Суворе застереження новоявленим агресорам

 Листопад 6, 2016

5472_p_19_img_000270 років тому міжнародний військовий трибунал виніс вирок 22 високопосадовцям-нацистам за їхні злочини проти людства

Нещодавно ми відзначили 72-у річницю визволення України від гітлерівських окупантів. Воїни чотирьох Українських фронтів не лише принесли на нашу землю свободу і мир, а й продовжили історичну визвольну місію на території країн Європи. Вони таким чином забили останній цвях у домовину Гітлера і забезпечили проведення міжнародного суду над головними нацистськими злочинцями. Нещодавно виповнилося 70 років з того дня, коли міжнародний військовий трибунал виніс вирок 22 високопосадовим нацистам за їхні найстрашніші в історії злочини проти людства.

Увага всього світу в ті дні була прикута до зали судових засідань № 600 Палацу правосуддя в Нюрнбергу. Саме тут члени трибуналу на підставі конкретних документів розглядали криваві справи нацистів. Представники чотирьох країн-переможниць у Другій світовій війні — США, Радянського Союзу, Великобританії і Франції — спромоглися довести вину фашистів у скоєнні злочинів. Варто додати, що міжнародний суд відбувся із дотриманням букви закону. Так, перед виголошенням вироку забезпечили участь у розгляді справ адвокатів 19 звинувачуваним. Цим Нюрнберзький процес заклав підвалини майбутнього міжнародного права. Так, саме тоді була розроблена конвенція про заборону геноциду. Адже на рахунку гітлерівських нацистів були прояви холокосту — найтяжчого злочину проти людства.

На жаль, у період так званої «холодної війни» уроки міжнародного військового трибуналу почали забувати. У результаті не притягалися до відповідальності ті воєнні злочинці, які у нових війнах і конфліктах чинили звірства проти людей. Тому багато з них уникнули суду за злочини в Кореї, В’єтнамі, Афганістані, так званої культурної революції в Індонезії, масового знищення людей у Камбоджі, катування і викрадання їх у країнах Латинської Америки. Тоді організатори всіх цих та інших трагедій у більшості випадків уникнули притягнення до відповідальності за скоєні злочини.

Але останнім часом намітилися позитивні зміни, міжнародна спільнота дедалі частіше почала звертатися до уроків Нюрнбергу. Так, протягом минулих двох десятиліть відбулося шість міжнародних трибуналів для розслідування найбільш гучних військових злочинів. Прикладом того є суд над тими, хто був винен у звірствах проти людей під час воєнних конфліктів у колишній Югославії. Рада Безпеки ООН наприкінці 1995 року продемонструвала політичну волю і почала притягати до відповідальності винних у скоєнні злочинів проти прав і свобод людини. Були також створені міжнародний трибунал для розслідування фактів геноциду в Руанді, спеціальний суд по Сьєрра-Леоне (громадянська війна 90-х років), надзвичайні палати судів у Камбоджі розглядали криваві діяння режиму Пол Пота наприкінці 70-х років тощо. За період з 1994 року цими трибуналами було засуджено майже 160 осіб.

Наведені приклади засвідчують, що територія, що потрапляє під дію юрисдикції міжнародних трибуналів, зростає з кожним роком. Водночас зменшуються шанси уникнути відповідальності за скоєні злочини проти прав і свобод людей. Про це мають пам’ятати ті кремлівські керманичі, які незаконно анексували український Крим, продовжують агресивні дії на Сході нашої держави та в Сирії. Адже їм, як і прибічникам Гітлера, доведеться відповідати в міжнародному трибуналі — тепер у Гаазі.

Володимир ЧІКАЛІН

Схожi записи: