25 років розбудови Збройних Сил України, 2007 рік: Знову поклали армію у фінансове «прокрустове ложе»

 Жовтень 30, 2016

Financial crisisВажливий показник ставлення держави до армії — фінансування оборонної сфери. Які видатки були передбачені держбюджетом на потреби Збройних Сил України 2007 року? «Народна армія» в номері за 31 січня надрукувала аналітичну статтю директора Департаменту фінансів Міноборони України Івана Марка під назвою «Бюджетний план становить 64,6 % від потреби…» Він зазначив, що таке недофінансування особливо позначилося на рівні життя військовослужбовців. Автор публікації навів приклади. Якщо середня зарплата по Україні станом на листопад 2006 року становила 1103 гривні, то грошове забезпечення, наприклад, лейтенанта — лише 883 гривні. Отже, на той час оплата праці людей у погонах дійшла до «точки кипіння». Тому Міністерство оборони сподівалося на підтримку з боку уряду в реформуванні грошового забезпечення військовослужбовців.

Недостатнє фінансування позначалося на подальшому розвитку всіх видів Збройних Сил України. Розглянемо як приклад наші Повітряні Сили. Газета в номері за 3 лютого надрукувала матеріал «Васильківські ключі від столичного неба». У ньому розповідалося про робочу поїздку Міністра оборони до цього гарнізону, відвідання ним підрозділів зенітно-ракетної та авіаційної бригад, військовослужбовці яких охороняють небо над Києвом та такі стратегічні об’єкти, як ЧАЕС, Київська ГЕС тощо. Хороший вишкіл продемонстрували льотчики винищувачів МіГ-29, обслуги зенітно-ракетних комплексів. З цього приводу керівник військового відомства зазначив: «Якщо будуть видатки, передбачені Державною програмою розвитку Збройних Сил, ми гарантуємо, що Україна, її повітряний простір і визначені об’єкти будуть прикриті. Якщо ж Збройним Силам виділятимуться кошти символічно, я доповідатиму Президенту як Верховному Головнокомандувачу про те, що ці завдання можуть бути невиконаними». Між тим тодішній командувач Повітряних Сил ЗС України генерал-полковник Анатолій Торопчин повідомив, що на 2007 рік вартовим неба виділено лише 50% коштів від передбачених державною програмою розвитку Збройних Сил України на 2006–2011 роки. А в абсолютних цифрах це недофінансування становило понад 1,5 мільярда гривень. При цьому варто зазначити, що до кінця 2007 року передбачалося завершити підготовчі роботи щодо модернізації літаків МіГ-29, продовження ресурсів зенітно-ракетних комплексів С-300 та «Бук», ракет до них, закупівлі нової трикоординатної радіолокаційної станції вітчизняного виробництва «Пелікан» тощо.

У серпні 2006 року Міністр оборони України затвердив нове Положення про організацію міжнародного співробітництва Збройних Сил України. 2007 став роком подальшого його розвитку. Газета «Народна армія» в номері за 25 січня повідомила про основні напрями такої діяльності. Так, із країнами-членами НАТО передбачалося провести 479 заходів двостороннього співробітництва за участю українських військовослужбовців, 22 багатонаціональних навчань. Зокрема це «Сі Бриз-2007», «Козацький степ-2007» тощо.

Володимир ЧІКАЛІН  

Схожi записи: