Cучасний тактичний тренажер наблизить до стандартів НАТО

 Жовтень 29, 2016

5471_p_07_img_0001 За його допомогою майбутні офіцери у складі корабельних бойових розрахунків навчатимуться керувати кораблем і вести бойові дії на морі

На факультеті військово-морських сил Національного університету «Одеська морська академія» відбулася презентація сучасного морського тактичного комп’ютерного тренажера Dangerous Waters, який сприятиме покращенню рівня підготовки майбутніх корабельних офіцерів.

Створення цього тренажера стало результатом більш ніж піврічної напруженої роботи флотського навчального закладу з Військово-морською академією імені Ніколи Вапцарова (Республіка Болгарія).

Тактичний тренажер складається з десяти автоматизованих робочих місць та призначений для проведення практичних дій і тренувань курсантами у складі корабельних бойових розрахунків із застосування систем корабельного озброєння, зокрема, несення вахтенної служби на ходовому містку, відпрацювання завдань сигнальної вахти з моделюванням різних погодних умов (наприклад, під час шторму), коливань хвиль під час сильного вітру. При проведенні занять з тактичного маневрування і тактики курсанти відпрацьовуватимуть дії бойових розрахунків під час перебування корабля в морі у складі з’єднання кораблів, суден або катерів з урахуванням усіх його маневрених якостей. Окрім того, Dangerous Waters дозволяє здійснювати підготовку корабельних бойових розрахунків з пошуку та ідентифікації підводних човнів різних проектів, наприклад, дизель-електричних або атомних субмарин.

За словами начальника кафедри кораблеводіння та штурманського озброєння факультету ВМС капітана 1 рангу Миколи Корощенка, за основну платформу комп’ютерного тренажера взято проект багатофункціонального американського корабля класу «фрегат» типу «Олівер Х. Перрі», який стоїть на озброєнні ВМС США та здатний здійснювати протичовнову і протиповітряну оборону транспортних конвоїв, амфібійних з’єднань та протичовнових груп. Це відіграло ключову роль у впровадженні відповідного програмного забезпечення для цього тренажера. Комп’ютерна платформа також охопила проекти різнопрофільного гелікоптера та протичовнового літака американського військового флоту. Особливістю тренажера є те, що практичні заняття проводитимуться за керівними документами НАТО та тільки англійською мовою.

Програмне забезпечення морського тактичного тренажера дозволяє додавати до комп’ютерного контенту більш сучасні кораблі найкращих флотів країн НАТО та світу, а також обирати корабель умовного противника.

За допомогою Dangerous Waters курсанти матимуть змогу відпрацьовувати дії під час різноманітних сценаріїв корабельних бойових навчань на кшталт протиповітряної оборони, відбиття швидкісних атак надводних кораблів, малорозмірних катерів умовного противника й протичовнової оборони. Окрім того, відкритість архітектури програмного забезпечення надає користувачу змогу модифікувати та створювати власний контент. Таким чином, у даному тренажері використано сучасні досягнення в галузі створення комп’ютерних тренажерів та симуляторів.

З можливостями тренажера ознайомився командувач ВМС ЗС України віце-адмірал Ігор Воронченко. Він зазначив, що впровадження стандартів НАТО у військово-морську освітянську діяльність, у підготовку майбутніх корабельних офіцерів дасть можливість суттєво покращити якість навчання, забезпечить ефективне виконання завдань курсантами під час практичних стажувань безпосередньо у морі на кораблях та підніме на новий рівень боєготовність українських Військово-Морських Сил.

— На цьому тренажері, крім підготовки курсантів ВМС, можна здійснювати підготовку особового складу за посадами командирів кораблів, старших помічників командирів кораблів, вахтових офіцерів, штурманів, операторів радіолокаційних та гідроакустичних станцій, рульових та операторів зв’язку. Це є одним із ключових моментів подальшого розвитку флоту, — підкреслює віце-адмірал Ігор Воронченко.

— Під час занять тренажер враховує всі маневрені можливості корабля при зміні курсу. Це інерція, адаптація до коливань хвиль, поворотні можливості корабля. За допомогою тренажера можна виконувати завдання ходової вахти, проводити штурманську прокладку курсу корабля. Візуально все це відображається на моніторі. Одразу ж на своєму робочому місці ми можемо аналізувати наші дії, правильно розставляти акценти і більше не повторювати помилок, — розповідає курсант 3-го курсу спеціальності «Кораблеводіння надводних кораблів та підводних човнів» Володимир Ломов, який нещодавно повернувся з морської практики просторами Чорного моря.

Зараз на морському тактичному комп’ютерному тренажері Dangerous Waters проводиться перевірка електронної карти на відповідність до фактичної навігаційної карти. За умови успішної роботи й апробації цього процесу можна розраховувати на впровадження у навчальний процес тренувань курсантів у складі корабельних бойових розрахунків при проходженні вузини, навігаційному орієнтуванні не тільки в Чорному морі, але й на інших просторах Світового океану. Наприклад, курсанти на цьому тренажері матимуть змогу проходити протоки Босфор та Дарданелли, орієнтуватися в Середземному морі (з насиченим цивільним судноплавством) та професійно прокладати курс для заходу в Одеську гавань.

Віталій ПАНЧИШИН

Схожi записи: