Запитували? Відповідаємо

 Жовтень 2, 2016
Держава гарантує соціальний захист всім учасникам АТО та членам їх сімей

Держава гарантує соціальний захист всім учасникам АТО та членам їх сімей

Через війну на Донбасі вже пройшли десятки тисяч військовослужбовців. Хлопці по праву заслужили обіцяні їм соціальні пільги та гарантії. Але звернення багатьох воїнів свідчать про те, що не всі можуть скористатися ними повною мірою. Відстояти свої права часом буває вкрай важко. Тому у поміч нашим воїнам та членам їх сімей — правова допомога фахівців

Микола М., учасник АТО, м. Тернопіль:
— Підкажіть, чи поширюються пільги військовослужбовців, пов’язані з виплатою кредитів, на членів їхніх сімей? Чи скасовуються проценти за виплатою, наприклад, іпотечного кредиту, якщо останній був оформлений на одного із членів сім’ї військовослужбовця?

— Однозначну відповідь на це запитання можна знайти у Законі України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». Згідно з п. 15 ст. 14 цього закону «військовослужбовцям з початку і до закінчення особливого періоду, а резервістам та військовозобов’язаним — з моменту призову під час мобілізації і до закінчення особливого періоду штрафні санкції, пеня за невиконання зобов’язань перед підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, у тому числі банками, та фізичними особами, а також проценти за користування кредитом не нараховуються».

У даній нормі визначено коло осіб, що є суб’єктами, на яких вона поширюється, і члени сімей військовослужбовців до нього не належать. Отже, у випадку, коли кредитні зобов’язання покладені на членів сімей військовослужбовців, пільги не застосовуються.

Олег Д., учасник АТО, м. Київ:
— Неодноразово в маршрутках мені відмовляли в безкоштовному проїзді. У громадському транспорті став свідком, коли бійця, котрий на милицях ледь втиснувся у маршрутку, не хотіли безоплатно везти. Кондукторка весь час бубоніла про «нахлібників», а водій вимагав оплатити проїзд: мовляв, вільних місць для пільговиків у салоні немає. Зрештою хлопець віддав йому п’ять гривень. Утім знахабнілий водій не дав учаснику бойових дій квитка… Підкажіть, яким чином можна покарати водія за порушення права пільговика?

— Згідно із ч. 2 ст. 37 Закону України «Про автомобільний транспорт», «автомобільному перевізнику, який здійснює перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, забороняється відмовлятися від пільгового перевезення, крім випадків, передбачених законом». На підставі пункту 10 частини 145 «Правил надання послуг з перевезення автомобільним транспортом «перевізник зобов’язаний здійснювати перевезення пасажирів з квитками і тих, кому згідно із законодавством надано пільги щодо плати за проїзд».

Якщо ви хочете, щоб водій, котрий порушив ваше право, поніс покарання за свої дії, то необхідно написати скаргу. В ній слід зафіксувати, на якому маршруті й о котрій годині це сталося та номерний знак транспортного засобу. Також обов’язково потрібно мати кількох свідків, тому краще взяти контакти та записати імена і прізвища хоча б двох людей, які були свідками конфлікту.

Скарга направляється до Департаменту транспорту і зв’язку вашої міської ради, оскільки саме міськрада з кожною фірмою-перевізником укладає договір, де зазначає умови перевезення, тарифи тощо. У такій скарзі можна висунути, зокрема, такі вимоги: перевірити умови дотримання договору перевізником або ж зобов’язати його (а саме організацію, яка має ліцензію на відповідний маршрут) вжити заходів щодо конкретного водія, який порушив ваше право.

Також можна написати скаргу до інспекції з питань захисту прав споживачів про те, що послуги на перевезення не є якісними, адже водій неввічливо та нахабно ставиться до пасажира.

Є й інший варіант — у разі порушення перевізником ваших прав просто з автобуса чи маршрутки викликайте поліцію за номером 102. Відмова у пільговому перевезенні є незаконною, адже закон не містить норми про обмеження кількості місць для перевезення пільгових категорій пасажирів.

Оксана В., дружина учасника АТО, м. Миколаїв:
— Звернулася до аптеки за ліками для чоловіка, але з’ясувалося, що маю за них платити. Які умови отримання безкоштовних ліків для учасників АТО і при яких захворюваннях?

— Право учасника АТО на безкоштовні ліки закріплено рішенням Кабінету Міністрів. Однак межі реалізації цього права досить вузькі. Отримати можна тільки медпрепарат зі списку, до якого входить понад 700 найменувань, і лише у випадку, якщо захисник Вітчизни має одну з недуг, зазначених в іншій постанові Кабінету Міністрів України від 17 серпня 1998 року № 1303 «Про впорядкування безоплатного та пільгового відпуску лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань». До них належать онкологічні і гематологічні захворювання, діабет, ревматизм та деякі інші.

Безкоштовні медикаменти надаються учасникам АТО у визначених аптеках за зазначеним вище переліком за спеціальними рецептами, виписаними в лікувально-профілактичному закладі за місцем проживання. Медикаменти, не передбачені цим переліком, доведеться купувати самим. Хоча інколи в лікарнях медики намагаються компенсувати вартість ліків за рахунок благодійних внесків.

Усі поліклініки підписують угоди про співпрацю з аптеками, в яких учасники АТО можуть отримувати безкоштовні ліки за рецептом. Перелік адрес таких аптек має бути у лікаря та в реєстратурі поліклініки. Важливо також пам’ятати, що в лікарнях бійців АТО обслуговують за наявності довідки, а от ліки надають лише за посвідченням учасника бойових дій.

Ірина М., дружина учасника АТО, м. Тернопіль:
— Я дружина учасника АТО, наразі він ще там, а в нас на підприємстві скорочення штату, мене попередили про звільнення. Чи мають право вони мене звільнити, чи я маю перевагу як дружина учасника АТО? Якими нормами закону мені керуватися?

— Роботодавець має право звільнити вас у випадку скорочення штату в порядку, визначеному законодавством. На жаль, чинним законодавством — ні нормами Кодексу законів про працю України, ні нормами Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» — не передбачені пільги і переваги членам сімей військовослужбовців у випадку звільнення з роботи за скороченням штату.

Марія С., дружина учасника АТО, м. Полтава:
— У мене син навчається в Полтаві й має полтавську реєстрацію на час навчання. Він є членом сім’ї загиблого в АТО. Отримав посвідчення за місцем реєстрації. Чи має він право на позачергове отримання житла як член сім’ї загиблого? На даний час він зареєстрований в одному з гуртожитків. Власного житла не мав. Куди йому звернутися?

— Пільги для сім’ї загиблих можуть визначатися одночасно кількома законами. Наприклад, якщо загибла особа була військовослужбовцем, то певні пільги визначаються законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». Якщо виникають колізії між законами, особа може за власним бажанням обрати, положеннями якого з них користуватися для отримання пільги. Крім того, додаткові або підвищені пільги можуть бути передбачені актами місцевих органів влади.

Відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», члени сім’ї загиблого в АТО мають право на позачергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов, зокрема за рахунок житлової площі, що передається міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, підприємствами та організаціями в розпорядження місцевих рад та державних адміністрацій. Особи, зазначені в цій статті, забезпечуються житловою площею протягом двох років з дня взяття на квартирний облік. Особи, які проживають у гуртожитках, належать до однієї з категорій «осіб, що потребують поліпшення житлових умов».

Органи виконавчої влади, виконавчі комітети місцевих рад також зобов’язані надавати допомогу сім’ям загиблих у будівництві індивідуальних житлових будинків. Земельні ділянки для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва відводяться зазначеним особам у першочерговому порядку.

Підготувала Тетяна МОРОЗ

Схожi записи: