Після служби — в енергоменеджери

 Жовтень 11, 2016

5468_p_14_img_0001Навчання для колишніх військовослужбовців на курсах професійної перепідготовки організовано в Центрі ресурсоефективного та чистого виробництва

Курси підготовки фахівців з колишніх військовослужбовців за спеціальністю «Ресурсоенергоефективні технології» цьогоріч уже втретє розпочалися на базі Центру ресурсоефективного та чистого виробництва. Центр створений 2013 року в межах проекту Організації Об’єднаних Націй з промислового розвитку (ЮНІДО) за участю Національного технічного університету України «КПІ», Українського союзу промисловців та підприємців і Наукового парку «Київська політехніка».

Як зауважив координатор проекту від центру Євген Новаківський, у наш час спеціальність «Ресурсоенергоефективні технології» доволі затребувана. І пояснюється це низькою ефективністю використання в Україні природних ресурсів як у промисловості, так і в житлово-комунальному господарстві. Зважаючи на те, що потенціал енергозбереження становить близько 30% від теперішнього рівня споживання енергії, неважко уявити, скільки коштів зможуть заощадити для підприємства кваліфіковані енергоменеджери та енергоаудитори. Якщо ж згадати про поступове зростання кількості новостворюваних об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ), то питання щодо актуальності спеціальності, якій навчають на цих курсах, взагалі недоречні. Приміром, нині лише столиця потребує близько 600 енергоменеджерів для роботи в ОСББ. Тому цього семестру до навчальної програми введено новий тематичний блок, у якому розбиратимуться питання з організації роботи ОСББ.

Розповідаючи про організацію навчання, Євген Новаківський зазначив, що тривалість курсів — 3 місяці. Загальний обсяг курсу — 500 академічних годин. Навчання зазвичай проводяться чотири дні на тиждень по буднях у вечірній час, що доволі зручно для слухачів. До програми курсу входять заняття з основ електротехніки, електропостачання, електроприводу, теплотехніки, гідравліки, екології, енергоаудиту, енергозбереження в системах електро- та теплопостачання, будівлях. Також слухачі вивчатимуть основи ресурсоефективного та чистого виробництва, методику розробки та обґрунтування заходів щодо підвищення ресурсоенергоефективності. Крім теоретичних знань, слухачі набуватимуть практичних навичок у роботі з вимірювальними пристроями, що застосовуються при оцінюванні ресурсоенергоефективності. Загалом навчальна програма доволі гнучка та щосеместру корегується з урахуванням вимог часу.

— В осінньому семестрі ми вирішили відійти від суто теоретичного курсу, — говорить координатор проекту. — І майже половину навчального часу віддамо роботі під керівництвом технічних тренерів, які представляють фірми, що постачають промислове обладнання, наприклад, Wilo, «Атмосфера», Knauf Insulation, «Еко-піна», Buderus. Це унікальна можливість для наших слухачів не тільки набути та розвинути свої практичні навички, а й стати одними з перших, хто ознайомиться з новими технологіями, що з’являються на ринку.

До уваги учасників АТО

З моменту отримання відповідного статусу учасник АТО набуває право на безоплатну послугу з соціальної та професійної адаптації.

Для отримання такої послуги потрібно звернутися до районного управління соціального захисту населення за місцем реєстрації або місцем фактичного проживання. Там необхідно написати заяву, до якої додати копії посвідчення учасника бойових дій (інваліда війни або учасника війни) та одного з документів, що підтверджують безпосереднє залучення особи до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення (довідка, наказ, рішення відомчої (міжвідомчої) комісії, довідка про обставини травми, витяг із протоколу засідання військово-лікарської комісії тощо).

За підсумками перепідготовки, окрім базових знань за спеціальністю, випускники отримають сертифікати Університету Нурланда, дипломи Міністерства закордонних справ і Міністерства оборони Норвегії та сертифікати про проходження професійної перепідготовки Центру ресурсоефективного та чистого виробництва. Останні дають право проводити енергоаудит об’єктів. Також, за словами Євгена Новаківського, протягом одного року після закінчення навчання учасники проекту зможуть розраховувати на підтримку з боку центру. На практиці це означає, що за потреби експерти центру допоможуть їм безпосередньо на місті розібратися з усіма нюансами нової роботи. Крім того, такі випускники зможуть продовжити навчання за спеціальністю або пройти додаткові тренінги.

Заняття в осінньому семестрі розпочалися три тижні тому. Особливістю цього третього набору є те, що переважну кількість його слухачів становлять учасники АТО. Більшість з них розглядають ці курси як можливість отримати разом з новими знаннями кращу роботу та досягти позитивних змін у власному житті.

— Після демобілізації 2014 року я кілька разів змінював роботу. Зараз працюю на підприємстві в системі «Укренерго», — розповідає Юрій Бойко. — На цих курсах очікую набути знання, які допоможуть у майбутньому отримати нову посаду на підприємстві.

Андрій ЛИСЕНКО

 

До учасників АТО вимоги щодо вислуги років та віку не застосовуються

Проект, учасниками якого в Україні, починаючи з 2003 року, стали понад 7,5 тисячі осіб, фінансується Міністерством закордонних справ Королівства Норвегія. Організатором виконання проекту в Україні є Міжнародний благодійний фонд «Міжнародний фонд соціальної адаптації». Безпосередніми виконавцями основної частини проекту є навчальні заклади України і норвезький Університет Нурланда, які організовують і здійснюють професійну перепідготовку учасників проекту за обраними спеціальностями. На поточний момент до програми перепідготовки залучено 15 вузів у 13 містах України.

В результаті виконання завдань курсової перепідготовки випускники отримують три документи: свідоцтво про професійну перепідготовку державного зразка (від навчального закладу України), спільний сертифікат Університету Нурланда та українського навчального закладу, спільний диплом Міністерства закордонних справ і Міністерства оборони Норвегії.

Напрями професійної перепідготовки та спеціальності обираються на основі аналізу ринку праці в кожному регіоні, де виконується проект. За умовами, учасником проекту може стати військовослужбовець Збройних Сил України, що має вислугу не менше 10 років і звільнений у запас протягом 7 років, які передують року участі у проекті. Така можливість також є й у військовослужбовців, які підлягають звільненню з армійських лав поточного року. Серед вимог до учасників професійної перепідготовки — наявність вищої освіти (не нижче бакалавра) та вік, що, як правило, не має перевищувати 50 років. До учасників АТО, які виявили бажання навчатися, вимоги стосовно вислуги років та віку не застосовуються, а наявність вищої освіти в них є лише бажаною умовою для зарахування на курси.

Унікальність проекту полягає в тому, що він надає можливість включати до складу його учасників і дорослих членів сімей цих категорій військовиків. Наприклад, протягом весняного семестру 2016 року перепідготовку за проектом «Україна — Норвегія» пройшли 505 осіб, з них 173 — члени сімей військовослужбовців.

Для того, щоб взяти участь у програмі перепідготовки, необхідно написати заяву на ім’я представника проекту «Україна — Норвегія» та додати до неї документи згідно із встановленим переліком.

Більше інформації про умови прийому на курси професійної перепідготовки військовослужбовців ЗС України та членів їхніх сімей за проектом «Україна — Норвегія» ви знайдете на сайті Міжнародного фонду соціальної адаптації: http://ifsa.kiev.ua

Схожi записи: