Запитували — відповідаємо

 Жовтень 22, 2016

На адресу редакції продовжують надходити листи від учасників АТО та членів їхніх родин із запитаннями щодо реалізації їхніх соціальних пільг та гарантій. Серед актуальних питань, які цікавлять бійців,  зокрема й пільги для дітей бійців, оплата комунальних послуг у житлових кооперативах, вільнення від сплати податків тощо

Тетяна С., дружина учасника АТО, м. Київ:

— У нас із чоловіком двійко дітей. Донька вже ходить у дошкільний заклад, а сина хотіла віддати з наступного місяця (в електронній черзі він зареєстрований ще з минулого року). Та коли прийшла до завідувачки дитсадка, дізналася, що цього року місць уже немає. Але ж дітей учасників АТО мають приймати в садок першочергово! Скажіть, будь ласка, які пільги передбачені для дітей учасників АТО?

— У положенні про електронну реєстрацію зазначено, що першочергово місцями в дошкільних навчальних закладах забезпечуються діти військовослужбовців, зокрема й діти учасників АТО. Варто зазначити, що зараз в електронній черзі зареєстровано чимало дітей, але сама ця черга не допомагає вирішити проблеми з місцями, а лише свідчить про прозорість і чіткість системи. Проте в кожному навчальному закладі є квота. Дітей пільгових категорій повинні брати не більше ніж 20 відсотків.

Якщо у вас є реальна потреба в тому, аби ваш син відвідував дитсадок, зверніться у відділ освіти свого району, де вам запропонують пільгові місця в якихось інших садочках міста.

Крім того, дітям учасників АТО надається безкоштовне харчування в закладах освіти. І передбачене воно не лише для вихованців дошкільних навчальних закладів, а й для школярів від першого до одинадцятого класів. Для звільнення від плати за харчування дітей у садках та школах батьки мають підтвердити безпосередню участь в АТО одного з членів сім’ї, тобто подати один із документів: довідку, що батька призвали на службу, або довідку, що він є учасником АТО. У вашому випадку ці документи варто подати безпосередньо в садок, і керівництво установи зобов’язане їх розглянути.

Микола Ч., учасник АТО, м. Львів:

— Зараз люди масово обговорюють переваги та недоліки об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ). Постає питання щодо плати за комунальні послуги на рахунок ОСББ. Скажіть, чи залишаться в учасників АТО пільги на оплату комунальних послуг з утримання житлового будинку та прибудинкової території в ОСББ та житлових кооперативах?

— Відповідно до абз. 1 п. 5 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасники бойових дій мають право на 75-відсоткову знижку плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією тощо) та скрапленим балонним газом для побутових потреб у межах середніх норм споживання. До комунальних також належить і послуга з утримання житлового будинку та прибудинкових територій.

Особи, які мали такі пільги, продовжать ними користуватися й у складі ОСББ. Тут нічого не змінюється: суми та банківські рахунки залишаться такими, як і були.

Інша справа з послугами на утримання будинків та прибудинкової території. ЖЕКи (ЖЕО) вже не надаватимуть зазначені вище послуги, а ОСББ укладатиме на виконання робіт з утримання будинку і прибудинкової території договори з фізичними та юридичними особами. Відповідно до постанови КМУ від 13.11.2013 р. № 860 «Про надання пільг та субсидій для відшкодування витрат на утримання будинків і споруд та прибудинкових територій мешканцям житлових будинків, у яких створено об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (житлово-будівельні кооперативи)»:

1) Всі пільгові категорії населення, в тому числі учасники бойових дій, зберігають свої пільги та субсидії на всі житлово-комунальні послуги. Пільговики сплачують рахунок за послуги утримання будинку на рахунок ОСББ.

2) Держава в особі її уповноважених органів здійснює компенсацію ОСББ недоотриманих коштів на його рахунок в межах, які не перевищують найвищий тариф, який встановлений органом місцевого самоврядування для будинку такої ж поверховості. Це означає, що розмір внесків (квартплати), встановленої ОСББ, не має перевищувати вартості послуги з утримання будинку за 1 кв. м, яка встановлена місцевою радою.

Микола С., учасник АТО:

— Які податкові пільги передбачено для учасників АТО?

  1. Не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу та не обкладається податком на доходи фізичних осіб сума щорічної разової грошової допомоги, яку надають учасникам АТО.
  2. Не обкладаються податком на доходи фізичних осіб доходи учасника бойових дій під час АТО, отримані як благодійна допомога. Також передбачається пільга для самих благодійників — доходи, отримані ними для надання благодійної допомоги учасникам АТО, не оподатковуватимуть.

Окрім цього, не оподатковуються доходи у вигляді благодійної допомоги, наданої міжнародними благодійними організаціями особам, що проживають на території проведення АТО, чи особам, які вимушено її залишили.

  1. Грошове забезпечення особи, яка перебуває в районі АТО, на цей період не підлягає обкладенню військовим збором. При цьому необхідно підтвердити статус учасника АТО.

Таким підтвердженням будуть витяги з наказів керівництва центру АТО при СБУ про залучення таких осіб до проведення АТО та наказів оперативного штабу з управління АТО про прибуття (вибуття) таких осіб до (зі) складу сил і засобів, що залучаються до участі в АТО. Зазначені документи командири військових частин, керівники установ, організацій та підприємств, у складі яких проходять службу чи працюють особи, що беруть безпосередню участь в АТО, подають до бухгалтерії для здійснення розрахунків.

  1. Для учасників АТО також передбачена пільга щодо сплати земельного податку. Звільнення від сплати податку за земельні ділянки поширюється на одну земельну ділянку за кожним видом використання в межах граничних норм, встановлених ст. 281 Податкового кодексу України.

Наприклад: для будівництва індивідуальних гаражів — не більше 0,01 гектара, а для ведення особистого селянського господарства — у розмірі не більш як 2 гектари.

  1. Щодо місцевих податків, то місцевими радами можуть надаватися пільги щодо їхньої сплати.
  2. Якщо особа не змогла вчасно подати податкову звітність через те, що вона перебувала в зоні АТО чи на цій території розташоване її підприємство, вона звільняється від відповідальності, оскільки АТО є форс-мажорною обставиною. Але такий факт обов’язково має бути засвідчений Торгово-промисловою палатою, яка видає відповідне свідоцтво.
  3. Фізичні особи-підприємці, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, призвані на військову службу під час мобілізації чи залучені до виконання обов’язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, на весь період їхньої військової служби звільняються від обов’язку нарахування, сплати й подання податкової звітності з податку на доходи фізичних осіб та єдиного соціального внеску.

Сергій М., учасник АТО, м. Харків:

— Чи платять за розмитнення автомобілів учасники АТО?

— На сьогодні в чинному законодавстві відсутня можливість розмитнення автомобілів за зниженими ставками для учасників АТО. Депутатські ініціативи залишаються поки що на рівні законопроектів.

Сергій С., резервіст, м. Київ:

— Чи може роботодавець не відпустити працівника на військові збори через виробничу необхідність? Що робити, якщо на військові збори призвано працівника, який перебуває у відпустці?

— Ні, не може. Керівники організацій та навчальних закладів незалежно від підпорядкування та форми власності на вимогу військових комісаріатів забезпечують своєчасне прибуття військовозобов’язаних до визначених пунктів збору (абз. 2 ч. 9. ст. 29 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII (далі — Закон про військову службу).

Якщо військовозобов’язаний був призваний на збори зі щорічної чи додаткової відпустки, останні повинні бути перенесені на інший період або продовжені після проходження зборів (п. 2 ч. 2 ст. 11 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР).

Підготувала Тетяна МОРОЗ

Схожi записи: