Міні-санаторій для атовців

 Листопад 7, 2016

5472_p_16_img_0001Уманські ветерани АТО проходять реабілітацію в центрі,  створеному в колишній офіцерській їдальні

Якось у розмові з полковником медичної служби Всеволодом Стеблюком, який в Міністерстві оборони України тривалий час займався проблемами реабілітації ветеранів АТО, почув думку, що в жодній розвинутій країні світу питаннями повернення учасників бойових дій до активного мирного життя не займається лише держава. Це справа всього суспільства — громадських організацій, волонтерів, місцевих громад.

На сьогодні майже півтисячі уманців пройшли через пекло кривавих боїв на Сході країни. Буквально з першою мобілізацією, не чекаючи вказівок «згори» та змін до законодавчих актів, при міському Управлінні праці та соціального захисту населення було створено Центр допомоги учасникам АТО. А в районі з березня 2014 року запрацював Координаційний центр захисників Уманщини, який очолив генерал-майор у відставці Олександр Хоменко.

— Коли я демобілізувався зі складу 128-ї окремої гірсько-піхотної бригади і повернувся до рідного міста, був приємно здивований, що місцева влада завчасно подбала про таких, як я, — розповідає учасник АТО уманець Костянтин Аксамитний. — Ще до офіційного отримання статусу учасника АТО за кошти місцевого бюджету було запроваджено низку пільг для тих, хто повернувся з фронту. А сім`ї бійців починали отримувати допомогу з моменту від’їзду мобілізованого до зони бойових дій.

Повернувшись до рідної домівки, чимало демобілізованих бійців менш за все опікуються тим, щоб зібрати необхідні для оформлення посвідчення учасника бойових дій документи чи отримати юридичні консультації. Вони тривалий час насолоджуються мирним життям, зустрічами з рідними та друзями.

— Проблемним виявилося питання інформованості демобілізованих воїнів про їхні пільги та все, що пов’язано з проходженням реабілітації, — продовжує Костянтин Аксамитний. — Тому гостро постало питання щодо створення міськрайонної спілки учасників АТО, щоб згуртуватися і якось допомагати один одному, інформувати про соціальні гарантії.

На загальному зібранні учасники АТО Уманщини одностайно довірили Костянтину очолити таку спілку. Крім того, в районному центрі діє ще й громадська організація АТОвців «Булат».

— Ми тісно співпрацюємо, і у нас немає жодних розбіжностей, — говорить її керівник Роман Чашурін. — У нашій організації здебільшого хлопці з міста, а в спілці переважають ветерани з сільської місцевості. Під час спільних зібрань ми координуємо свою діяльність, розглядаємо проблемні питання і пропонуємо владі шляхи їхнього розв’язання.

За участю самих ветеранів бойових дій на Уманщині видано спеціальний путівник, який містить не лише інформацію про пільги та соціальні гарантії, але й роз’яснення, як отримати земельну ділянку, пройти реабілітацію, підвищити наявну кваліфікацію або здобути нову професію.

— Що стосується медичної та психологічної реабілітації, то кожен учасник АТО може безкоштовно скористатися послугами міського реабілітаційного центру, — розповідає Костянтин Аксамитний.

…У супроводі керівника управління праці та соціального захисту населення Галини Кучер та головного лікаря центру полковника медичної служби запасу Георгія Бойка знайомлюся з лікувально-відновною базою цього, можна сказати, міні-санаторію.

— Свого часу тут дислокувалась авіаційна частина, а в цьому приміщенні була офіцерська їдальня, — пояснює Галина Михайлівна. — Авіаторів давно скоротили, порожня будівля занепадала. Попри різні бюрократичні перешкоди, керівництву міста вдалося отримати дозвіл на створення тут реабілітаційного комплексу для інвалідів. З початком війни на Сході держави і виникненням потреби у медичному відновленні демобілізованих уманців ми, звісно, запрошуємо їх сюди на безкоштовну реабілітацію.

Наявність різноманітних процедурних, лікувальних кабінетів, тренажерних залів та комплексів вразила. Тут є «соляна кімната», душ Шарко, масажні кабінети, басейн, фітобар. До того ж комплекс повністю пристосований для людей з особливими потребами.

— Капітан Андрій Березовський, зв’язківець із 53-ї бригади, — назвався чоловік, який накручував кілометри на велотренажері. — У зв’язку з пораненням зараз перебуваю у короткочасній відпустці. Скористався можливістю пройти тут курс реабілітації, а потім знову на фронт…

За словами Галини Кучер, відновлення після поранення в міськрайонному центрі реабілітації пройшли десятки ветеранів АТО Уманщини.

Олександр ТЕРЕВЕРКО

Схожi записи: