Чим запам’ятався рік Повітряних Сил

 Грудень 28, 2016

5480_p_07_img_0001Десятки одиниць відновленої техніки, висока інтенсивність навчань.

Попри війну, цей рік став проривним у зміцненні цього виду Збройних Сил

Перед оборонною промисловістю постали непрості завдання — за короткий час зміцнити повітряний щит держави. У минулих номерах газети ми не раз розповідали про ремонт, відновлення та модернізацію авіаційної техніки, зенітних ракетних комплексів, радіолокаційних станцій та прийняття на озброєння новітніх систем зв’язку. Українці активно взялися заміщувати запасні частини російського виробництва вітчизняними аналогами. Це стосується виробництва озброєння, обладнання військових аеродромів, які почали відновлювати, оснащувати новим освітленням та навігаційним обладнанням

Одна з найрезонансніших і найяскравіших подій у житті Повітряних Сил 2016 року — пуски зенітних керованих ракет на тимчасовому полігоні в Херсонській області, який став новою Чаудою для українських зенітних ракетних військ. Напередодні навчань ми почули істерію російських ЗМІ і дипломатів, навіть погрози. Але українські ракети цього не злякалися. 16 успішних пусків підтвердили готовність зенітних ракетних військ до відбиття повітряної агресії, а головне — підтвердили боєздатність наших ракет (ЗКР 5В55К). Адже С-300ПС — основний ЗРК на озброєнні виду. Цього року відновили й передали у війська три такі комплекси. Саме їх використали для запуску ракет, випробовуючи таким чином і якість ремонту.

На комплексах установлено деякі новинки й доопрацювання наших інженерів із використанням нової елементної бази вітчизняного виробництва. Одразу ж після здійснення контрольних льотних випробувань ЗРК С-300ПС стали на бойове чергування у системі протиповітряної оборони держави.

Алея слави

Чотирьом військовим літакам присвоєно імена героїв України Дмитра Майбороди, Костянтина Могилка, лицаря ордена Богдана Хмельницького (І, ІІ, ІІІ ступенів) Василя Нікіфорова, кавалера ордена Богдана Хмельницького ІІ ступеня Олександра Бєлого.

За три роки воєнного протистояння майже 200 військовослужбовців Повітряних Сил удостоєно високих державних нагород. Іще дев’ять сотень вартових неба нагороджено відомчими відзнаками Міністерства оборони та Генерального штабу ЗС України.

Протягом 2016 року зенітні ракетні війська значно наростили бойову міць не лише відновленою технікою, а й кількістю навчань. За даними командування Повітряних Сил, це 115 тактичних навчань, 1300 імітованих пусків по цілях та 120 маневрів дивізіонів на запасні позиції.

Зросла інтенсивність навчань й в авіації Повітряних Сил. Бойові льотчики провели 4200 навчальних повітряних боїв та перехоплень! (До речі, 2015-го їх було тільки 550). А ще 350 десантувань, 1700 перевезень і три сотні практичних стрільб по наземних цілях.

До авіаційних бригад надійшло 40 одиниць модернізованої та відремонтованої авіаційної техніки. Серед них і кримські МіГи з анексованого півострова. Частину винищувачів ремонтують на місцях інженери авіаційних ТЕЧ, решта потребує заводського втручання. Символічно, що саме на цих відновлених літальних апаратах нинішні випускники ХНУПСу відточують льотну майстерність. Про наліт годин екіпажів теж можна говорити з оптимізмом, бо навіть у випускників авіаційного військового вишу його давно обчислюють сотнями годин на бойових літаках.

Українці також запам’ятають, як військові екіпажі МіГ-29 та Су-24М училися сідати на автомобільну трасу. Зазвичай у воєнних конфліктах військові аеродроми разом із літаками чи не перші в списку на знищення. Тому льотчики вже готові до таких загроз, шкода тільки, що ділянок доріг, де може сісти бойовий літак, не так багато. Але в цьому напрямку вже працюють.

У Повітряних Силах ЗС України три основні роди військ: авіація, ЗРВ та радіотехнічні війська. Якщо два перші завжди на слуху, то робота РТВшників зазвичай залишається непоміченою. Але саме ці хлопці цілодобово в режимі бойового чергування стежать за повітряною обстановкою над Україною й не тільки. Для досягнення суцільного радіолокаційного покриття їхні підрозділи розміщено на прихованих позиціях по всій території держави. Ситуація на Донбасі вимагає від них бути ще й маневровими відповідно до обстановки. Тому на навчаннях РТВ наголос було поставлено й на мобільності підрозділів. За даними керівництва радіотехнічних військ Повітряних Сил, протягом 2016 року здійснено 80 маневрів, близько 70 тактичних і тактико-спеціальних навчань. Понад 50 бойових обслуг пройшли вишкіл у спеціалізованому тренувальному центрі. А до радіотехнічних бригад надійшло 12 новітніх зразків озброєння та військової техніки.

Словом, нам є чим зустріти агресора. Але будемо сподіватися, що росіяни почнуть тверезо оцінювати ситуацію, у яку їх завели кремлівські «стратеги».

Юрій ІГНАТ

Пуски українських ракет планують на болгарському полігоні

2017 року Командування Повітряних Сил ЗС України планує провести тактичне навчання підрозділів зенітних ракетних військ із бойовою стрільбою на полігоні «Шабла» Республіки Болгарія.

Начальник зенітних ракетних військ Командування Повітряних Сил Збройних Сил України генерал-майор Дмитро Карпенко вже зустрічався з болгарськими колегами, зокрема начальником сектору підготовки Командування ВПС ЗС Республіки Болгарія полковником Юрієм Лукановим. Сторони обговорили сценарій, який планується відпрацювати під час навчання. Найближчим часом буде визначено потенційний склад сил і засобів учасників, питання матеріально-технічного забезпечення, пов’язані з плануванням тактичних навчань.

Схожi записи: