За роки війни жителі Донбасу усвідомили, що українська мова їм потрібна

 Вересень 22, 2016

385716260Про процес українізації на Донбасі розповів голова Донецької обласної військово-цивільної адміністрації Павло Жебрівський:

«У Донецькій області на території, підконтрольній українській владі, українською мовою проводять навчання вже в 325 загальноосвітніх школах. Це майже 60% шкіл».

За його словами, до кінця цього навчального року на Донеччині буде створено і модернізовано 21 опорну школу з державною мовою навчання.

«Цього року до україномовних шкіл області пішли на 1 тисячу більше першокласників, ніж минулого. А з 1 вересня на українську мову навчання перейшла й Костянтинівська гімназія», — повідомляє Павло Жебрівський.

А що на тимчасово окупованій частині України?

За два з половиною роки донеччани усвідомили, що української мови в їхньому оточенні стає дійсно мало. Зі школи прибрали україномовні класи, а кількість уроків з мови та літератури звели до мінімуму — один урок на два тижні. Батьки школярів незадоволені цим. Вони говорять, що свого часу цілеспрямовано віддавали дітей до класів саме з українською мовою навчання. «У моїй родині бабуся і дідусь, батьки чоловіка, — україномовні, як і чоловік. Ми хотіли, щоб діти вільно володіли українською та російською — так і було ще два роки тому. Зараз розмовляти українською між собою просто небезпечно. Коли мій чоловік на вулиці говорить по телефону з батьками, він намагається знайти безлюдне місце», — розповіла свою історію донеччанка Галина Г.

Нині багато батьків умовляють вчителів проводити з дітьми додаткові заняття з української мови та літератури, з історії України, адже багато хто розраховує, що їхні діти будуть навчатися в українських вузах. «Наприкінці минулого навчального року репетитори з української мови та історії України мали найбільше роботи», — розповіла донецький педагог Світлана Іванівна.

Українську мову виживають на окупованих територіях: змінюються вивіски, назви, документація. Радикали пропонують навіть кримінальне переслідування за українську мову.

Наталія КОЗАК

Схожi записи: