Одним із перших демократичних об’єднань у світі вважається Запорозька Січ

 Жовтень 16, 2016

5469_p_21_img_0002З історичних джерел відомо, що вони непомітно підкрадалися до своїх ворогів, захоплюючи їх зненацька. Козацькі човни, що використовувалися для походів, були певною мірою праобразом сучасних підводних човнів, адже вони були побудовані особливим чином — із використанням подвійного дна, в якому розміщували вантаж-баласт, завдяки чому судно занурювалося в воду, що дозволяло непомітно підпливати до недругів. Перед боєм же цей баласт викидався, а човен несподівано для ворога виринав на поверхню.

Одним із перших демократичних об’єднань у світі прийнято вважати Запорозьку Січ. Усі питання, пов’язані з життєдіяльністю, побутом вирішувалися на загальних зборах-радах шляхом голосування. І якщо зважати на обставини, які спонукали до приходу людей на Січ, а це здебільшого була соціальна несправедливість, то цей факт не здається таким вже й дивним.

Запорозьку Січ по праву вважають першими політичним формуванням на території нашої країни: вона мала всі ознаки республіки, була повністю незалежна, а більшість європейських країн намагалися встановити з нею дипломатичні зв’язки.

Закони та правила на Січі були суворими та інколи жорстокими: за крадіжку чи вбивство побратима винуватець міг заплатити і власним життям.

У походах вживати міцні напої було суворо заборонено, а порушення цієї заборони прирівнювалося до зради й могло каратися смертю.

Надзвичайним явищем у козацькому світі були особливі хлопці та чоловіки, яких називали характерниками. За переконаннями своїх сучасників, вони походили від давніх, ще язичницьких, волхвів, які вміли пророкувати майбутнє та володіли таємними знаннями.

Одного загального прапора в козаків не було, кожна сотня чи полк мали власні знамена, однак, починаючи з 17 століття, було запроваджено головний прапор Запорозької Січі. На ньому було зображено архангела Михаїла на червоному тлі з одного боку, а з другого — білий хрест, золотаве сонце, півмісяць та зорі. А своєрідним символом-гербом став образ козака з мушкетом.

Подейкують, що на Хортиці й досі росте дуб, оспіваний у козацьких легендах та піснях. В деяких з них розповідається про обряди та ритуали, які проводили перед боєм. Місцеві жителі переконані, що тому дубу вже 700 років.

Виникненню самого терміна «козак» даються різні пояснення. Зокрема, на думку польських учених-істориків, він походить від імені відомого ватажка Козака, який мужньо боровся з татарськими завойовниками.

Сергій ЗЯТЬЄВ

Схожi записи: