Цікаві факти про українську мову

 Листопад 9, 2016
  1. 5472_p_22_img_0002Українська входить до трійки найкрасивіших мов світу: на мовному конкурсі, який відбувся в Парижі 1934 року, її визнано «третьою найбільш красивою мовою у світі (після французької та перської) за такими критеріями, як фонетика, лексика, фразеологія й будова речення».
  2. Найдавніша згадка про українську мову датується 858 роком, а вперше вона набула рівня літературної наприкінці XVIII століття після виходу друком 1798 року першого видання «Енеїди», автором якої є Іван Котляревський. Саме його і вважають засновником нової української літературної мови.
  3. Український алфавіт є одним з варіантів кирилиці, в ньому 33 літери. На відміну від російської в українській мові немає великої кількості церковнослов’янських слів. Щодо лексики найближчими до української є білоруська (84%) і польська (70%) мови.
  4. Першим букварем, виданим в Україні, була книга, надрукована 1574 року у Львові першодрукарем Іваном Федоровим. Містила абетку, склади, зразки відмінювання і коротку читанку. До нас дійшов лише один примірник, що зберігається в бібліотеці Гарвардського університету (США). Факсимільне видання було здійснено в Києві у 1964 та 1974 рр.
  5. Найдавнішими українськими поетесами, імена яких відомі і про яких збереглися документальні свідчення, є інокиня Анисія Парфенівна та Анна Любовичівна. Жили вони, очевидно, наприкінці XVI — на початку XVIII ст. і залишили акровірші, де вписано їхні імена.
  6. Найстарішою українською піснею, запис якої зберігся до наших днів, вважається пісня «Дунаю, Дунаю, чому смутен течеш?»
  7. Найбільше перекладався «Заповіт» Тараса Шевченка — 147 мовами народів світу.

Підготував Сергій ЗЯТЬЄВ

Читайте також:

Майже кожен п’ятий контрактник Донбасу – переселенець

«Мова — душа народу…»

Українці — герої США: Один проти десятьох

«Для нас головне — не дати солдатам занепасти духом»

Схожi записи: