Курортний Бердянськ із військовим минулим

 Грудень 10, 2016

5477_р_24_img_0006Нещодавно було підбито підсумки акції «7 чудес України: історичні міста та містечка», яка стартувала у березні цього року. Переможців було визначено за результатами інтернет-голосування та опитування експертів (50/50). Слід зазначити, що журі замість семи обрало десять міст-переможців

За сумою результатів інтернет-голосування та анкетування експертів, оргкомітет визначив такі міста-переможці акції «7 чудес України: історичні міста та містечка» (за алфавітним порядком): Бердянськ (Запорізька обл.), Біла Церква (Київська обл.), Галич (Івано-Франківська обл.), Диканька (Полтавська обл.), Канів (Черкаська обл.), Ніжин (Чернігівська обл.) та Хуст (Закарпатська обл.)

Оргкомітетом було визначено і три спеціальні номінації для міст, що мають значний туристичний потенціал та зацікавлені у подальшому розвитку своїх населених пунктів. Це Бердичів (Житомирщина), Жовква (Львівщина) та Теребовля (Тернопільщина).

Отже, сьогодні наша розповідь про одного з переможців — курортне місто Бердянськ на північному узбережжі Азовського моря. Це місто веде свою історію від 1830 pоку, коли тут відкрили пристань, що визначила майбутню історію крихітного тоді селища Берди.

Знадобився десяток років і п’ятирічний статус вільного порту, щоб мореплавці та купці оцінили переваги нового азовського порту — Бердянська (так з 1841 року називається місто). Ще за півстоліття він перетворився на великий промисловий і торговий центр, а 1970-го — здобув статус загальнодержавного курорту. Нині на Бердянській косі й у місті багато санаторіїв, пансіонатів, будинків відпочинку, надсучасний аквапарк тощо.

Попри курортний і портовий пріоритети, Бердянськ тісно пов’язаний із військовими. У місті існує цілий район під назвою «Військове містечко». Тут проживали родини військових авіаторів. Наприкінці 70-х років минулого століття з Бердянська було виведено вертолітний полк, а ще майже через 10 років місто покинула ескадрилья бомбардувальників. На згадку про військове минуле тут встановлено меморіал на честь авіаторів міста.

Бердянськ відомий своїм маяком і краєзнавчим музеєм. У місті можна поринути в атмосферу веселощів, відвідавши аквапарк «Мис доброї Надії», і прогулятися зоопарком «Сафарі».

Варто побачити: експозиції просто неба «Половецькі кам’яні статуї XI-XIII cт.», «Бердянськ у роки Кримської війни 1853–1856 рр.», етнографічні експозиції «Українська хата кінця XIX ст.», «Болгарський будинок 50-х рр. XX ст.», діораму «Бердянськ у другій половині XIX ст.», виставку «Таємниці майстерності бердянських вишивальниць М.Г. Білоусової-Каракаш та Т.П. Гамольської», колекції «Мідні болгарські бакири кінця XVIII–XIX ст.» тощо. Ну, звісно, сфотографуватися біля пам’ятника дачникам чи бичку-годувальнику.

Володимир КОРНІЯКА

Схожi записи: