Розвиток демократичного контролю за Збройними Силами — один із головних напрямів військової реформи

 Листопад 7, 2016

5472_p_06_img_0002Сучасне українське суспільство бажає бачити армію прозорою та підконтрольною структурою

Робочий варіант Концепції демократичного контролю над Збройними Силами України обговорили на міжнародному семінарі, який організував координатор проектів ОБСЄ спільно з Міністерством оборони України та Верховною Радою України. Під час заходу парламентарії, представники силових та безпекових відомств, міжнародні експерти, громадські активісти моделювали шляхи посилення парламентського та громадського нагляду за військовими.

— Демократичний цивільний контроль над Збройними Силами, оборонною сферою та правоохоронними органами держави є політичним стандартом Європи та вимогою НАТО щодо членства в цій організації, — зазначила під час відкриття міжнародного семінару «Демократичний контроль над Збройними Силами України» віце-прем’єр-міністр із питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе. Також вона додала, що «агресія Росії проти України суттєво змінила громадську думку та ставлення українського політикуму на користь Альянсу».

— Це дало змогу остаточно відмовитися від політики позаблоковості та відновити повноцінний курс на євроатлантичну інтеграцію, — зауважила урядовець.

5472_p_06_img_0001Своєю чергою заступник Міністра оборони України з питань європейської інтеграції Ігор Долгов зауважив, що розвиток демократичного контролю за Збройними Силами — один із головних напрямів військової реформи, розпочатої Міністерством оборони України.

— Водночас це вимога сучасного українського суспільства, яке бажає бачити армію прозорою та підконтрольною структурою, яка виконує волю народу, а не є політичним інструментом. Це складна, але досяжна ціль. Вже зараз ми спостерігаємо збільшення частки цивільного персоналу в Міноборони, почалася реорганізація силових відомств відповідно до найкращих практик країн НАТО. Впровадження концепції демократичного контролю дозволить нам продовжити успішну роботу в цьому напрямку і створити ефективну військову організацію, якій громадяни України можуть довірити захист своєї країни, — зазначив Ігор Долгов.

Під час заходу його учасники обговорили проект Концепції — документа, що закладає основи подальшого законодавчого врегулювання демократичного контролю в Україні. Концепцію розробили фахівці Проектного офісу реформ Міністерства оборони України — органу, що сприяє ефективним та демократичним перетворенням в оборонному відомстві.

Зокрема фахівці при обговоренні внутрішнього цивільного контролю зазначили, що вкрай необхідна «оцивільнена» структура Міністерства оборони України, яка включає розподіл відповідальності за підготовку, застосування та аналіз ефективності сил і засобів на рівні Міністерства оборони України та Генерального штабу ЗС України.

На переконання представників Проектного офісу реформ МО України, залучення цивільних фахівців уможливить перенесення у військову сферу відповідних корисних знань та досвіду.

Як зауважив керівник Проектного офісу реформ МО України Андрій Загороднюк, в «оцивільненому» Міністерстві оборони України необхідно розробити штатний розпис посад, які можуть обійняти цивільні особи, зокрема Міністр оборони України та державний секретар Міністерства оборони України.

— Нова організаційно-управлінська модель має передбачати участь цивільних працівників у роботі ЗС України та поступове запровадження цивільних функцій та персоналу в сфері логістики, медицини, фінансів та бухгалтерського обліку, психологічної допомоги, юридичної служби тощо, — зазначив Андрій Загороднюк.

Також йдеться про запровадження законодавчо закріпленої горизонтальної взаємодії з органами виконавчої влади. Одним із прикладів ефективної побудови системи горизонтальної взаємодії, на переконання експертів Проектного офісу реформ, є Бюро політично-військових відносин Державного департаменту США та програма радників із зовнішньої політики POLAD, досвід якого рекомендовано вивчати для аналізу можливості подальшої імплементації його елементів в українському контексті.

Як зазначають фахівці, Концепція цивільного демократичного контролю має запропонувати державі не лише ідеальний «кінцевий стан».

— Критично важливі реалістичні етапи реформи, крок за кроком, що не призведуть до руйнування працюючих адміністративних та оперативних механізмів, адже стан хаосу є гіршим, ніж недосконалі рішення, — зауважив Андрій Загороднюк.

На переконання фахівців, саме цивільний демократичний контроль та запровадження моделі належного врядування для сил оборони здатні підвищити функціональну ефективність війська. Зокрема, через запровадження більш обґрунтованих та вчасно ухвалених рішень, значна кількість яких, як правило, делегується на найнижчий рівень, а не приймається «на горі», як у чинній пострадянській моделі. Саме тому наступним кроком після ухвалення Концепції має стати подальша деталізація через розробку відповідальних правил та процедур.

Як зауважив координатор проектів ОБСЄ в Україні Вайдотас Верба, головне завдання його офісу насамперед полягає в озброєнні українських партнерів знаннями про те, яким чином демократичний контроль працює в інших державах з регіону ОБСЄ.

— Наші українські колеги матимуть можливість обрати та навіть вдосконалити моделі, які працюватимуть в інтересах суспільства та із врахуванням місцевих реалій. Стала практика контролю за військовими насправді ніколи не працює на послаблення здатності країни захищати себе, навпаки, це інструмент посилення безпеки із врахуванням потреби захищати права людини, — зазначив він.

Вадим КОВАЛЬОВ

Схожi записи: