«Наше військо нині одне з найбільш боєздатних у Європі»

 Грудень 2, 2016
Начальник Генерального штабу — Головнокомандувач Збройних Сил України генерал армії України Віктор Муженко

Начальник Генерального штабу — Головнокомандувач Збройних Сил України генерал армії України Віктор Муженко

Вітчизняне військо більшість років за весь період незалежності України з різних причин (як через економічні катаклізми в державі, так і через цілеспрямовану політику окремих керманичів) не було серед пріоритетних державних інституцій. Його авторитет і дух тримався лише на людях, які були віддані війську і служінню Україні. На тих, які після проголошення незалежності залишили у російських гарнізонах солідні посади, обжиті квартири та полетіли в Україну. Хоча більшість з них знали, що молода держава навряд чи зможе забезпечити їм гідне життя. А вони сумлінно служили. І виховували своїх дітей так, що і ті, попри низьку престижність військової служби у суспільстві, обирали армійське життя. Авторитет нашого війська — це авторитет і тих людей, які у лиху годину для нашої держави, коли ворог прийшов на поріг нашого дому, залишили сім’ї, трудові колективи, міста і стали на захист незалежності України. Багато хто пожертвував своїм життям…

Ми вистояли. Український народ отримав гіркий урок за помилки багатьох наших керманичів. Це правда, що наше військо нині зовсім інше. Наш бойовий досвід переймають іноземці. Багато іноземних експертів об’єктивно відзначають величезний прогрес у трансформації українського війська. Шлях, яким ми почали рухатись, мусимо пройти до кінця. Про це та інше ми говорили з начальником Генерального штабу — Головнокомандувачем Збройних Сил України генералом армії України Віктором МУЖЕНКОМ

— Як Ви оцінюєте реальний стан нашого війська на початку військової агресії РФ? Зважаючи на стан боєздатності війська 2014 року (відомо, що багато військових частин не могли навіть виїхати з ППД через стан техніки), за рахунок чого вдалося зупинити агресора?

— Протягом 2008–2013 років реальна потреба Збройних Сил щорічно задовольнялася лише на 50–60%. Тому до російської агресії ми не були готові й за кількісним, і за якісним складом Збройних Сил, беручи до уваги наявність озброєння, військової техніки та підготовленого особового складу, які б могли бути залучені до активних бойових дій. Через відсутність пального та акумуляторних батарей до бронетанкової та автомобільної техніки ми навіть не могли забезпечити своєчасний її вихід у райони бойового злагодження та застосування. Особовий склад не був готовий до бойових дій не лише за рівнем бойової навченості, а й психологічно не міг виконувати завдання, які перед ним ставили. Це в жодному разі не слабкодухість. Адже плани ворога були зірвані саме завдяки патріотичному духу, який є у Збройних Сил України і всього українського народу. Йдеться про психологічну готовність частини військовослужбовців Збройних Сил виконувати певні завдання.

Артилеристи під час навчань «Рубіж-2016»

Артилеристи під час навчань «Рубіж-2016»

Зупинити агресора нам вдалося завдяки важливим рішенням керівництва держави і уряду, оголошенню першої черги мобілізаційного розгортання ЗСУ, допомозі громадян України та громадян з інших країн світу, всебічному сприянню волонтерських організацій та, без перебільшення, могутності духу українців. Крім того, ставши об’єктом агресії, Україна не залишилася сам на сам із ворогом. Західні партнери підтримали нас на дипломатичному та економічному рівнях.

— Коли Ви особисто відчули, що в нашому війську відбувся перехід на інший рівень готовності до виконання завдань?

— Те, що можна назвати переходом на інший рівень, насправді тривалий і виснажливий процес. Не можна сказати, що от вчора був такий рівень, а сьогодні — раз! — вже інший.

Під час локалізації конфлікту на Сході України кардинально підвищилися спроможності Збройних Сил України протидіяти гібридній війні. За цей час створено достатнє угруповання військ на загрозливих напрямках. Триває відновлення боєздатності. Створюються резерви військових частин і особового складу. Суттєво нарощено бойовий склад Збройних Сил.

Розпочато та продовжується реформування Генерального штабу та командувань видів. Створено Об’єднаний оперативний штаб, Командування Високомобільних десантних військ та Командування Сил спеціальних операцій Збройних Сил України.

Практично з нуля відновлено функціонування Командування Військово-Морських Сил Збройних Сил України на новому місці дислокації. Відновлено боєздатність військових частин Військово-Морських Сил. На цей час вони виконують завдання у складі сил АТО.

Значно підвищено потенціали аеромобільних підрозділів Високомобільних десантних військ шляхом нарощування вогневих, штурмових можливостей та реформування аеромобільних бригад у десантно-штурмові.

Окрема увага приділяється створенню Сил спеціальних операцій Збройних Сил України, які ми будуємо у відповідності з доктринами та стандартами НАТО.

— Скільки модернізованих, нових зразків бронетехніки надійшло до війська за останні два роки? Чи достатньо їх? Чому наша «оборонка» не збільшує темпи виробництва ОВТ для війська?

— На даний час вітчизняний оборонно-промисловий комплекс має достатній виробничий потенціал і матеріально-технічну базу для виготовлення та забезпечення потреб Збройних Сил України новітніми зразками озброєння та військової техніки відповідно до показників державного оборонного замовлення.

Сили спецоперацій будуються у відповідності до доктрини та стандартів НАТО

Сили спецоперацій будуються у відповідності до доктрини та стандартів НАТО

Якщо 2014 року, коли Збройним Силам під час проведення антитерористичної операції не вистачало основних видів озброєння та військової техніки, вітчизняний оборонно-промисловий комплекс забезпечував потреби Збройних Сил нашвидку виготовленими та відремонтованими зразками, то вже 2015-го ситуація із забезпеченням Збройних Сил озброєнням та військовою технікою змінилася на краще. Підприємства оборонно-промислового комплексу, крім ремонту і відновлення озброєння та військової техніки, почали постачати нову та глибоко модернізовану техніку. Протягом минулого року на доукомплектування підрозділів після відновлення надійшло понад 15 тисяч одиниць ОВТ. Також було поставлено майже 2,5 тисячі нових та модернізованих одиниць. Близько 30 тисяч одиниць бригади ремонтно-відновних підрозділів та підприємств ОПК відновили безпосередньо в польових умовах. Ці та інші заходи дозволили підвищити рівень справності ОВТ на 50%.

Цього року вітчизняним військово-промисловим комплексом виготовлено, модернізовано і передано у війська більше 10 тисяч зразків озброєння та військової техніки, обладнання та майна.

Маю звернути вашу увагу на те, що для створення замкнених циклів виробництва ОВТ вітчизняного зразка необхідно завершити програми імпортозаміщення окремих елементів вузлів та агрегатів, які постачалися з Російської Федерації. Також необхідно активніше освоювати сучасні технології. І в цьому сподіваємося на допомогу іноземних партнерів.

Якщо загалом говорити про матеріально-технічне забезпечення Збройних Сил України протягом 2015–2016 років, то за цей час до військ поставлено майже 49 тисяч одиниць озброєння та військової техніки. І це ще не остаточні показники.

— Неодноразово говорилося про наявні проблеми із комплектуванням бойових частин, зокрема й задіяних у проведенні АТО. Чи усунуто цю проблему тією кількістю контрактників, які поповнили військо поточного року? Є приклади, коли люди з одних підрозділів відряджаються за власним бажанням до підрозділів, які виконують завдання в районі АТО. Це один з варіантів розв’язання кадрової проблеми у бойових частинах?

— Спочатку нагадаю, що у Збройних Силах України нині діє змішаний принцип комплектування — у нас є військовослужбовці як строкової служби, так і за контрактом. Строковиків лише 10 відсотків, і ми будемо продовжувати такий принцип комплектування, адже нам необхідно здійснювати підготовку резерву.

У контрактній складовій також є суттєві позитивні зрушення. Так, за період 2014–2016 років укладено контракти з майже 90 тисячами військовослужбовців. З них лише цього року — із понад 64 тисячами, сім тисяч з яких — офіцери. Це дозволило призупинити проведення чергових хвиль мобілізації.

Проте проблема з комплектуванням посад у бойових підрозділах залишається. Відрядження військовослужбовців до складу бойових підрозділів — один зі способів дещо зменшити її гостроту, але не головний шлях її вирішення. Прийнято рішення більш жорстко контролювати пропорції заповнення вакантних посад у тилових військових частинах та в бойових частинах і їхніх тилових підрозділах.

Комплектування частин офіцерським складом — це ще одне проблемне питання, яке остаточно не вирішено. Але ми рухаємося вперед. Відкрили курси підготовки офіцерського складу і переформували низку навчальних центрів для підготовки військовослужбовців служби за контрактом. На курсах підготовлено понад 2,5 тисячі офіцерів.

У контексті цього кадрового питання треба сказати про те, що з ухваленням низки законодавчих актів, спрямованих на підвищення соціальної захищеності військовослужбовців, показники комплектування Збройних Сил України військовослужбовцями військової служби за контрактом помітно покращились.

— Які основні зміни відбулися з початку війни у процесі підготовки підрозділів, командирській підготовці офіцерів?

— Це той напрямок, який, на мою думку, найбільше наблизився до впровадження стандартів НАТО. Дуже великою є різниця за показниками бойової підготовки між Збройними Силами, які були на початку російської агресії, і тими, що маємо сьогодні.

Значно зросла інтенсивність проведення навчань. Наприклад, якщо у 2013–2014 роках ми не могли провести бригадні тактичні навчання, то 2015-го їх проведено 16, а поточного року —  17. Батальйонних тактичних навчань за два роки (2013–2014) проведено лише 26, 2015-го — 49, а у 2016 році — 93. Завдяки цьому покращилася якість підготовки військових фахівців.

Один із етапів підготовки морпіхів — подолання водної перешкоди

Один із етапів підготовки морпіхів — подолання водної перешкоди

Втілюється в життя нова система бойової підготовки «Бойова армійська система (БАРС)». Якщо говорити коротко, то в її основу покладено напрацювання наших науковців та практичний досвід бойових дій. У її межах завершуємо запровадження нової, вдосконаленої системи підготовки підрозділів родів військ та спеціальних військ — від індивідуальної підготовки до злагодження у складі військової частини — із залученням фахівців від вищих військових навчальних закладів та навчальних центрів.

Тепер усі механізовані бригади проходять через бригадні тактичні навчання. Основна моя вимога — проводити їх на тактичних полях комплексно, створюючи водночас тактичну обстановку, яка б дозволила оцінити реальний стан підготовки особового складу, командирів, підрозділів та штабів. Плануємо постійно проводити збори-конкурси на кращого фахівця й підрозділ, а також змагання з фахівцями за видами всебічного забезпечення та за дефіцитними спеціальностями (розвідниками, снайперами, артилеристами, саперами, командирами штурмових підрозділів, операторами БПЛА тощо). Відновлення такої практики сприятиме популяризації військової професії.

Нині наше військо — одне з найбільш боєздатних у Європі. Збройні Сили України вийшли на новий професійний рівень як у підготовленості особового складу та частин і підрозділів, так і в забезпеченні. Далі маємо нарощувати свої спроможності.

— Як триває реформа сержантського корпусу? Коли ми зможемо бачити наших сержантів такими, якими вони є, наприклад, в армії США?

— На сьогодні ми маємо чітку вертикаль сержантів — від головного старшини ЗС України до командира відділення. Але, на жаль, поки що вона не є ефективною. На рівні окремої бригади — так, а вище — від бригади до виду, від виду до головного старшини Збройних Сил — процес буксує.

Інтенсивність польотів авіації Повітряних Сил значно зросла

Інтенсивність польотів авіації Повітряних Сил значно зросла

Частину проблемних питань, зокрема розмежування обов’язків та повноважень, ми поступово розв’язуємо. Але є й суб’єктивні проблеми. Роботі з сержантами також треба вчити офіцерів, адже довоєнна освіта передбачала дещо інші пріоритети. Тут належить змінити ментальність. Є чимала кількість начальників, які не вважають за необхідне наближатися до цих проблем. Не тому що вони погано ставляться до сержантів, а тому що не уявляють, як саме ця система має працювати. За один рік це не змінюється.

Зараз ми практично завершили аналіз укомплектованості штатних посад сержантського та старшинського складу. За його результатами визначили потребу в підготовці осіб сержантського та старшинського складу в навчальних центрах, здійснили призначення (переміщення) підготовлених військовослужбовців за контрактом на посади сержантського і старшинського складу.

2014 року в Збройних Силах України було створено Центр підготовки сержантського складу. Протягом 2014–2015 років та станом на листопад 2016-го там підготовлено 287 сержантів-інструкторів для навчальних центрів та військових частин ЗС України із впровадженням передових систем навчання сержантського складу та урахуванням досвіду передових країн НАТО. До кінця року центр випустить ще 120 сержантів-інструкторів.

Крім того, протягом 2016 року іноземними інструкторами підготовлено 718 інструкторів для навчальних центрів та військових частин ЗС України — інструктор з тактичної, вогневої, інженерної, технічної, медичної підготовок.

Розмову вів Роман ТУРОВЕЦЬ

Схожi записи: