«Морські котики» та «Дельта» — елітні підрозділи американської армії

 Жовтень 19, 2016

5470_p_20_img_0001Сили спеціальних операцій в арміях НАТО спрямовані на виконання «неконвенційних місій», які є складовою гібридної війни

Як уже повідомляла «Народна армія», цього року в Збройних Силах України з’явився новий рід сил — Сили спеціальних операцій. Наразі триває його становлення — підготовка кадрів (до чого активно залучаються іноземні інструктори, зокрема із США), створення навчально-тренувального центру тощо. Аналогічні структури, які призначені для виконання особливих та спеціальних завдань, протягом десятиліть успішно діють у багатьох арміях світу. Вони відрізняються за складом, організаційною структурою, методами вишколу особового складу, оснащенням та озброєнням. Але при цьому виконують фактично однакові завдання. Найбільш розвинутими вважаються Сили спеціальних операцій збройних сил США, про які сьогодні піде мова.

Взагалі, Сили спеціальних операцій, за визначенням НАТО, є військовими підрозділами, що спрямовані саме на виконання «неконвенційних місій», які є складовою «гібридної війни». Тут можна пригадати досвід боротьби США з повстанцями в Іраку, Колумбії та країнах Латинської Америки, звільнення заручників в Афганістані, полювання за важливими об’єктами (наприклад, ліквідація Бен Ладена в Пакистані), організацію партизанської війни в Афганістані. Отже, ССО — більш складний інструмент, ніж безпосередньо підрозділи спецпризначення.

За визначенням представників міністерства оборони США: «ССО ЗС США являють собою спеціально створені, навчені й оснащені формування сухопутних військ, ВПС, ВМС, призначені для виконання специфічних завдань в інтересах досягнення військових, політичних, економічних і психологічних цілей на територіях, що належать або захоплені іноземними державами, а також у географічних районах, які представляють для Сполучених Штатів особливий політичний інтерес».

Сили спеціальних операцій використовуються, як правило, у конфліктах низької інтенсивності, коли застосування великих військових контингентів вважається недоцільним і необхідні швидкі та ефективні дії невеликих мобільних груп. Частини і підрозділи ССО ЗС США щороку беруть участь в операціях у більш ніж тридцяти країнах світу. Однак виконання подібних завдань у мирний час не зменшує ролі ССО у великомасштабних конфліктах, що було підтверджено ходом бойових дій у районі Перської затоки.

Основу ССО ЗС США становить об’єднане командування спеціальних операцій, яке охоплює командування спеціальних операцій сухопутних військ, ВПС і ВМС. Йому також підпорядковані командування спільних спеціальних операцій і служба розвідувального забезпечення. Командування спільних спеціальних операцій постійного складу не має. Воно представлене штабом, на базі якого, за потреби, може формуватися з’єднання різнорідних ССО для виконання завдань в інтересах вищого військового керівництва. Служба розвідувального забезпечення призначена для ведення агентурної та радіоелектронної розвідки під прикриттям різних офіційних установ. Нині загальна чисельність особового складу ССО ЗС США досягає 60 тисяч осіб.

Основними бойовими загонами ССО сухопутних військ США є частини спеціального призначення, полк рейнджерів і загін спеціального призначення «Дельта», який було створено ще 1977 року і який, на думку експертів, є сьогодні одним із найбільш підготовлених та оснащених підрозділів у світі.

Загін було цілеспрямовано сформовано для виконання завдань з боротьби з тероризмом, насамперед міжнародним. Організаційно він поділяється на роти, які своєю чергою складаються з шести загонів кожна. Загін чисельністю 16 людей може діяти самостійно і розподілятися на групи по 8, 4 або 2 особи. Кількість особового складу — від 200 до 500 людей.

Загін укомплектований найдосвідченішими військовослужбовцями зі складу частин спеціального призначення та полку рейнджерів. При комплектуванні «Дельти» увага звертається передусім на індивідуальні якості військовослужбовця, його фізичний та інтелектуальний потенціал. У процесі навчання якнайбільше часу приділяється фізичній та вогневій підготовці. Досить високі нормативи встановлюються при стрільбі зі стрілецької зброї. Стрілець повинен вразити 100% цілей на відстані 548 м і 90% — на відстані 814 м. Заняття з вогневої підготовки проводяться в спеціальних «будинках для стрільби», для відпрацювання ведення вогню в закритих приміщеннях. Значна увага приділяється вивченню бойових мистецтв, передусім кунг-фу.

Основним тактичним підрозділом Сил спеціальних операцій військово-морських сил США є «Морські котики». Їхні головні завдання — ведення розвідки, проведення спеціальних і диверсійних заходів, пошуково-рятувальних операцій тощо.

Набір військовослужбовців у ССО ВМС США здійснюється головним чином із числа матросів, старшин та офіцерів у віці до 29 років і частково з числа цивільної молоді. Відібраний особовий склад проходить серію перевірок, з яких основними є всебічний медичний огляд, контроль рівня фізичного розвитку, психологічної та емоційної стійкості. Базовий курс підготовки розрахований на шість місяців (курс вважається найважчим у ЗС США) і здійснюється в центрі підготовки в три етапи. Перший етап (9 тижнів) покликаний перевірити і вдосконалити фізичний розвиток та вольові якості кандидатів (щоденні кроси по піску (3–4 км), плавання (3 км), подолання смуги перешкод). Другий етап (9 тижнів) передбачає підготовку курсантів до ведення наземних бойових дій і виконання розвідувальних завдань. Останні чотири тижні цього етапу учні проводять на острові Сан-Клемент біля узбережжя Каліфорнії, де практично відпрацьовуються завдання з використанням бойової зброї, імітаційних піротехнічних засобів.

Третій етап (7 тижнів) присвячується навчанню використання легководолазного спорядження і підготовці до виконання спеціальних завдань під водою. Відпрацьовуються навички дій бойових плавців під час виходу з підводного човна, орієнтування під водою, проведення диверсій проти кораблів противника. У цей період курсанти щодня проводять у воді та під водою від шести до восьми годин. Як правило, з 100–110 кандидатів, які почали навчатися, відсів становить: до кінця другого етапу — 50–60 осіб, до кінця третього — 60–70 осіб. Після складання випускних екзаменів проводиться тритижневий курс парашутної підготовки в піхотній школі. Випускникам присвоюється кваліфікація бойового плавця.

На сьогодні «Морські котики» за рівнем підготовки практично не поступаються підрозділу «Дельта». Крім розвідувально-диверсійних і штурмових операцій вони покликані виконувати низку інших специфічних завдань: прикриття основних сил, наведення артилерійського вогню, розмінування та мінування, забезпечення комунікацій у районах, де ведуться бойові дії, боротьба з морським тероризмом і незаконним перетином морських державних кордонів країни.

ССО ВПС США виконують завдання з доставки в тил противника розвідувально-диверсійних груп, вогневої підтримки їх з повітря, підбору і підготовки майданчиків десантування, ведення протипартизанської боротьби, хімічної та психологічної воєн.

Вони мають на озброєнні 70 літаків і 50 вертольотів. Загальна чисельність особового складу — близько 18 тисяч осіб.

Для служби в якості членів льотних екіпажів літаків АС-130 набираються льотчики, штурмани та інші фахівці з частин ВПС США, які накопичили великий досвід польотів на літаках С-130. Близько половини льотного складу вертолітних підрозділів становлять колишні льотчики армійської авіації, які мають загальний наліт на вертольотах близько 5000 годин і не менш як два бойових вильоти.

На думку військових експертів Пентагону, успіх проведення спеціальних операцій значною мірою залежить від рівня підготовки особового складу команд бойового управління. Їх відбору і навчанню приділяється особлива увага. Під час підготовки кандидати вивчають широке коло питань, зокрема авіаційну та спеціальну техніку, тактику дій у різних умовах тощо. Головний акцент у цьому процесі робиться на володінні різною зброєю, фізичній підготовці, вихованні морально-психологічної стійкості та питаннях виживання в екстремальних умовах. Основний курс навчання курсанти проходять в школі ССО ВПС. Потім вони опановують основи управління повітряним рухом у районі висадки десанту. Далі йдуть парашутна підготовка та тренування з виживання. Після цього курсанти направляються до частин та підрозділів ССО.

Роман ВУС

Схожi записи: