«Міцні партнери на морі»

 Жовтень 13, 2016

5469_p_03_img_0001Під такою назвою відбувся 22-й Міжнародний симпозіум командувачів ВМС у Сполучених Штатах Америки

Міжнародний симпозіум командувачів військово-морських сил проводився в Ньюпорті, саме там знаходяться коледж та військово-морська база ВМС США. Головна мета заходу — зміцнення міжнародної солідарності з підтримання морської безпеки та врегулювання спірних питань мирним шляхом

Близько 180 керівників ВМС та берегової охорони з понад 120 країн світу зібралися, аби обговорити поточну ситуацію із безпекою на морі в окремих регіонах, міжнародні норми і стандарти морської безпеки, а також роль кібербезпеки під час проведення спільних морських операцій.

— На симпозіумі були присутні всі командувачі флотів ВМС США, атлантичних, тихоокеанських, оперативних флотів, надводних та підводних сил, а також залучені на рівні командувачів представники берегової охорони країн світу. Як розумієте, був розподіл по регіонах: Атлантичний, Тихоокеанський, Чорноморський, Середземноморський та Балтійський, — зазначив командувач ВМС України віце-адмірал Ігор Воронченко.

Відкривав захід начальник військово-морських операцій ВМС США адмірал Джон Річардсон. Із доповіддю щодо перспектив розвитку ВМС США в ролі регіональних ініціатив щодо підтримання безпеки на морі виступив секретар ВМС США Рей Мабус. Особливу увагу він приділив створенню прообразу майбутніх військово-морських сил і навів як приклад автоматизовані морські платформи без участі екіпажів. Під час обговорення цього питання були заслухані практично всі регіональні керівники.

Крім того, було окреслено низку проблем, пов’язаних із дотриманням міжнародного морського права, що, зокрема, стосуються піратства на морі та міграції (Середземномор’я, де потік біженців є щоденною проблемою ВМС Італії).

«Наявні інструменти міжнародного права і досвід мирного врегулювання всіх конфліктів, які виникали на морі» — так була сформульована наступна тема обговорення. Її висвітлював колишній командувач ВМС Індії.

— У нього була дуже цікава доповідь, після якої виникло запитання з нашої сторони: як діяти країні, коли щодо неї не виконуються норми міжнародного права, здійснюється відкрита агресія, анексія, захоплення як військового, так і цивільного майна? Воно викликало неабияку полеміку в залі. Тож вирішили детально обговорити тему конфліктів малих держав із великими, глобалізації великих держав і невиконання норм міжнародного режиму на морі під час наступного симпозіуму, — зазначив віце-адмірал Ігор Воронченко.

Також із доповіддю щодо викликів морської безпеки виступав заступник міністра оборони США Роберт Уорт. До основних викликів він відніс тероризм на морі, міграцію, нелегальну торгівлю, контрабанду, проблему забезпечення мирного судноплавства у світовому океані та на морях. Доповідь була пронизана думкою, що необхідно вирішувати всі питання мирним шляхом і спільними зусиллями.

Після неї почалося жваве обговорення зазначеного питання, під час якого командувач ВМС Естонії Стен Сеппер наочно продемонстрував нарощування потенціалу РФ у Балтійському регіоні.

Протягом симпозіуму командувач українського військового флоту зустрічався з усіма керівниками ВМС Чорноморського регіону, а також командувачами ВМС Італії, Норвегії, Швеції, Іспанії, Естонії, Латвії, Литви, тобто з основними нашими партнерами, і заручився їхньою підтримкою.

Про безпосередню участь у заходах йшлося під час спілкування з командувачами ВМС Румунії, Туреччини та Італії. Обговорювалися навчання, двосторонні зустрічі, спільні дії у відповідних акваторіях, до яких можуть бути залучені наші військові моряки (Дунай і північно-західна частина Чорного моря).

У ході дискусії щодо Чорноморського та Середземноморського регіонів занепокоєння ситуацією виявили практично всі командувачі.

— Я запропонував вести мову в форматі 3D: оборона, стримування та діалог. Тобто спочатку міцна оборона, готовність до захисту морських кордонів і прибережної зони з боку військово-морських сил, стримування можна проводити у формі спільних навчань, участі у спільних місіях. Що ж стосується діалогу, то, на мій погляд, його таки варто вести зі стороною, яка становить потенційну небезпеку. Мирний шлях можливий лише без радикальних заходів, без рішень, які призводили б до втрати особового складу й потенціалу. Треба доводити за допомогою норм міжнародного права, що діяти і жити слід за правилами міжнародної спільноти, а не за законами, ухваленими у своїх резиденціях, — зауважив командувач ВМС України віце-адмірал Ігор Воронченко.

Багато уваги було приділено питанню кібербезпеки. З цікавою інформацією виступив доктор наук Джеймс Льюїс з Центру стратегічних досліджень. До речі, це надзвичайно досвідчена людина, він вважається одним із провідних фахівців у цій царині. З його доповіді випливало, що найбільше занепокоєння викликає те, що так звані хакерські атаки, які відбуваються в світі, досягли державного рівня. Це вже не група неконтрольованих цивільних, а організації, підконтрольні певним структурам і службам.

В цілому позиція провідних країн світу щодо питань морської безпеки — це кооперація й обмін інформацією. Тобто одному не можна «закриватися» і самотужки боротися проти всіх. Тільки спільними зусиллями можна забезпечити мир на морських просторах.

Геннадій ХАЛАШ,

Наталія ЗАДВЕРНЯК

Схожi записи: