Військові юристи добре знають проблеми учасників АТО

 Жовтень 13, 2016

5469_p_19_img_0001Найбільш актуальні проблемні питання ретельно вивчаються в юридичному департаменті Міноборони і враховуються при відпрацюванні нормативно-правових актів, особливо коли йдеться про посилення соціального захисту захисників Вітчизни

Якщо запитати пересічного читача про функції, які виконують військові юристи, варіантів відповідей, мабуть, буде небагато: візування службових документів, представництво військових частин у судах, захист інтересів командування. Насправді ж завдань перед юридичною службою значно більше, і розповів про них «Народній армії» директор Юридичного департаменту Міністерства оборони України полковник юстиції Валерій Коваль.

— Які основні завдання покладені на юридичну службу?

— Якщо стисло, це вдосконалення законодавчої та нормативно-правової бази, юридичне супроводження кадрової політики з питань проходження військової та державної служби, соціально-правової та гуманітарної політики Міноборони, державної політики з питань військової освіти та науки, співробітництво з Міжнародним комітетом Червоного Хреста та іншими міжнародними організаціями у сфері міжнародного гуманітарного права, участь у заходах щодо зменшення рівня корупції у Міноборони і Збройних Силах України, запобігання їй та виявлення. Ми захищаємо не інтереси командирів чи начальників, а в їхній особі — інтереси військових частин та установ як складову Збройних Сил України. Щоб залишатися у правовому полі, військовому командуванню перед ухваленням відповідних рішень необхідна допомога у вирішенні складних питань і виборі способу дій, який був би одночасно і законним, і ефективним.

— Знаю, що військові юристи також активно відстоюють майнові права військового відомства в судах та інших юрисдикційних органах…

— Так, це один із напрямків нашої роботи. Наприклад, нещодавно спільно з військовою прокуратурою нами повернуто до державної власності будинок родини відомого авіаконструктора Ігоря Сікорського, в якому він сконструював свій перший вертоліт. 2000 року будинок було передано в оренду, але впродовж 16 років орендарем нічого не зроблено для проведення капітального ремонту будівлі, тому зараз вона перебуває в аварійному стані. В перспективі у згаданому будинку буде повноцінний музей імені Ігоря Сікорського.

Загалом протягом поточного року за результатами нашої роботи фактично повернуто у сферу управління Міноборони на підставі судових рішень 27309 кв.м військового майна та 3367,39 га земель оборони.

— Валерію Петровичу, які проблемні питання найбільше турбують учасників АТО?

— На першому місці — соціального характеру. Наприклад, набуття статусу учасника бойових дій, отримання земельних ділянок під індивідуальне будівництво та житла, питання медичного забезпечення та санаторно-курортного лікування, реалізація пільг при оплаті комунальних послуг і вступ до вищих навчальних закладів тощо.

Є приклади, коли з різних причин людина, яка чесно виконала свій громадянський і військовий обов’язок щодо захисту держави, не може довести цього і звертається до нас. Військові юристи є й у кожній бригаді Збройних Сил.

Наші представники, які працюють на місцях і зустрічаються з учасниками АТО, добре знають їхні проблеми. Адже багато хто з них також безпосередньо брали участь в антитерористичній операції. Тому відбувається постійна систематизація найбільш актуальних проблемних питань, після чого вони ретельно вивчаються в нашому департаменті й враховуються при відпрацюванні нормативно-правових актів, особливо коли йдеться про посилення соціального захисту захисників Вітчизни.

У Міністерстві оборони, Генеральному штабі ЗС України, командуваннях видів ЗС, обласних та Київському міському військових комісаріатах створені й працюють комісії зі встановлення громадянам, які захищають Україну, статусу учасників бойових дій. Наші фахівці беруть активну участь в їхній роботі.

Є багато тих військовослужбовців, які нині перебувають у військових медичних закладах і потребують консультацій юристів. Наші фахівці також надають правову допомогу в центрах надання допомоги учасникам АТО.

Звертаються до наших спеціалістів і звільнені з війська, а також члени сімей, зокрема і загиблих військовиків. Не було випадку, коли б їм відмовили в цьому. Для мене особисто і моїх колег цей напрямок роботи сьогодні є приорітетним. Адже йдеться про долі людей, які захищають Україну, отримуючи тяжкі поранення, а то й жертвуючи власними життями.

— Ви згадували про співробітництво з Червоним Хрестом та роботу юристів в районі АТО…

— Дійсно, у березні 2014 року нами організоване співробітництво з МКЧХ, який тоді тільки розпочинав роботу в Україні, у розшуку військовослужбовців, які пропали на території конфлікту, проведення занять з військовослужбовцями ЗС України щодо застосування норм міжнародного гуманітарного права під час збройних конфліктів, інтеграції норм МГП у нормативно-правові акти Міноборони України.

З 2014-го по теперішній час спільно з фахівцями МКЧХ проведено 43 семінари, розроблено Пам’ятку для військовослужбовців щодо попередження порушень норм міжнародного гуманітарного права під час участі у збройних конфліктах.

Також з липня 2014 року представники юридичних служб різного рівня беруть участь у програмі цивільно-військового співробітництва в районі АТО. Там, зокрема, під час роботи груп ЦВС у населених пунктах наші юристи ведуть пройом громадян. Люди йдуть із запитаннями щодо відшкодування втрат майна, пошкодженого внаслідок бойових дій, поновлення або ж призначення соціальних виплат (пенсій, допомоги при народженні дитини тощо), організації договірної роботи щодо відновленння пошкоджених чи зруйнованих об’єктів соціальної інфраструктури.

Наприклад, у листопаді 2014 року завдяки майору юстиції Дмитру Гуринцю в одній зі шкіл Великоновосілківського району вдалося організувати роботу з укладання договорів на ремонт зруйнованої траси опалення. Отже, діти зустріли новорічні свята у теплих класах.

Надзвичайно серйозну роботу виконували наші фахівці у складі СЦКК. Кожний документ, кожна угода та розпорядження Центру перевірялися на відповідність національному та міжнародному законодавствам, а також схеми з маршрутами відведення озброєнь, руху груп розмінування тощо. Підписи наших юристів є на всіх документах, картах і схемах, які розроблялися на виконання Мінських угод і погоджувалися представниками України, Росії і так званих «ЛНР» і «ДНР».

Нещодавно в Україні відзначали День юриста, тому, користуючись нагодою, хочу ще раз привітати всіх військовослужбовців та працівників юридичної служби з цим святом, побажати їм здоров’я та успіхів у служінні Батьківщині, а також подякувати за плідну роботу на користь нашої держави.

Роман ТУРОВЕЦЬ

Схожi записи: