Саморобки сучасної війни

 Вересень 21, 2016

5465_p_17_img_0002Загалом Донбас став певною мірою полігоном для випробування просто неймовірних способів бронювання чи будь-якої іншої мілітаризації цілком цивільних транспортних засобів. Тюнінговані у воєнному стилі автівки, які дотепники називають гантраками, тепер можна побачити тут повсюдно.

Зокрема їх активно використовують обидві сторони протистояння, компенсуючи нестачу, так би мовити, «офіційних поставок» техніки. Причому перші зразки такого дообладнання у сучасних війнах вигадали, як не дивно, американці. Солдати найпотужнішої армії у світі перетворювали пікапи й вантажівки на колісні фортеці задля безпечнішого супроводження колон ще у в’єтнамську кампанію. Тому винахідливості українців, лівійців чи сирійців годі дивуватися. Легендарними стали і «тачанки» афганських талібів, котрі озброювали джипи, зокрема, й радянські УАЗи, кулеметами ДШК і навіть ракетними установками, вирушаючи на них полювати на колони «інтернаціональної», а потім і коаліційної армій.

Звісно, така техніка здебільшого не просто не витримує жодної фахової критики, а й значно поступається навіть легкоброньованим промисловим зразкам, оскільки тут переважно використовують не спеціальну, а звичайну сталь. Проте в неї є переваги — простота і низька вартість виготовлення, непогані динамічні якості на дорозі. Якщо схематично, то гантрак — доволі незграбна зовні конструкція, що своїм чудернацьким виглядом зневажає будь-які закони аеродинаміки, увінчану десь згори чи у спеціальних вирізах у «броні» стволами кулеметів, автоматичних гранатометів, зрідка ракетними пусковими установками.

Але майстрам здебільшого таки вдається досягнути мінімально важливого й очікуваного на війні ефекту — ці доробки захищають від стрілецької зброї, осколків мін та снарядів. Найбільш вдало їх застосовувати для патрулювання, розвідки, диверсійних рейдів, підвезення боєприпасів, транспортування поранених і біженців. Приміром, відомими стали аматорські «бронеКАМАЗи та КрАЗи», на яких їздили й воювали добробатівці.

На всю Україну прославився 63-літній пенсіонер з Кривого Рогу Валерій Крижов, який обміняв трикімнатну квартиру на вантажівку МАЗ й після проведення «тюнінгу» відправився на ній на фронт. Патріот з Дніпропетровщини повністю відремонтував автівку, пофарбував, наварив на неї товсті металеві пластини. Йому в цій роботі допомагали активісти і волонтери.

На передовій є чимало людей, здатних самотужки виготовляти фронтові броньовики. Слюсарно-зварювальними й фарбувальними роботами у перервах між боями займалися свого часу бійці добровольчих загонів. Наприклад, для «Донбасу» був перероблений пікап Isuzu з однорядною кабіною. Його кузов обладнали додатковою огорожею і рамою, на яку поставили станок для кулемета ПКМ, а на дах «приліпили» бронеекран.

А найвідомішим гантраком «Азова» став захищений бронелистами самоскид КАМАЗ-55111 із кулеметом «Утес». Саме його можна побачити на відео, відзнятому під час звільнення Маріуполя в червні 2014-го. «Азовці» тепло назвали свого друга, над створенням якого бригада зварювальників працювала два тижні, «Залізякою».

Геннадій КАРПЮК

Схожi записи: