«Софіївка» вражає своєю красою вже понад 210 років

 Жовтень 23, 2016

5470_p_24_img_0001Одним із семи чудес України є Національний дендрологічний парк «Софіївка», розташований на площі майже 180 га неподалік старовинного міста Умань Черкаської області. Щорічно його відвідують близько 500 тисяч людей.

«Софіївка» є пам’яткою краєвидного типу світового садово-паркового мистецтва кінця XVIII — першої половини XIX століть. Тут ростуть понад 2000 видів дерев і кущів (місцевих і екзотичних).

Заснував парк 1796 року польський власник міста Умань магнат Станіслав Потоцький для дружини Софії. Він подарував його на день її янгола у травні 1802-го. Ідея створення парку в романтичному стилі з використанням римської і грецької міфологій належала самій Софії. Дивовижні пейзажі, екзотичні рослини, античні скульптури, водойми, каскади, фонтани, кам’яні гроти — все це гармонійно поєднується і створює неповторну атмосферу казки. Цей шедевр вражає відвідувачів своєю красою вже понад 210 років.

Автором топографічного й архітектурного проекту і керівником будівництва парку було призначено військового інженера Людвіга Метцеля. А втілювали задум архітектурного проекту народні майстри-умільці Уманщини з 1796 по 1802 рік.

Головна композиційна вісь парку проходить по річищу Кам’янки, де споруджено кілька штучних басейнів та ставків.

У парку навіть зберігся дуб віком близько 400 років — німий свідок багатьох подій, що відбувалися в цих місцях. За народними переказами, саме під цим дубом збирали на наради козаків легендарні українські ватажки Максим Залізняк та Іван Гонта.

Також парк прикрашають штучні скелі, гроти, павільйони, альтанки, скульптури. Завдяки компонуванню різних дерев’яних порід, поєднанню їх із водоймами, скелями й архітектурними спорудами створено види й перспективи різних планів — Головна алея, Англійський парк, Єлисейські поля тощо.

Польський письменник Станіслав Трембецький 1806 року присвятив парку поему «Zofiowka», яку згодом було перекладено на кілька мов.

Старовинні алеї парку пам’ятають багатьох відомих гостей — тут колись черпали своє натхнення Тарас Шевченко, Іван Котляревський, Володимир Сосюра, Максим Рильський та чимало інших видатних людей.

Зараз парк відкритий для відвідування щодня з 9 години. Окрім екскурсій, у ньому можна поплавати на поромі, гондолі, пропливти на човні підземною рікою Ахерон, проїхатися на конях — як верхи, так і в екіпажі, сфотографуватися у строях, які були модні у XIX столітті, покататися на катамаранах і веслових човнах.

Підготувала Олена КРУГЛЄНЯ

Схожi записи: