До 25-річчя ЗСУ, 2012 рік: безпека «Євро-2012» та польоти на заполярну станцію

 Листопад 19, 2016

5474_p_18_img_0001Того року захисники Вітчизни отримали абсолютно нове завдання, пов’язане із проведенням чемпіонату Європи з футболу. Під рубрикою «Служба: день за днем» «Народна армія» 25 січня надрукувала кореспонденцію «На їхніх крилах — безпека «Євро-2012». У ній розповідалося, що особовому складу 114-ї Івано-Франківської бригади тактичної авіації доручено під час проведення футбольних баталій нести бойове чергування з охорони неба над Західною Україною. Льотчики мали приступити до виконання цього завдання з травня 2012 року.

Водночас для подальшого розвитку Збройних Сил керівництво військового відомства визначило на 2012 рік 15 пріоритетних завдань. Про деякі з них газета «Народна армія» розповіла в аналітичному матеріалі за 6 січня під назвою «Плацдарми для прориву». Там йшлося про створення багатофункціонального ракетного комплексу «Сапсан», військово-транспортного літака Ан-70, вітчизняного корабля класу «корвет». Також належало реалізувати програми з впровадження ефективної автоматизованої системи управління, розробки високоточних керованих засобів ураження для Сухопутних військ та Повітряних Сил ЗС України. На розвиток ОВТ було передбачено понад 2,3 млрд грн, що вдвічі перевищувало видатки 2011 року. З них 967 млн грн мали спрямувати на відновлення боєздатності, модернізацію літаків МіГ-29, Су-25, Л-39, закупівлю танків «Булат», «Оплот», тренажерних комплексів. Газета інформувала читачів про надходження на озброєння армії новітніх зразків бойової техніки. Так, 12 січня повідомила про радіолокаційну станцію П-18 «Малахіт», спроможну в автоматичному режимі визначати дані про цілі, що рухаються зі швидкістю до 1000 м/с. Планувалося, що «Малахіти» мали б замінити застарілі радари, проте тенденція тих років була такою, що якщо нові зразки й приймалися на озброєння, то у війська надходили лише одиниці.

2012 року в Збройних Силах України вперше провели конкурс на кращий танковий взвод. Як повідомила «Народна армія» 7 вересня, перше місце вибороли підлеглі лейтенанта Олега Груздевича, який на той час служив у 17-й окремій танковій бригаді. Переможці отримали 50 тисяч гривень премії, сертифікат і перехідний приз — макет танка. Було повідомлено про можливість проведення 2013 року таких змагань і серед розвідників, артилеристів та інших військових фахівців. Передбачалося запросити на них представників Польщі, Білорусі тощо.

Ефективність виконання цих та інших пріоритетних завдань щодо подальшого розвитку Збройних Сил України залежала від стану їхнього фінансування. На жаль, і 2012 року бюджетні кошти здебільшого витрачалися не на реформування армії, а на її утримання. Про це йшлося, зокрема, в аналітичній статті «Нова якість оборонного гаманця», надрукованій 4 лютого. У ній зазначалося, що хоча асигнування Міноборони порівняно з 2011-м збільшено на 3,7 млрд, залишилася стара проблема, пов’язана з диспропорцією використання коштів на утримання і розвиток війська. Так, в арміях США, Франції, Польщі цей показник становить 50–60 відсотків. А на утримання ЗС України спрямовували 87% оборонного бюджету.

До переліку завдань, визначених на 2012 рік, належало створення корпусу резервістів Українського війська. Газета «Народна армія» 17 січня надрукувала «Концепцію служби в військовому резерві Збройних Сил України». У цьому документі зазначалося, що такий резерв має комплектуватися громадянами України, які можуть на добровільній основі бути прийняті на службу у військовому резерві Збройних Сил на підставі контракту. Передбачалося до кінця року мати 2700 резервістів. А програмою розвитку Збройних Сил на 2012–2017 роки планувалося довести їхню кількість до 8 тисяч осіб.

Зміцненню міжнародного авторитету Українського війська сприяло проведення операції «Північний сокіл-2012», яка стала логічним продовженням українсько-данської співпраці з військово-транспортних перевезень, зокрема спільних операцій «Козаки на кризі» та «Північний сокіл-2010». Під час її проведення українські льотчики на Іл-76МД доставляли пальне з авіабази «Туле» до заполярної станції «Норд». Як повідомила «Народна армія» 13 квітня, у ході 21-денної операції «Північний сокіл-2012» представники транспортної авіації ЗС України мали доставити до заполярної станції від 350 до 500 тисяч літрів пального.

Володимир ЧІКАЛІН  

Схожi записи: