Дамоклів меч над екосистемами тимчасово окупованих територій

 Листопад 2, 2016

5472_p_10_img_00026 листопада — Міжнародний день запобігання експлуатації навколишнього середовища  під час війни та збройних конфліктів

15 років тому Генасамблея ООН оголосила 6 листопада кожного року Міжнародним днем запобігання експлуатації навколишнього середовища під час війни та збройних конфліктів. Приймаючи це рішення, вона брала до уваги, що шкода, заподіяна довкіллю під час збройних конфліктів, призводить до погіршення стану екосистем та природних ресурсів на тривалий період після закінчення конфліктів

І насправді, окрім людських страждань, що завдає війна, під час неї також руйнується навколишнє середовище. Не так давно міністр екології та природних ресурсів України Остап Семерак заявив, що російські окупанти та їхні маріонетки в Криму й на Донбасі завдали екології цих регіонів непоправної шкоди.

— Воєнний конфлікт на Сході країни й тимчасова окупація Криму — це природоохоронна катастрофа для цих регіонів. Ми не можемо оцінити збитки, завдані рослинності в степах, тваринному світу та річкам. А також те, скільки лісу вирубано в національних природних парках, — зазначив посадовець.

5472_p_10_img_0001

На сьогодні можливостей щось змінити на території Криму та ОРДЛО немає, оскільки оцінити екологічну ситуацію можна тільки за космічними знімками та повідомленнями в окупаційних ЗМІ. Так, ми знаємо достеменно, що на тимчасово непідконтрольних Україні територіях з’являються кар’єри, в яких видобувають вугілля із порушенням всіх норм і стандартів, і ця шкода природі є непоправною. Забруднені й водні ресурси. Викиди з військової техніки потрапляють у ґрунтові води та річки.

Кримський заповідник, який ще 1918 року отримав статус національного, за свою історію зазнав чимало перетворень, і сьогодні він повертається в найгірше минуле — стає, як і за радянських часів, зоною «спецсафарі» для російських можновладців. Одразу ж після анексії Кримського півострова, ще 26 березня 2014 року, кремлівські маріонетки оголосили про неминучу націоналізацію всіх заповідників Криму, а вже 4 червня того ж року нелегітимна Рада міністрів так званої Республіки Крим видала розпорядження № 464-р «Про передачу об’єктів нерухомості в безоплатне користування управлінню справами президента РФ». У переліку цих об’єктів — санаторії, резиденції, пансіонати та… Кримський природний заповідник. І хоча навіть російські природоохоронні організації виступили проти такого рішення, у жовтні 2014 року «Комплекс Крим», до якого було включено й заповідник, увійшов до складу управління справами президента держави-агресора. І от уже два роки в заповідній зоні вищим державним чинам федерації надаються послуги «рекреаційно-мисливського характеру».

Варто згадати, що станом на березень 2014 року 8,3% території АРК перебували під захистом закону України. Це 196 об’єктів природно-заповідного фонду загальною площею 220 тис. га. Ще 11 об’єктів розміщені в Севастополі й займають 30,27% його площі — це 26,15712 тис. га. Саме у Криму містяться 6 із 19 природних заповідників України, що становлять найціннішу категорію природно-заповідного фонду із суворим охоронним режимом території.

Заступник голови Національного екологічного центру України Олексій Василюк переконаний, що найбільшими загрозами екології Криму є військові навчання окупаційних військ та будівництво сумнозвісного керченського мосту.

— Сьогодні Крим перетворюється на зону техногенної катастрофи, — говорить еколог. — По-перше, це постійні військові навчання на Керченському півострові, а Керченський півострів — це регіональний ландшафтний парк «Караларський», Опуцький та Казантипський природні заповідники. По-друге, великою загрозою є міст. Він поставить крапку на спробах зберегти цю територію як природний та історико-культурний об’єкт, а з Керченським півостровом стане те, що з будь-яким портовим містом. До того ж його будівництво не дасть кримчанам ані газу, ані води, натомість міст допоможе Кремлю збільшити свою військову присутність у Криму, аби й надалі псувати екологію півострова.

Мало хто знає, але є вид молюсків, який завдяки анексії Криму зник у Європі. Це невеличкий равлик, який жив біля одного джерела в гірському Криму. Після анексії Росія побудувала навколо джерела величезну бетонну дамбу…

Якщо Крим і надалі залишатиметься в руках окупантів, то його майбутнє є досить примарним і зовсім не райдужним. Втрата водопостачання з материкової України призведе до будівництва мережі водосховищ, а будівництво керченського мосту — до неконтрольованого видобутку піску та гальки. Також екології Криму шкодять розробка родовищ корисних копалин, захоплення територій під приватне будівництво та багато інших чинників.

А в районі АТО заповідні об’єкти пошкоджені ще більше, ніж в анексованому Російською Федерацією Криму. Це і неконтрольовані «копанки», і наслідки обстрілів окупаційних військ тощо. Крім того, на прикладі сирійських «друзів» Путіна, які застосовують проти власного народу хімічну зброю, ми знаємо, наскільки жорстоким і підступним може бути Кремль, а хто може дати гарантію, що російські загарбники не застосують її й на Донбасі? Ніхто. Та навіть якщо цього не станеться, на окупованій частині Донбасу знаходиться величезна кількість хімікатів, за зберіганням яких немає належного нагляду, що може призвести до техногенної катастрофи. Не додають оптимізму й будівництво ворогом різноманітних укріплень, руйнування систем газо-, водо-, теплопостачання й ЛЕП, що також завдає величезної шкоди екосистемам регіону.

— Екологія в анексованому Криму та на тимчасово окупованому Донбасі покинута напризволяще, — констатує еколог Повітряних Сил Збройних Сил України офіцер служби РХБ захисту та екологічної безпеки відділу оперативно-бойового забезпечення військ штабу Командування ПС ЗС України майор Сергій Савченко. — Так, до російської агресії проти України будь-які військові навчання та екологічно небезпечні будівництва (наприклад, зона фізичного захисту могильника радіоактивних відходів, «об’єкт М», смт Багереве) проходили неодноразові погодження з місцевими органами самоврядування та Мінприроди. Їхнє проведення дозволялося лише в ті періоди року, коли вони є безпечними для довкілля. Зараз на це у Криму та в тимчасово окупованих районах Донецької та Луганської областей не звертають уваги, природоохоронні проекти згорнуто, натомість тривають безкінечні широкомасштабні навчання. А вони перетворюють Крим на величезну військову базу, у якої немає ніяких зобов’язань перед природою…

На останньому засіданні Генасамблеї ООН з навколишнього середовища Україна ініціювала ухвалення резолюції «Захист навколишнього середовища в районах, уражених збройними конфліктами». Вона була підтримана багатьма країнами. Міністр екології та природних ресурсів Остап Семерак переконаний, що недооцінювати підтримку міжнародних партнерів не варто.

— Коли закінчиться воєнний конфлікт, а він точно закінчиться, всі резолюції будуть доказовими інструментами в рішенні судових суперечок. Наші експерти-екологи приєднаються до переговорних груп, які працюють у Мінську, — сказав він.

Олексій ТРИГУБ

Читайте також:

«Урагани», в разі потреби – із відповіддю не забаряться. Фото

Пілоти бачитимуть уночі

Миколаївські десантники проводжають в запас бойових побратимів 6 хвилі мобілізації. Фото

Схожi записи: