«Козаки є занадто вільнодумними людьми…»

 Жовтень 15, 2016

fullsizeРосійський царат, попри те, що українські козаки брали участь у війнах, які той вів, на його боці, завжди їх зраджував. Зокрема, імператриця Катерина вважала, що «козаки є занадто вільнодумними людьми». Тож не дивно, що саме вона й ухвалила рішення про остаточне знищення Запорозької Січі. 23 квітня 1775 року на так званій раді при височайшому дворі після погодження з Катериною з проектом ліквідації Січі виступив російський генерал-губернатор Потьомкін. Це той Потьомкін, який загравав із козаками і навіть записався до Кущівського куреня, через що старшина і козаки сподівалися, що він виступить захисником Січі в урядових колах. Але саме він став виконавцем «монаршої волі».

Для знищення Запорозької Січі були використані війська, що поверталися з російсько-турецької війни — 8 полків регулярної кавалерії, 20 гусарських і 17 пікінерних ескадронів, 10 піхотних і 13 донських козацьких полків — загальною кількістю понад сто тисяч вояків. Командував цими силами генерал-поручик Петро Текелі, виходець із сербського дворянського роду, колишній австрійський офіцер.

Козацьку старшину арештували, але найжорстокішого покарання зазнав багаторічний кошовий отаман Петро Калнишевський, якого запроторили у Соловецький монастир, де утримували у казематі 25 років, а тільки тоді, хворого і сліпого, помилували. Через стан здоров’я він залишився у монастирі ченцем і помер 1803 року у віці 112 років.

Схожi записи: