може сказати, що й цьогорічний бюджет знову є скоріше «бюджетом проїдання», аніж розвитку. Але в умовах війни, погодьтеся, має бути й відповідна соціальна захищеність військових. Видатки за статтею грошового утримання передбачено в сумі 30,7 млрд грн (2016 року — 29,6 млрд грн). На заробітну плату працівникам Збройних Сил України нададуть 4 млрд грн. Цьогорічний обсяг передбачених у держбюджеті видатків забезпечить виплату грошового забезпечення військовослужбовцям на рівні 2016 року.

Прийнято рішення про збільшення «бойових» виплат. Напередодні Нового року Президент України Петро Порошенко дав доручення збільшити розмір винагород військовослужбовцям, які перебувають у районі проведення антитерористичної операції: на лінії бойового зіткнення на глибину ротних опорних пунктів першого ешелону до 6 000 грн, в інших місцях дислокації в межах визначеного району АТО — до 2 400 грн.

— Ми маємо витрачати гроші українських платників податків насамперед на те, щоб забезпечити надійну обороноздатність нашої держави. У країні має бути створено і фінансову, і матеріальну мотивацію для того, щоб було надійно захищено й забезпечено українських військовослужбовців, — наголосив глава держави під час зустрічі з бійцями в Маріуполі.

Фінансування підготовки Збройних Сил залишилося майже на тому самому рівні, що і торік: 2,9 млрд грн. Зросли видатки й на будівництво та придбання житла для сімей військовослужбовців. Нинішнього року цей показник сягнув 751,1 млн грн, що порівняно з минулим роком більше на 63,8 млн грн. Щоправда, якщо зважити, що у квартирній черзі нині перебувають понад 44 тис. військовослужбовців, то розмір передбаченого фінансування є недостатнім для розв’язання проблеми житла у війську за короткий час.

Інші видатки розподілено таким чином: на оплату комунальних послуг та енергоносіїв — 1,8 млрд грн (2016 року — 1,5 млрд грн, збільшено на 0,3 млрд грн), з урахуванням підвищення тарифів; на організацію харчування особового складу — 3,4 млрд грн (2016 року — 2,8 млрд грн, збільшено на 0,6 млрд грн); на медичне та санаторне забезпечення — 513,1 млн грн (2016 року — 438 млн грн, збільшено на 75,1 млн грн).

Однак, навіть попри рекордні суми фінансування, експерти зазначають, що українській армії все одно буде складно швидко рухатися вперед. Наприклад, Сергій Згурець, який очолює інформаційно-консалтингову компанію Defence Express, вважає, що для нормального функціонування 100-тисячного війська необхідне фінансування в розмірі як мінімум 10 млрд доларів. Ці розрахунки актуальні для збройних сил таких країн, як Польща й Німеччина.

На думку народного депутата Верховної Ради України, члена парламентського Комітету з питань національної безпеки і оборони Дмитра Тимчука, видатки, які нинішнього року планують спрямувати на всебічне оснащення української армії та її підготовку, — замалі. За його словами, на утримання війська в розвинених країнах іде 40 відсотків військового бюджету, а на закупівлю нового озброєння та бойову підготовку — не менше як 30.

І хоча до обсягів фінансування військ розвинених країн нам поки що далеченько, як бачимо, пріоритети фінансування поступово змінюються в напрямку бюджету розвитку. Цьогорічний рекордний (порівняно з усіма попередніми роками) військовий бюджет, за оцінками представників військового відомства, дасть змогу забезпечити першочергові потреби й виконати найважливіші завдання з підвищення боєздатності війська.

Тетяна МОРОЗ

Схожi записи: