«Урагани», в разі потреби – із відповіддю не забаряться. Фото

 Листопад 3, 2016

IMG_0090_492x312У третій день листопада Україна вітає артилеристів і ракетників з їхнім професійним святом. Перебіг антитерористичної операції ще раз підтвердив непересічну роль артилерії як провідної сили в сучасних воєнних конфліктах

Ця військова частина, озброєна реактивними системами залпового вогню «Ураган», перебуває, відповідно до Мінських угод, у відповідних місцях відведення, але тут продовжує вирувати життя у повному розумінні цього слова, особливо це стосується питання підтримання високого рівня боєздатності військового колективу.

У цьому сенсі, примітно, що один з підрозділів цієї частини став базою для тренінгу значної кількості мобілізованих до війська. Здебільшого вони приїздять сюди з навчальних центрів, після тримісячної підготовки артилеристів. Проте із системою «Ураган» їм доводиться ґрунтовно знайомитись ближче вже безпосередньо у частині. Теоретичні та практичні заняття з бойового застосування техніки, виконання регламентних робіт, відпрацюванню необхідних нормативів сприяють якнайшвидшому опануванню цією категорією військовиків необхідного рівня професійних навичок та вмінь. Більше того, практично кожен десятий колишній мобілізований тепер перебуває на різних стадіях оформлення на службу за контрактом.

– Практика останніх двох років показала, що для наших підрозділів ліпшими фахівцями є військовослужбовці-контрактники, мотивовані до тривалої і відповідальної служби, здатні розвиватися й підтримувати належний рівень професіоналізму, – зауважує заступник командира батареї РСЗВ «Ураган» по роботі з особовим складом лейтенант Олександр Гресь. – Цей висновок ґрунтується на моєму досвіді роботи із представниками четвертої хвилі мобілізації. Звісно, таким чином ми сформували певний резерв поповнення частини. Проте, саме резервісти в майбутньому можуть стати якісно кращою альтернативою призову такої різношерстої публіки, із котрою нам прийшлося працювати раніше.

Війна внесла суттєві корективи у систему вишколу артилеристів. Нині її акценти цілком зосереджені на практичному відпрацюванні основних елементів боєготовності. Не останнє місце в цьому процесі займає – психологічна адаптованість особового складу до дій в реальному бою з усіма його ймовірними ризиками.

IMG_0098_492x339

Для відплати достатньо 40 хвилин

– Ми хоч і ведемо вогонь із дальньої відстані, але в процесі підготовки не забуваємо про ймовірність прямого зіткнення з противником на близький відстані, появи противника навіть далеко від лінії фронту. Особливо це стосується ворожих диверсійно-розвідувальних груп. Варто знати, як діяти за подібних сценаріїв, – зауважує командир взводу реактивної артилерії молодший лейтенант Дмитро Богданов.

– Ті, хто воювали в нашій частині із 2014-го, й вже встиг стати бувалим артилеристом, можуть багато про це розповісти. Згідно Мінських угод, нашу частину торік навесні відвели на визначену відстань від лінії зіткнення сторін. Відтоді ми не застосовуємо «Урагани» й несемо бойове чергування, покращуємо свої навички, проводимо навчальні стрільби. Останні, звісно ж, не в районі АТО, а на спеціально призначених для цього полігонах. Вважаю: ми готові дати гідну відсіч ворогові в будь-який час, коли надійде відповідна команда. Але ми дуже ретельно дотримуємось вимог, щодо відведення важкого озброєння. У цьому не раз пересвідчувалися моніторингові місії міжнародних організацій. Так, нещодавно представники ОБСЄ перевіряли, як ми дотримуємося умов відведення сторін. До нас жодних претензій вони не виказували.

IMG_0131_492x305

За словами співрозмовників, підрозділу достатньо приблизно 30-40 хвилин, щоб виїхати з місця розташування і приготуватися до бойового застосування в точці розгортання. Приміром, норматив заряджання бойової машини – 24 хвилини. А от навчені екіпажі цієї частини виконують його удвічі швидше. Запорука такого успіху – постійний тренінг. Зокрема, відпрацювання різноманітних ввідних під час маршу до місць навчань, відбиття нападу в процесі переміщення, призвичаювання до тривалого перебування в екстремальних умовах.

Сучасні технології і волонтери, як фактор підвищення боєздатності

Артилеристам-реактивникам значну допомогу надають волонтери. Зокрема, група «Армія SOS» розробила програми для спеціальних планшетів. Згадані програмно-апаратні комплекси в рази пришвидшують виконання артилерійських розрахунків, полегшують зв’язок, спрощують підготовку даних, покращують влучність стрільби. Щоб опанувати таким планшетом, достатньо витратити один, максимум два дні.

– На підготовку даних до стрільби, поки у нас не з’явилися планшети, йшло 10 і більше хвилин, а зараз уже за дві хвилини я подаю команду на застосування системи, – каже Дмитро Богданов. – І ворог не встигає змінити позицій. Загалом стало легше орієнтуватися на місцевості, адже планшет використовують і як GPS-навігатор, що значно простіше, аніж послугуватися паперовими картами.

Підрозділ із 2014-го підтримує група волонтерів, звіти про діяльність якої можна побачити на її сторінці у Фейсбук. Зокрема, лише в останні кілька місяців ракетникам-артилеристам вони додатково доставили артилерійські планшети, кабелі, ремкомплекти для двигунів відновлених «Ураганів», будматеріал для облаштування табору, електрогенератори, зварювальний напівавтомат, бензопили, ноутбуки, 400 кв. метрів маскувальної сітки й багато чого іншого.

– Мій «Ураган» має позивний «Беркут». Це досить потужна зброя із неймовірною вражаючою здатністю, – запевняє командир бойової машини молодший сержант Андрій Топчій. – Ми оперуємо кількома видами боєприпасів залежно від поставленого завдання. Зараз завершуємо підготовку до зими. Особливих складнощів у роботі не передбачаємо, оскільки двигуни машини живить бензин, а в радіатори вже залили антифриз. У будь-який час ми можемо виїхати на виконання бойового завдання.

– А я пішов на війну добровольцем – спершу був командиром ЗУ-23-2, а після перепідготовки став артилеристом-ракетником, – долучається до розмови навідник з позивним «Мисливець». – Байдуже, що худорлявий і невеликого зросту. Якщо хочеш, щоби твоя країна була вільною, ти гори зсунеш з місця. Хотілося б швидших змін, оновлення парку озброєння. Але ми тут й сьогодні зовсім не розкисаємо, та й не маємо на те права.

Геннадій КАРПЮК

 

Читайте також:

100 років — на вістрі буремних подій

Перспективні новації в модернізації Мі-8

Дамоклів меч над екосистемами тимчасово окупованих територій

Схожi записи: