Коли сапер перестає боятися, йому слід йти з професії

 Жовтень 13, 2016

5469_p_18_img_0001Значну територію Донбасу нині називають суцільним мінним полем. З огляду на масштаби проблеми, роботи для наших саперів тут вистачить на десятки років

Сьогодні, попри відносне затишшя в районі проведення АТО, чи не основну загрозу життю наших воїнів та мирного населення становлять вибухонебезпечні предмети. Тамтешня територія нашпигована ними. Вони встановлювалися як при відході російських окупаційних підрозділів, так і їхніми диверсійно-розвідувальними групами.

Вибухонебезпечні предмети військовослужбовці знаходять скрізь: у підвалах житлових будинків, на узбіччі доріг, складах, на нейтральній смузі, об’єктах інфраструктури тощо. Вибухівка може бути замаскована під будь-які побутові прилади — портфель, дитячу іграшку, вогнегасники, кулькову ручку, тару під напої тощо. Також інженерним підрозділам Збройних Сил України доводиться мати справу зі значною кількістю залишених терористами розтяжок, мін та невибухлих боєприпасів. Чимало «знахідок» при цьому мають російське походження. Словом, терористи заміновують усе, що може завдати втрат українському війську, ігноруючи небезпеку для мирного населення.

Уже тривалий час українські військові сапери ведуть системну роботу із позначення місць замінування на місцевості, створення відповідних карт та розмінування території. Під час виконання завдань вони перевіряють маршрути висування військ, магістралі й шляхи, якими користується мирне населення, на наявність смертоносних «сюрпризів».

Загалом із початку антитерористичної операції інженерно-саперні підрозділи Збройних Сил України знешкодили близько 125 тисяч мінно-вибухових пристроїв та очистили від вибухонебезпечних предметів близько 2660 га території Донецької та Луганської областей.

Як кажуть самі сапери, протидія вибухонебезпечним предметам — це війна з невидимим ворогом. Тож вони мають бути фахівцями своєї справи. Нині їх навчають у спеціалізованих центрах у Кам’янці-Подільському та Старичах. З початку проведення антитерористичної операції там підготовлено більше 2000 саперів. Ще близько півтисячі пройшли навчання на Сході України.

Окрім знань, для ефективної роботи військовим саперам потрібне і сучасне обладнання. Сьогодні значну допомогу з технікою та спорядженням нам надають країни-партнери. Наприклад, Канада передала захисні костюми, телескопічні маніпулятори, сучасні роботизовані системи для знешкодження вибухонебезпечних предметів та обладнання для саперів. За допомогою канадців вдалося повністю екіпірувати спецкостюмами та обладнанням один із загонів, який виконує завдання в районі АТО. Надають технічну допомогу нашим саперним підрозділам і США та інші країни.

Назва професії сапера прийшла з французької мови, в перекладі слово означає «робити підкопи». Це поняття виникло ще в XVII столітті. Так тоді називали робітників або солдатів, обов’язком яких було робити підкопи і руйнувати фортечні спорудження противника при облогах.

Сапери входять до складу інженерних військ. Їхнім основним завданням при веденні бойових дій є інженерне забезпечення військових дій оборонного або наступального характеру, виявлення та знешкодження вибухонебезпечних предметів.

Саперу мають бути притаманні підвищений рівень відповідальності, здатність швидко і самостійно приймати рішення. Емоційні та фізичні навантаження у представників цієї професії надвисокі. Часто доводиться виконувати завдання в екстремальних умовах, у будь-який час доби і за будь-якої погоди. Для успішного виконання своїх обов’язків сапер зобов’язаний знати призначення, механізм і принцип дії мін і вибухових пристроїв, характерні несправності в їхній роботі, технологію підготовки і застосування інженерних боєприпасів.

А ще фахівці вважають, що коли сапер перестає боятися, йому слід йти з професії.

 

Чотирилапі помічники

Часто сапери перед початком розмінування вручну задіюють мінно-розшукових собак, хоча ті й не можуть точно вказати на джерело вибухівки на густо замінованій території, де присутні запахи від більш ніж одного джерела. Тому їх використовують переважно там, де міни встановлені на певних відстанях одна від одної. Виявивши вибухонебезпечний предмет, собака подає сигнал, а сапер за допомогою міношукача і техніки викопування перевіряє вказане місце.

Собак також використовують для проведення контролю якості очищення території, надто якщо знайдені вибухонебезпечні предмети не здетонували.

Завдання собак завжди однакове — відшукати вибухонебезпечні предмети і повідомити про це кінолога, сівши поряд. Саме цього їх навчають у Центрі розмінування в Кам’янці-Подільському. Чимало тамтешніх «чотирилапих саперів» працювали в миротворчих місіях, а нині виконують бойове завдання на Сході України. Як розповідають кінологи, собаки можуть знайти такі вибухонебезпечні речовини, які не виявить металошукач.

Звичайно ж, робота кінолога копітка, її результат помітний не раніше як за півроку. Головне — навчити улюбленців відшукати серед багатьох різних запахів притаманний вибухівці. Як у людей є улюблені запахи, з якими пов’язані приємні спогади, так і собак привчають виявляти запахи, за які їм дають винагороду.

На сьогодні в центрі вже підготовлено 120 кінологічних розрахунків, які беруть участь у розмінуванні території АТО, а також виконують завдання у складі українських миротворчих контингентів.

 

Міни, поширені в зоні АТО

5469_p_18_img_0002ПМН — протипіхотна міна. Розроблена в СРСР ще у 1949–1950 роках. Прийнята на озброєння Радянської армії 1950 року. Досі перебуває на озброєнні армії РФ і багатьох країн СНД (з 2009 року серійно не випускається). Вибух відбувається при натисканні на верхню кришку міни. За заподіяні людині під час вибуху важкі поранення, які практично не залишають їй шансів на життя, на Заході отримала назву «Чорна вдова».

 

 

5469_p_18_img_0003ОЗМ-72 — протипіхотна виплигуюча осколкова міна кругового ураження («міна-жаба»). Вона є чи не найбільшою мінною проблемою Донбасу. Здатна вражати групову ціль, адже при спрацюванні підкидається вибивним зарядом на висоту 80–90 см, де й вибухає (містить не тільки 660 г вибухової речовини, а й 2400 готових вражаючих елементів — сталевих кульок та роликів).

 

 

5469_p_18_img_0004МОН-50 — найпотужніша серед протипіхотних мін, осколкова, спрямованого ураження. Може підриватися як у керованому, так і в некерованому режимі (залежно від типу детонатора). Підрив відбувається, коли ціль потрапляє в певний сектор ураження.

Корпус міни має форму вигнутого по горизонталі паралелепіпеда, містить заряд вибухівки і комплект забійних елементів, що розташовані з боку випуклої площини корпусу міни. Передня сторона міни ввігнута по вертикалі, що забезпечує оптимальну висоту розльоту осколків — близько 4 метрів.

ТМ-62М — протитанкова міна. Розроблена в СРСР у 60-х роках минулого століття, натискної дії. Вибух відбувається при наїжджанні гусениці танка або колеса автомобіля на верхню кришку міни (розрахована на тиск у 200–500 кг). Може встановлюватися вручну або за допомогою засобів механізації. При підриві гарантовано виводить з ладу танк і будь-яку іншу техніку. Строк її бойової роботи необмежний. При руйнуванні металевого корпусу від корозії чутливість міни не змінюється, оскільки вона залежить тільки від збереження детонатора.

Роман ВУС

Схожi записи: