Порятунок у режимі онлайн: чи може психолог допомогти дистанційно?

 Вересень 17, 2016

5465_p_16_img_0001Психологічна допомога учасникам АТО в режимі онлайн активно набирає оберти. Дедалі більше воїнів та їхніх рідних, сидячи вдома перед комп’ютером, час од часу заходять на сайт психологічної допомоги чи телефонують фахівцю, аби отримати допомогу. Та чи є допомога на відстані ефективною? Розібратись у непростому питанні допоміг Петро Вдовкін, керівник підрозділу Української асоціації фахівців з подолання наслідків психотравмуючих подій

–Уявіть собі молоду людину (або й не надто молоду), у якої є реальна проблема. Ні, не смертельна. Але розібратися з нею самостійно не вдається, і друзі не допомогли. Залишаються психологи. Та піти на прийом до спеціаліста людина соромиться. На жаль, для багатьох українців це все одно, що піти лікуватись до психіатричної клініки. А проблема все ще не дає спокою. Саме тоді у пригоді стає можливість отримати допомогу спеціаліста в режимі онлайн. Звісно, однією консультацією у більшості випадків справа не закінчується. Після п’яти розмов психолог пропонує зустрітися віч-на-віч, та на той час людина вже зовсім по-іншому сприймає таку пропозицію. Це в ідеалі. Але бувають й інші ситуації, коли психолог розуміє, що для уникнення трагедії потрібно терміново виїжджати для безпосередньої розмови.

Кризовий психолог розповідає, що частіше по допомогу звертаються не самі воїни, а їхні дружини, батьки, діти…

— Боєць став зовсім іншою людиною. Так, якщо раніше можна було спокійно зайти до чоловіка в кімнату і сказати: «Василю, вставай! Треба терміново зробити те і те», то тепер спросоння він може відреагувати на таке звернення неадекватно. Ми насамперед переконуємо дружин, що їхні чоловіки не є хворими, не є поганими, що це нормальна реакція в їхній ситуації.

Петро Вдовкін запевняє, що надати кваліфіковану допомогу спеціаліст може і під час листування, і в телефонному режимі, і в Скайпі. Питання в іншому: чи готова людина цю допомогу прийняти?

— Психологічна підтримка не може бути нав’язана. Як на мене, найкращим є ізраїльський досвід. Там діє принцип неприродності. Людина, що побувала в зоні бойових дій, не повертається відразу додому, бо саме в такій ситуації частіше бувають зриви. Спочатку вона направляється в частину, де більш спокійна обстановка і де працюють психологи. Тільки пройшовши певну реабілітацію, воїн спокійно повертається до мирного життя. На війні все більш чітко: є свої, є чужі. Мирний світ — зовсім інший. До того ж бійці часто при поверненні перебувають у стані геройства, нехтуючи допомогою. Але це — хибне відчуття…

На сайтах психологічної допомоги можна самостійно обрати фахівця, з яким ви будете спілкуватися. Це може бути як молода дівчина-психолог, яка щойно завершила навчання, так і десантник, який нещодавно повернувся з війни і має відповідну кваліфікацію.

— Чіткої тенденції у тому, до кого по допомогу частіше звертаються бійці, не прослідковується. Звісно, залишилися певні стереотипи, наприклад, що дівчина не здатна нічого значущого порадити. Та це все міф. На жаль, далеко не всі проблеми можна вирішити на відстані. По-перше, неможливо прослідкувати всі реакції під час розмови — чи червоніє шкіра, чи розширюються зіниці… По-друге, є випадки, коли потрібна допомога лікаря, а не психолога.

Психологи Української асоціації фахівців з подолання наслідків психотравмуючих подій практично цілодобово відповідають на дзвінки, листуються з бійцями, віддають весь свій вільний час допомозі. Та подяки на свою адресу чують рідко. «Та що психолог? Я сам розібрався» — так зазвичай вважають їхні пацієнти.

— В організації працює більше семи сотень фахівців по всій Україні, у відкритий доступ ми розміщуємо всі свої контакти. Потужні осередки асоціації представлені в Києві, Дніпрі, Харкові, Вінниці, Львові, Кропивницькому. Та коли працює хороший спеціаліст, людина часто думає, що самостійно вирішила проблему. Але ж ми не за подяки працюємо. Уявіть лікаря, який іде по вулиці і бачить людину, яка отримала травму. Чи допоможе він? Звісно. От і ми робимо усе можливе.

Психологічну допомогу в режимі онлайн бійці АТО та члени їхніх родин можуть отримати на сайті «Життя після АТО» (http://life-after-ato.com.ua), «Крок назустріч» (http://krokcenter.org/), на інтерактивному ресурсі dopomoga.life.

Анастасія ОЛЕХНОВИЧ

Схожi записи: