Де можна очікувати удару від РФ…

 Грудень 20, 2016

5478_p_13_img_0001Україна — не єдина країна на перетині інтересів Росії та Заходу

Розгортання потужних угруповань Збройних сил РФ на західному та південно-західному стратегічних напрямках РФ, створення напруженої ситуації на Сході України — це пункти агресивного плану Кремля з посилення свого домінування у світі

Для демонстрації рішучості й незворотності планів Росії та за її безпосередньою вказівкою у вересні поточного року «президент» підконтрольної Росії самопроголошеної Придністровської Молдавської республіки (ПМР) видав «указ» щодо реалізації підсумків референдуму від 17 вересня 2006 року «про визнання незалежності Придністров’я та подальше вільне приєднання до Російської Федерації».

Тому стає цілком зрозумілим, що агресія РФ проти Грузії у серпні 2008 року, анексія українського Криму, а також окупація окремих районів Донецької та Луганської областей 2014 року — це чергові випадки відкритого порушення Москвою територіальної цілісності країн, що входили до СРСР, а також нахабної демонстрації своїх «виключних прав» на пострадянському просторі.

За оцінками експертів Незалежного аналітичного центру геополітичних досліджень «Борисфен Інтел», встановлення повного контролю над Придністров’ям дозволить Російській Федерації відчутно зміцнити свої позиції в Чорноморському регіоні, який має ключове значення для її інтересів.

5478_p_13_img_0002Водночас цьому передуватиме загроза масштабного наступу російських окупаційних (російсько-терористичних) військ на Азово-Чорноморському операційному напрямку (вздовж північного Чорноморського узбережжя) за підтримки сил «кримського угруповання» — у напрямку Придністров’я на з’єднання з Оперативною групою російських військ у Придністровському регіоні РМ (ОГРВ) і формуваннями силових відомств самопроголошеної ПМР.

По суті, це дозволятиме створити плацдарм для подальшої експансії Росії в Європу — на Балкани. Саме на Балканському півострові розташований головний союзник режиму В. Путіна в Європі — «Велика» Сербія. Окрім того, перманентне збереження напруженості в цьому регіоні фактично робить Балкани можливим «детонатором» підриву стабільності Європейського Союзу на Півдні Європи.

На початку 20-х років ХХ століття Балкани стали також одним із основних напрямів дій Москви з «експорту світової революції». Наприкінці 90-х років минулого століття Росія — активний учасник миротворчої діяльності на території ряду країн, що з’явилися на політичній карті світу після розпаду Югославії. Після операції НАТО «Союзна сила» обмежений російський військовий контингент був вимушений поступово залишити територію колишньої Югославії. Фактично відтоді Росія й живе планами щодо відновлення свого впливу на Балканах.

5478_p_13_img_0003Думка експерта

Юрій Радковець, віце-президент Незалежного аналітичного центру геополітичних досліджень «Борисфен Інтел»:

— На західному стратегічному напрямку проти країн Балтії і Польщі та на південно-західному стратегічному напрямку на південному фланзі НАТО загроза проведення Росією масштабної операції проти України і Європи (НАТО) на сьогодні та на найближчу перспективу є досить реальною. Це вимагає спільної та адекватної реакції як національної системи безпеки і оборони України, так і коаліційної системи безпеки і оборони об’єднаної Європи та НАТО.

Посилення фактору загрози на південно-західному стратегічному напрямку обумовлюється амбіціями Росії щодо необхідності усталення анексованого Криму у новому геополітичному статусі, що потребує, на її переконання, вжиття радикальних заходів геостратегічного характеру.

Тому головні зусилля Росії завжди зосереджувалися на протидії європейській і євроатлантичній інтеграції балканських країн, зокрема Хорватії, Чорногорії, Албанії, Сербії, Македонії та Боснії і Герцеговини.

Водночас, за інформацією окремих джерел, протягом останніх 20 років Росія заполонила балканські країни агентами своїх спеціальних служб, які досить активно, але приховано скуповували окремі приватні кредитно-фінансові установи, підприємства енергетики, комунікацій і транспорту, об’єкти нерухомості тощо, а також широко інвестували в основні державні проекти цих країн. Що це, як не підготовка до створення системи з реалізації «гібридної» політики і війни на Балканах?

Підтвердженням цього можуть стати спільні військові навчання підрозділів сербських, російських та білоруських збройних сил під умовною назвою «Слов’янське братерство», що відбулися у вересні-жовтні цього року. Участь у цих навчаннях, окрім Спеціальної бригади ЗС Сербії, взяли військовослужбовці ПДВ Росії та ССО Білорусі.

Окрім того, восени відбулися й інші сербсько-російські навчання — «Барс-2016». Вони проводилися на літаках сил військової авіації та ППО Сербії. Російські й сербські пілоти виконували польоти у змішаних екіпажах.

1914 року таке «братерство» призвело до Першої світової війни. Рівно через 100 років — 2014 року — Росія розпочала воєнний конфлікт на Сході України. Що ж буде далі?

На думку експертів, це дійсно досить показові та тривожні аналогії й ознаки. Тим більше в умовах хронічних політичних та соціально-економічних проблем як у наведених вище балканських країнах, так і в сусідніх Італії, Греції, Болгарії та Румунії, що досить широко використовуються Кремлем у своїх підступних цілях. Дії Росії в цьому регіоні дедалі менше схожі на звичайне «брязкання зброєю», перетворюючись на наших очах на добре сплановану системну експансію.

На переконання фахівців, загроза масштабної операції Росії на західному стратегічному напрямку проти країн Балтії зберігає свою актуальність.

Зараз російські військові літаки регулярно курсують поблизу кордонів країн Балтії та Польщі. Військові навчання поблизу їхніх кордонів мають провокаційно-агресивний характер із залученням широкого спектру наступальних видів озброєння та військової техніки.

Утім завдання аналогічного змісту і характеру відпрацьовуються російською стороною і на південно-західному стратегічному напрямку (тобто на південному фланзі НАТО). Тільки тут додається ще фактор необхідності відстоювання та закріплення за Росією анексованого Криму в новому геополітичному статусі, що «потребує» від неї проведення заходів геостратегічного характеру.

Підготував Вадим КОВАЛЬОВ

Схожi записи: