Києво-Печерська лавра — найбільший музейний комплекс України

 Жовтень 18, 2016

5469_p_24_img_0005Києво-Печерська лавра є одним з історико-архітектурних чудес України. Від часу свого заснування як печерного монастиря 1051 року Києво-Печерська обитель була центром православ’я у Київській Русі. 1688 року монастир отримав статус лаври. 14-та сесія міжнародного комітету ЮНЕСКО 1990 року внесла Києво-Печерську лавру до «Списку всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО».

Назва лаври «Печерська» походить від слова «печери», бо саме у печерах на її території оселялись перші монахи. Частими гостями печерного монастиря були князь Ізяслав, син Київського князя Ярослава Мудрого, та київська знать.

Сам монастир став академією православних ієрархів. Лише до початку XIII століття у різні міста Київської Русі було призначено 50 єпископів.

Наприкінці ХІІ ст. навколо монастиря було зведено оборонні стіни (1240 року їх зруйнували орди Батия). Протягом 1698–1701 років паралельно до них було споруджено нові фортечні стіни з бійницями та баштами, а у 1731–1744 роках зведено велику лаврську дзвіницю заввишки 96,52 м.

Архітектурний ансамбль Києво-Печерської лаври органічно пов’язаний з унікальним наддніпрянським ландшафтом і формує силует Києва з боку Дніпра.

Сучасний лаврський ансамбль поділяється на такі частини: Верхня лавра, Ближні печери, Дальні печери, Гостинний двір.

Нині на території Верхньої лаври діє Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник, який є найбільшим музейним комплексом України. Тут зосереджено 144 споруди, 122 з яких — пам’ятки історії та культури. Серед них — два унікальні підземні комплекси, храми тощо.

Також на території заповідника розміщено Музей книги і друкарства України, Музей українського народного декоративного мистецтва, Музей театрального, музичного та кіномистецтва України, Музей історичних коштовностей України. Там можна побачити рукописи старовинних книг, ікони та різні колекції .

Підготувала Олена КРУГЛЄНЯ

Схожi записи: